גנץ הולך עם הראש בקיר כדי להכות בחרדים

בממשלה צועדים בעיניים עצומות לקראת שבוע נוסף של סגר כללי ■ ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה הטיח באנשי כחול לבן: "אם הייתי מביא לכם רוטציה, הייתם הולכים איתי. צבועים"

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון, בני גנץ (כחול לבן), ושר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן (יהדות התורה)
משמאל: שר הביטחון, בני גנץ (כחול לבן), ושר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן (יהדות התורה)צילום: אוליבייה פיטוסי

"ההתעקשות הזו, אני מבינה, היא קצת כי רוצים לדפוק את החרדים עד הסוף. הוועדה עבדה ימים כלילות על מנת לתקן כל מיני דברים, אבל יש פה ריצת אמוק על מנת לדפוק את החרדים עד הסוף. עד הסוף" (חברת הכנסת אוסנת מארק מהליכוד). 

"ימים שלמים יושבים ואומרים לנו 'זה גורמי שוליים ואנרכיסטים מפרים את הסגר', ואז באים לפה ומתאבדים כדי לשמור על האנרכיסטים האלה" (חברת הכנסת תהלה פרידמן, כחול לבן).

ח"כ יעקב אשר, יו"ר ועדת חוקה, חוקה ומשפטצילום: מיכל פתאל

"אתם דופקים מיליון בעלי עסקים בשם הפופוליזם. אם הייתי מביא לכם רוטציה, הייתם הולכים איתי. צבועים. עושים לציבור החרדי רצח אופי" (יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר, מיהדות התורה).

הדיון הזה, שנערך היום (רביעי) בוועדת חוקה, חוק ומשפט, שיקף את העובדה שההחלטה על הדרך שבה ישראל צריכה להתנהל במשבר הקורונה, הפכה השבוע לעימות פוליטי על גובה הקנסות שישלמו מוסדות חינוך חרדים, הפותחים את שעריהם למרות תקנות הממשלה.

כחול לבן מסרבת לתמוך בהארכת הסגר, אם האכיפה באמצעות קנסות על מוסדות חינוך לא תהיה שווה לאכיפה נגד אולמות אירועים. את שעות הבוקר בילו נציגי כחול לבן, הליכוד והמפלגות החרדיות, בוויכוח על השאלה אם גובה הקנסות יעלה ל-10,000 שקל; האם יותר גם לפקח עירוני לתת דו"חות כאלה או רק לקצין משטרה; והאם מוסד חינוך יקבל שלוש התראות לפני שייסגר על ידי המשטרה – או ייסגר מייד. 

מודעה נגד גנץ ולפיד במאה שערים, בחירות 2019צילום: תומר אפלבאום

הדיון על עצם היעילות בהמשך הסגר במתכונתו הנוכחית נדחק לשוליים, ונדמה כי אם רק יגיעו הצדדים להסכמה בנוגע לאכיפה במגזר החרדי, הסגר ימשיך לשבוע רביעי. רעיונות כמו "סגר דיפרנציאלי" או "תוכנית רמזור" כבר לא עומדים על הפרק.

"עייפות פנדמית"

מי שיצא למרכזים המסחריים בשבועות האחרונים, או הסתובב בגינות השעשועים, מודע לכך שהסגר אינו אפקטיבי. אזרחי ישראל מצטופפים ברשתות הפארם ובחנויות המזון למיניהן, מתעלמים מההגבלה על מרחק של ק"מ מהבית, והמרחבים הציבוריים עמוסים בילדים.

פרופסור חגי לוין, המתמודד מטעם מפלגת תלם לכנסת, פנה לבני גנץ וקרא לסגר דיפרנציאלי. "הסיבה שאנחנו לא יורדים בקצב הרצוי בתחלואה על אף הסגר המתמשך היא העייפות הפנדמית של הציבור מהמחלה", כתב לוין. "המשמעות של עייפות זו פשוטה: האזרחים לא שומרים על כללי הסגר ולמעשה כל אחד עושה לנפשו".

לוין טוען כי העובדה שמערכת החינוך סגורה ולמרות זאת אין ירידה בשיעור הילדים המאומתים, היא אחת העדויות לעייפות, וטוען נגד העובדה שהממשלה לא עושה די כדי לאפשר את המשך שגרת החיים באזורים בהם התחלואה נמוכה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker