הממשלה משתיקה את מעמד הביניים עם מתנות - החשבון יוגש בסיום המשבר

רשתות ההגנה שהממשלה מציעה ממוקדות בעשירוני מעמד הביניים, ונחוצות כדי למנוע משבר חברתי וכלכלי ■ המעמד המוטב גם מצביע יותר לליכוד - מה שמסביר את השקט החברתי

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ

במשברים כלכליים מתקבעת לא פעם הנוסחה שהעשירים נהפכים לעשירים יותר - והעניים לעניים יותר. יש לא מעט סיפורים מהז'אנר הזה שמתפרסמים ויהיו עוד כאלה בתקופה הקרובה, בעקבות משבר הקורונה. אלא שרוב האנשים אינם עשירים או עניים. הם נמצאים בבטן הסטטיסטית הגדולה העונה לשם "מעמד הביניים". מה קורה להם במשבר הזה?

משחק הילדים הפופולרי "סולמות וחבלים" מתאר את הטיפוס ההדרגתי כלפי מעלה ואת הצניחה מטה כשיש תקלה. משבר הקורונה הוא טלטלה חריפה במיוחד - "משבר של פעם ב–100 שנה" - והדרך הטובה ביותר להבין זאת היא באמצעות רשתות ההגנה שהממשלה פורשׂת בהיקף של יותר מ–200 מיליארד שקל כדי להתמודד אתו. ללא הארכת הזכאות לדמי אבטלה, מענקים והלוואות לעסקים ופרישׂת תשלומי המשכנתא - היינו רואים משבר כלכלי וחברתי חמור שהיה מלווה בזעזועים פוליטיים שההפגנות בבלפור היו מחווירות לידם. במשחק הסולמות והחבלים הם היו צונחים עשרות שלבים מטה, עד כדי חוסר חשק או יכולת להמשיך במשחק. רשתות ההגנה מאפשרות לאנשים ממעמד הביניים להישאר במשחק. בינתיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker