הדילמה של פקידי האוצר: על איזה תקציב לעבוד הבוקר?

בשיחה בהשתתפות נתניהו, לוין והאוזר הוחלט על קידום הצעת חוק לדחיית מועד הגשת התקציב לנובמבר ■ בהיעדר החלטה בנוגע לסוגיית התקציב החד-שנתי או דו-שנתי – גם דחיית מועד אישור התקציב לא תסייע למדינת ישראל

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית החולים שערי צדק, בשבוע שעבר. אם הוא לא יגיע הפעם ל-61, נראה שלא יהיה אף אחד בצד השני שיושיט לו יד
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

הפורום שבו הוחלט אתמול בערב (א') על קידום הצעת חוק שתאפשר את דחיית הגשת תקציב המדינה בשלושה חודשים היה מצומצם. מעט לאחר דיון הצרחות בקבינט הקורונה - שבו ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, הרשה לעצמו בראשונה להפגין בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את דעתו על התנהלותו בחודשיים שחלפו מאז הקימו השניים ממשלה משותפת – נערכה שיחת ועידה בהשתתפות נתניהו, יו"ר הכנסת יריב לוין, ויו"ר ועדת חוץ וביטחון צבי האוזר.

האוזר, האיש שגורלו הפוליטי בתסריט של בחירות חדשות לוט בערפל, לקח על עצמו במסגרת זו באופן רשמי את תפקיד המפשר בין הצדדים. אין כיום סקרים שבהם הגוף הפוליטי שהקים האוזר עם יועז הנדל – דרך ארץ – עובר את אחוז החסימה. עם זאת, קיימים סקרים שבהם הוא מקבל יותר מ-2% מקולות המצביעים. הערך האלקטורלי הזה של דרך ארץ בצירוף תפקיד המגשר שלקחה המפלגה על עצמה – עשוי לעזור לשניים למצוא לעצמם בית פוליטי חדש אם הכנסת תפוזר.

ח"כ צביקה האוזר
ח"כ צביקה האוזרצילום: ינאי יחיאל

בשיחה הוחלט על מהלך של חקיקה מלאה לדחיית הבחירות. לא דובר בה על תמיכה בקריאה הטרומית בלבד. למרות זאת, הניסיון הנצבר במערכת הפוליטית עם נתניהו – "איש הטריק והשטיק" – מלמד כי הוא עשוי להחליט שהוא מעדיף בכל זאת את פיזור הכנסת גם בעוד יומיים, שבוע או שבועיים. הכל הוא זמני מבחינתו. ואולם, ביום רביעי הקרוב ניצב מעל ראשו האיום - הצעת חוק של יש עתיד שמטרתה לאסור הטלה של מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים. ייתכן כי החלטתו של נתניהו לתמוך בטווח הקצר בדחייה של מועד אישור התקציב - עשויה  לגרום לכחול לבן לא לתמוך בהצעה זו.

גוף אחד התעורר הבוקר למציאות מבולבלת יותר מכולם. פקידי משרד האוצר לא ידעו להחליט הבוקר אם לעבוד על תקציב חד-שנתי או דו-שנתי. דחיית אישור התקציב לנובמבר הופכת את הרעיון של עבודה על תקציב חד-שנתי בלבד למגוחך יותר מתמיד. עם זאת, עד כה זו היתה ההנחיה של שר האוצר, ישראל כ"ץ. בחירה בעבודה על תקציב דו-שנתי היא הודאה של הדרג המקצועי בכך שנתניהו התקפל – אף שראש הממשלה עצמו עדיין לא מודה בכך שהוא מוכן להעברת תקציב דו-שנתי.

החשב הכללי, רוני חזקיהו
רוני חזקיהוצילום: אמיל סלמן

בפועל, במשרד האוצר כמעט לא עובדים על תקציב זה כחודש וחצי. המצב הזה לא אמור להשתנות. בהיעדר החלטה בנוגע לסוגיית התקציב החד-שנתי או דו-שנתי – גם דחיית מועד אישור התקציב לא תסייע למדינת ישראל. אם לא תינתן בימים הקרובים הוראה בנוגע לתקציב, מדינת ישראל תגיע שוב לנובמבר ללא תקציב מוכן – לא כדי לסגור את 2020 ולא כדי להתחיל את 2021.

הכנת תקציב דורשת כשלושה חודשי עבודה. כל ארוע חדש שעליו מכריזה הממשלה – בין אם מדובר על הורדת מס רכישה למשקיעים בדירה שנייה או תוכנית תעסוקה עם משרד הכלכלה - דורש היערכות בתוך התקציב החדש.

בהיעדר החלטה, המשק יישאר ללא ודאות, משרדי הממשלה יתקשו לתפקד והמדינה תמשיך להתנהל בהוראות שעה, תקנות לשעת חירום וכספים המועברים ברגע האחרון דרך ועדות חריגים – בלי יכולת לקדם תוכניות ארוכות טווח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker