כך תאגידים יכולים להכניס כסף מדאגה לחברה ולסביבה

מחקרים מראים שעובדים בעסקים עם אחריות חברתית מפותחת גאים יותר במקום עבודתם ומוכנים לתרום לו יותר

רויטל בן שחר
רויטל בן שחר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מושג האחריות התאגידית מתרחב: חברות מעודדות תיקון בגדים
רויטל בן שחר
רויטל בן שחר

פטגוניה היא חברה לציוד קמפינג, טרקים וטיולים מקליפורניה, המוכרת בזכות איכות המוצרים שלה, אבל גם באחריות הסביבתית והחברתית של מנהליה. היא מגדירה את עצמה חברה אקטיביסטית, המקדמת ערכים של איכות סביבה, פיתוח בר קיימא ומחזור; היא משקיעה 1% מהמכירות שלה או 10% מהרווחים (הסכום הגבוה מהם) בארגונים למען הסביבה; ולא נרתעת אפילו מפעילות פוליטית נגד מי שפוגעים בשטחים הפתוחים.

הדאגה לסביבה עשויה להיראות כמו מהלך עסקי ותדמיתי מובן עבור חברה שקהל לקוחותיה מונה חובבי טבע, אבל בפטגוניה הלכו הרבה צעדים קדימה, ונקטו שורה של יוזמות שלכאורה סותרות את האינטרס של כל עסק מסחרי, בראש ובראשונה הרצון למכור כמה שיותר. בחברה מציעים למי שמחזיקים ציוד וביגוד שלה לשלוח אותו לתיקון, מכירה או החלפה בכל עת כדי להימנע מרכישה וייצור של עוד סחורה. פטגוניה אפילו השקיעה בסטארט־אפ החליפין ירדל, המאפשר לאנשים למחזר מוצרים שברשותם ולצבור דולרים וירטואליים תמורתם.

נשמע מוגזם או קיצוני? פטגוניה הגדילה את המכירות שלה יותר מפי ארבעה בעשור האחרון, וב–2015 לבדה היא ביצעה מכירות ביותר מ–700 מיליון דולר. היא נחשבת לאחת החברות המצליחות בתחום, ויצרניות אחרות כבר למדו לחקות את מהלכי האחריות הסביבתית שלה. "נראה כי כל פעם שהחברה הזאת משקיעה במטרה חברתית, היא צומחת", קבעה אחת הכתבות שסיקרה את פטגוניה באחרונה. זה משפט שכל מנהל צריך להכיר.

כולנו כבר יודעים מהי אחריות תאגידית. אנחנו מצפים מחברות אוטובוסים שיצמצמו את הזיהום מהמנועים למינימום, ומחברות מזון שיתרמו למפעלי האכלה וצדקה. אלה הן פעולות הנוגעות למהות העיסוק של החברה המסחרית. הציפייה היא שכל גורם יצמצם את העלות של פעילותו לחברה ולסביבה למינימום ההכרחי. אלא שכיום יש למושג אחריות תאגידית פרשנות רחבה הרבה יותר, הנוגעת לקשר הכולל בין גוף מסחרי לציבור. הציבור מצפה שחברות מסחריות וההנהלות שמובילות אותן יבינו כי הן לא מתקיימות רק בסביבה הכלכלית, וכי יש להן אחריות יסודית לתרום לטוב המשותף.

לתפישת האחריות החברתית יש שורשים מוסריים ופילוסופיים איתנים. חברות מסחריות אינן מתקיימות בחלל ריק: נכון, הן מפרישות מסים על רווחיהן, אבל המס לבדו — שיכול להיות גבוה ויכול להיות נמוך — אינו משקף את כלל הערך שמעניקות להן המדינה והחברה, החל בההשכלה של העובדים בעסק ועד להשקעה בביטחון ובתשתיות. תאגידים או עסקים הם מוסדות חברתיים, ונדרש מהם לקדם נורמות המבטאות את הערכים של החברה כולה. לכן, איסור על אפליה צריך להיאכף לא רק בין העובדים או בשירות שהעסק מעניק, אלא גם בבחירות שהחברה עושה ברכישת שירותים ומוצרים, ובמגעים שלה עם צד ג'.

עידן הרשתות החברתיות הגביר את תשומת הלב לסוגיית האחריות החברתית, וחידד את הכעס כלפי חברות שמזלזלות בציבור ובערכים היקרים לו. לצד זאת הוא גם מבטיח דיווידנד לחברות שיידעו לשלב תרומה לקהילה ואחריות תאגידית בכל פעולותיהן, כל עוד הן יעשו זאת באופן אותנטי ורציני.

הנהלות טובות יודעות להנחיל תפישה של אחריות תאגידית בכל אגפי הארגון. הן בוחנות לעומק את הפעילות של הארגון ואת האינטרקציות שלו עם גורמים אחרים, ומזהות את הנקודות שבהן הוא יכול לתרום יותר לחברה. לפעמים התשובה תגיע מכיוון לחלוטין לא צפוי, כפי שקרה בחברת מלח הארץ, כשהתברר שבריכות האידוי שלנו משמשות לקינון ורבייה של אלפי עופות נודדים. לפעמים הבחינה הזאת מזהה מקומות שבהם יש צורך ברפורמה בארגון, למשל בהיבטים של גיוון אתני ומגדרי; ולפעמים זה יהיה מהלך שכלל אינו קשור לפעילות השוטפת של העסק.

השקעה באחריות תאגידית תמיד נושאת פירות, ולא רק במישור התדמיתי. מחקרים מראים שעובדים בעסקים עם נורמות של אחריות חברתית מפותחת גאים יותר במקום העבודה שלהם, נאמנים לו ומוכנים לתרום מעבר לתפקידם הרשמי או לשעות העבודה — מפני שעבורם זה לא עוד מפעל, אלא מקום שיוצר שינוי לטובה בעולם.

הכותבת היא מנהלת חדשנות במלח הארץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker