כשראש הממשלה משלם שוחד לציבור

נתניהו בלחץ - וכדי להוריד מהלחץ הוא הולך על פתרון פופוליסטי חסר תכלית - להזרים כסף לאנשים לחשבון הבנק, בלי לברר מה מצבם ועד כמה הם זקוקים לו ■ ראש הממשלה מתגלה כחסר אחריות, חסר דרך וחסר אומץ להתמודד עם המשבר הזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהוצילום: עמית שאבי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגה את התוכנית "מקצבאות לעבודה" כשכיהן כשר האוצר בשנים 2005-2003. הוא קיצץ באגרסיביות את כל סוגי הקצבאות ושלח אנשים לעבוד. זה עלה לו בתבוסה בבחירות של 2006 - ומאחר שהוא אדם לומד, הוא לא נגע יותר בקצבאות. 

עכשיו הוא לוקח את החזרה בתשובה הזו שלושה צעדים קדימה עם ההחלטה לחלק 6 מיליארד שקל לציבור, ככה סתם, בלי קשר לשאלה אם נפגעו מהמשבר הכלכלי, אם הם נזקקים. מדובר במענק שנולד בפתאומיות ובזיקה עמוקה לשתי ההפגנות הגדולות השבוע בכיכר רבין בתל אביב וליד מעונו ברחוב בלפור בירושלים. לפי פרטי התוכנית שעליהם דיבר הערב נתניהו במסיבת עיתונאים, זוג הורים עם ילד אחד יקבלו 2,000 שקל. עם שני ילדים - 2,500 שקל. עם שלושה ילדים - 3,000 שקל. שאר האזרחים יקבלו 750 שקל, לכל אדם.

המענק הזה מעיד יותר מכל דבר אחר על אובדן עשתונות של נתניהו. הוא בלחץ אדיר בגלל אובדן השליטה במשבר והרגרסיה החמורה בתחלואה וביכולת של המשק להתאושש בנסיבות האלה. וכדי להוריד מהלחץ הוא הולך על פתרון פופוליסטי חסר תכלית - להזרים כסף לאנשים לחשבון הבנק, בלי לברר מה מצבם ועד כמה הם זקוקים לו. נתניהו מתגלה כחסר אחריות, חסר דרך וחסר אומץ להתמודד עם המשבר הזה.

הקריסה באמון הציבורי בנתניהו בשבועות האחרונים והמחאה המתרחבת, הן הסיבות לכך שנתניהו התחפש לסנטה קלאוס. זהו מענק פוליטי שעשוי, אולי, להוריד מעט את מפלס הכעס וחוסר האמון בו ובממשלתו, אבל הוא לא מטפל בשום בעיית שורש של המשבר הזה. זה לא ישקם עסקים בצרות - כי אם אי אפשר לצאת לבלות, אז מה יועילו כמה שקלים בחשבון? הכסף לא מושקע בפרויקטים מניבי תשואה, לא בהכשרה מקצועית והקניית כלים להשתלבות בשוק העבודה ולא במיזמים שעשויים לייצר מקומות עבודה. המהלך של נתניהו חותר תחת כל דבר שהוא מאמין בו. 

הוא מאמין בלתת חכות במקום דגים - אך מחלק דגים. הוא יודע שאין ארוחות חינם - ובכל זאת מחלק ארוחות חינם, גם לאנשים שבעים. הוא מגדיל את החוב הציבורי משיקולים פוליטיים ולא אומר לציבור - יגיע יום התשלום. הוא מתעלם מעצות של אנשי מקצוע שאומרים לו שזה מענק לא יעיל, שלא ישיג דבר במקרה הטוב, ורק יגביר את הלחצים של סקטורים אחרים לדרוש עוד ועוד כסף מהקופה הציבורית הגירעונית להחריד.  

נתניהו מבין כלכלה - אך מתנהל כמו פוליטיקאי נטו. רבים לעגו לפזרנותו של שר האוצר הקודם משה כחלון שהוביל תוכניות הוזלות למיניהן תחת המותג "נטו כחלון". בערב אחד נמהר, נתניהו עקף את כל תוכניות הנטו של כחלון עם תוכנית יקרה, חסרת פרופורציה ומחשבה. כן, יש סיכוי טוב שהציבור יאהב את זה. לא מכיר אנשים שלא אוהבים כסף בחשבון הבנק. אבל גם הציבור יבין מהר ש-1,000 או 2,000 שקל בחשבון, נשרפים מהר ולא פותרים שום בעיה. הם לא יסייעו לבניית עסקים או מקומות עבודה, והם ייגרעו מהכסף הדרוש לשיקום הכלכלה ולשתילת עצים שיניבו פירות בעתיד. הם לכל היותר כדור הרגעה קטן למחאה ולחרדה החברתית. השפעתו תתפוגג מהר מאוד ואז יתברר שכל המחלות של המשבר הזה נשארו איתנו - מקומות עבודה ועסקים שחוסלו והיעדר פרויקטים וכלים להתמודדות עם המשבר ועם היום שאחרי.

נתניהו לא יחטוף כתב אישום על מענק ששת המיליארדים, אך מה שהוא עושה כעת זה מתן שוחד לציבור כדי להוריד את להבות המחאה והזעם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker