רוצים להימנע מיבוא עובדים זרים? שכנעו את הישראלים לעבוד בבניין

בעקבות מחסור בעובדים ישראלים בענף הבנייה, אין ברירה אלא להביא לישראל עובדים זרים, כדי למנוע ירידה במספר הדירות וזינוק במחירים שלהן

ראול סרוגו
ראול סרוגו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה
אתר בנייה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

במאמרה ב-TheMarker ב-26 באוגוסט ("שר חלש וחסר עמוד שדרה: מה עובר על ישראל כ"ץ?"), מתחה מירב ארלוזורוב ביקורת נגד שר האוצר על הקלות שבה הוא מאשר להגדיל את מכסות עובדי הבניין הפלסטינים והזרים. עוד מציינת הכותבת כי הבאת עובדים זרים מחו"ל היא אינטרס של הקבלנים.

כנשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ וכבעלים של חברת בנייה, אני מבקש להאיר את הדברים באור שונה. הקבלנים מעוניינים לבנות כמה שיותר, בדיוק כפי שרוכשי הדירות צריכים שנבנה יותר מכפי שאנו בונים כיום. בעוד 30 שנה תוכפל אוכלוסיית ישראל לכ-18 מיליון איש. בשל קצב בנייה של כ-50 אלף דירות בשנה, יש למדינה בעיה. כדי להתמודד עם הבעיה יש להפשיר קרקעות לבנייה ולתת לקבלנים לבנות באישור אדריכל על פי תוכניות בניין העיר (תב"ע) ולהרחיב את מכסות העובדים.

בקרב מובטלי ישראל יש מאות אלפי צעירים בגיל המתאים לעבודה בבניין. הם יכולים לעבוד בבניין, אבל הם אינם רוצים. שנים ניסינו לגייסם, והצעירים העדיפו שלא לעבוד ב"עבודות רטובות". ישראלים מוכנים להיות מנהלי עבודה, עוזרי בטיחות, הנדסאים ומהנדסי ביצוע או לפנות לעבודות נלוות כגון חשמל, אינסטלציה, מיזוג, צבע, גבס, אלומיניום ואיטום. בלי עובדי מקצועות הבסיס, אין עבודה במקצועות האלה. לצד כל זר או פלסטיני עובדים שלושה ישראלים. 30 אלף עובדים זרים ייצרו כ-100 אלף משרות לישראלים.

הטענה כי "תשלמו להם כמו שצריך והם יגיעו" היא מוטעית. על פי החוק, העסקתם של עובדים זרים דורשת תשלום אגרות ממשלתיות והם יקרים יותר מעובדים ישראלים. בנוגע לשכר, הרי שעובד ישראלי ישתכר ביום עבודתו הראשון 9,000 שקל בחודש. כעבור שנתיים הוא ישתכר 12 אלף שקל בחודש, ותוך חמש שנים הוא יגיע ל-20-15 אלף שקל.

פועלי בניין בירושלים, במארס
פועלי בניין בירושלים, במארסצילום: אמיל סלמן

ממשלות ישראל העדיפו שבאתרי הבנייה יעבדו פלסטינים כדי לספק לשכנים שלנו פרנסה, אבל העסקתם כוללת בתוכה בעיות קשות. הם מגיעים עייפים לאתרי הבנייה בשל שעות נסיעה רבות מיהודה ושומרון ובדיקות ביטחוניות. בהתאם לכך, הם מסיימים את יום העבודה מוקדם יותר. כך יוצא שפועל פלסטיני עובד כשש שעות בממוצע ביום. בנוסף, נוצרה תלות ברשות הפלסטינית בכל הקשור לענף הבנייה. בפרוץ הקורונה הורה אבו מאזן לעובדים שלא להגיע לישראל, ומאז ירד מספרם בכ-30%.

האופציה שנשארה כעת היא עובדים זרים. בחסרונם של עובדים ישראלים, אין ברירה אלא להביא לישראל עובדים זרים, כדי למנוע ירידה במספר הדירות וזינוק במחירים שלהן.

אולי זה יפתיע את הקוראים, אבל הקבלנים מעדיפים לבנות הרבה ובמחירים נמוכים מאשר לבנות מעט ובמחירים גבוהים.

הכותב הוא נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker