"פרשני השמאל מנסים לשמר את האליטות": האמת מאחורי המתקפה של ישראל כ"ץ

בפוסט שפירסם שר האוצר ישראל כ"ץ הוא תקף את מבקריו השונים, אלא שחלק מהדברים שכתב רחוקים מהמציאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

שר האוצר, ישראל כ"ץ, פירסם היום (ו') פוסט חריף בחשבון הפייסבוק שלו נגד מבקריו השונים. אלא שחלק ניכר מהדברים שכתב כ"ץ רחוק מהמציאות. הנה הפוסט שפירסם - והאמת מאחוריו.

דברי כ"ץ: "להתנפלות פרשני השמאל על משרד האוצר בראשותי בימים אלה, יש סיבה ברורה: ניסיון לשמר את כוחם של הפקידים והאליטות הישנות בניהול המדינה - מול שר חזק מהליכוד שמנהל את האוצר עם מדיניות ברורה של תחרות וכלכלה חופשית לצד רגישות חברתית, ומשנה את המדיניות לטובת העם עצמו. אני גאה בכך שבאמצעות מדיניות משולבת נכונה מנעתי את קריסת המשק ופגיעה כלכלית אנושה במיליוני ישראלים".

האמת: שר האוצר אינו מוביל כרגע אף מדיניות סדורה. אפילו ההצהרה של כ"ץ שלפיה יוביל להורדת שכר במגזר הציבורי ולא יירתע מעימות עם ההסתדרות התאדתה בחלל האוויר. משרד האוצר בעיקר שופך כרגע כסף לכל כיוון אפשרי - 140 מיליארד שקל רק ב-2020 - ומנסה לסייע לנפגעים מהקורונה ולמנוע את קריסת המשק. בשלב זה אין אף תוכנית ברורה כיצד לצאת מהמשבר הכלכלי ומהיכן ניתן יהיה לממן את הגירעון המעמיק. למדינת ישראל אין אפילו תקציב לשנה זו, וגם לא תקציב ל-2021 שהיה משקף סדר עדיפויות כלשהו לשנה הקרובה.

ולא רק "פרשני שמאל" מתנפלים על השר. נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, וכלכלנים רבים, הבהירו כי יש צורך לאשר תקציב מדינה בהקדם האפשרי. אפילו במכון קהלת, שרחוק מלהיות מזוהה עם השמאל, ביקרו את מדיניות השר להאריך את תקופת תשלום דמי האבטלה. כ"ץ גם לא זוכה למחמאות רבות במפלגתו, בעיקר מכיוון חברו ניר ברקת. 

דברי כ"ץ: "ברית הפקידים והאליטות הכלכליות היא ברית חזקה שהיתה רגילה לנהל את המדינה. כעת זה נגמר. שילוחו של מרידור הביתה ושינוי המדיניות למדיניות סיוע משולבת לחלשים ולעסקים, לצד קידום רפורמות מבניות ותחרות מול המונופולים הגדולים, באמצעות חוקי ההסדרים, דוחקים אותם לפינה שלא היו בה שנים רבות. המיליארדים שזורמים כסיוע למובטלים, לנכים, לעצמאים ולעסקים הקטנים, עם רשת ביטחון למשך שנה שלמה, יחד עם הסיוע לכלל חברות המשק, מדירים שינה מעיני השטרסלרים ויתר פרשני השמאל, שלא יירגעו עד שלא יראו מאות אלפי מובטלים ועצמאים רעבים מסתובבים ברחובות".

האמת: כ"ץ מפיץ תיאוריית קונספירציה שלפיה פקידי משרד האוצר, כלומר עובדי משרדו, משרתים אליטות כלכליות כלשהן, בלי לספק אפילו ביסוס אחד לכך. הכפשה חלולה ותו לא. ראש אגף התקציבים לשעבר, שאול מרידור, לא "נשלח הביתה" אלא החליט להתפטר לאור מחאה על אופן קבלת ההחלטות ללא קבלת נתונים וללא היוועצות בדרגי המקצוע, טענות שעלו גם לאחר התפטרותה של מנכ"לית המשרד, קרן טרנר-אייל.

קרן טרנר-אייל ושאול מרידור
קרן טרנר-אייל ושאול מרידורצילום: מוטי מילרוד, ניר קידר

דברי כ"ץ: "בשבילם 'הכלכלה הנכונה' היא לסייע לעשירים והמקושרים ולדרוך על הציבור הרחב והאוכלוסיות המוחלשות. מאיפה יש להם את החוצפה לשבת במגדלי השן, למתוח ביקורת ולתת עצות? פקידים שלא מקבלים את המדיניות, יכולים ללכת הביתה. איש לא ירגיש בחסרונם. מקומם ימולא על ידי אנשים מוכשרים, שמקבלים את העיקרון שהדרג המדיני הוא שקובע את המדיניות והם תורמים את תרומתם המקצועית".

האמת: כ"ץ מאשים את כל מבקריו ברצון לסייע לעשירים ומקושרים, אך שוב לא מספק כל פרט עובדתי או אפילו רמיזה כלשהי שממנה אולי נוכל להבין מיהם העשירים והמקושרים האלה ואילו הצעות נועדו לסייע להם.

כ"ץ סבור כי איש לא ירגיש בחסרונם של אנשי המקצוע שעוזבים את תפקידם. למעשה, שלושה פקידים בכירים כאלה עזבו את משרד האוצר מאז כניסת כ"ץ, ודווקא יש מי שמתעניין מאוד בעזיבתם ובנסיבות שהביאו לכך - סוכנויות דירוג האשראי שבוחנות בימים אלה את מצבה של ישראל, ולאור נסיבות אלה עלולות להפחית את דירוג האשראי של ישראל.

בניין משרד האוצר
בניין משרד האוצרצילום: אמיל סלמן

דברי כ"ץ: "בכל משרד שהובלתי בעבר, הבאתי לרפורמות והישגים מהגדולים בתולדות המדינה. בשמים הפתוחים, בנמלים, בתשתיות הכבישים והרכבות וחיבור הפריפריה, ותחומים רבים נוספים. תמיד ידעתי לקבל את ההחלטות הנדרשות גם מול אינטרסים ולחצים רבים".

האמת: כ"ץ הוביל שינויים במהלך העשור שלו במשרד התחבורה, שהיה משופע בתקציבים, אבל קצרה היריעה מלמנות גם את הכשלים בתפקוד המשרד - כשלים ועיכובים בבניית תשתית הרכבות, תחבורה ציבורית שאינה מספקת מענה הולם לרכב פרטי ופקקים בלי סוף.

גנץ ונתניהו בכנסת
גנץ ונתניהו בכנסתצילום: אורן בן חקון

דברי כ"ץ: "באשר לסוגיית תקציב המדינה, משרד האוצר - לאחר דיונים מקצועיים - קבע שיש לאשר מיידית את תקציב 2020, שכבר אושר באופן מעשי במסגרת התקציב ההמשכי של 411 מיליארד השקלים, ולהעביר את תקציב 2021, חוקי הסדרים ורפורמות נרחבות בממשלה בדצמבר, ובכנסת בפברואר 2021. לצערי, כחול לבן נמנעת מתמיכה במתווה המוצע ומעכבת את קידומו, מתוך רצון לערב בינו לבין סוגיות כמו המינויים בממשלה וקיום תהליך הרוטציה".

האמת: משרד האוצר לא קבע את לוח הזמנים שציין השר, אלא השר עצמו. באוצר תמכו כבר לפני חודשים בתקציב דו-שנתי שהיה ניתן כבר להעביר. הסיבה היחידה שתקציב לא מועבר היא פוליטית: ניסיונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לייצר לעצמו נקודות יציאה לבחירות על רקע המשפט המתנהל נגדו.

דברי כ"ץ: "אני קורא לכחול לבן להפגין אחדות לאומית אמיתית ולתמוך במתווה, תוך חיזוק היציבות הכלכלית פנימה והחוצה, ומניעת פגיעה במעמדה הבינלאומי של ישראל".

האמת: כחול לבן מנסה לקדם את אישור תקציב 2021 בהקדם. תמוה כיצד השר מביע עמדה שלפיה יש לדחות את אישור תקציב 2021 בכמעט חצי שנה תוך מצג שווא כאילו זהו הדבר שיביא ליציבות כלכלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker