הכנסת אישרה את חוק הריכוזיות: "מעתה פירמידות נראה רק במצרים"

(עדכון) הכנסת אישרה בקריאה השנייה והשלישית את החוק ■ נתניהו ובנט נעדרו מההצבעה ■ סלומינסקי: "הריכוזיות משפיעה על השלטון בדרך לא דמוקרטית"; ח"כ שפיר: החוק במידה רבה סורס ע"י לוביסטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מליאת הכנסת אישרה הלילה (ב') בקריאה השנייה והשלישית את חוק הריכוזיות. בעד הצעת החוק הצביעו 73 ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה, ו-1 ח"כ נמנע (מוחמד ברכה, חד"ש. בכנסת מקווים שהחוק יכנס לתוקף לפני ה-15 בדצמבר 2013 שבו ידון בית המשפט בהסדר אי.די.בי. מההצבעה נעדרו בין היתר רה"מ בנימין נתניהו, ושר הכלכלה נפתלי בנט. בנט שוהה באוסטרליה.

הקואליציה הדפה את כל 52 ההסתייגויות שהוגשו לחוק. ההסתייגות לפיה החוק לא יחול על הרדיו האיזורי לא הועלתה להצבעה מאחר שמגישיה הח"כים רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) לא נכחו במשכן. כתוצאה מכך, החוק יחול על תחנות הרדיו האיזוריות.

המליאה מתמרקת לקראת ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-19

במהלך היום התחולל מאבק בין האופוזיציה לקואליציה כאשר יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין (ליכוד) איים שלא להעלות את החוק להצבעה לנוכח הההסתייגויות הרבות שהוגשו על ידי הח"כים ומחשש לפיליבסטר-עיכוב הצבעה על ידי האופוזיציה. בתום מו"מ בין הצדדים הוסכם שהדיון ימשך 4 שעות ולאחר יערכו ההצבעות. בסופו של דבר חלק מההסתייגויות הוסרו על ידי האופוזיציה ולא עלו להצבעה.

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר בדיון כי "איני שמח על מצבו של דנקנר. דנקנר מבין שאם היינו מחוקקי את החוק לפני 10 שנים הוא לא היה נקלע למצב שבו יכול היה להיקלע כי חשב שהכל 'מסחארה' ושההון יכול לעשות כל דבר, גם כשהוא לא קיים. חוק הריכוזיות יביא לשינוי התפיסה הכלכלית בישראל".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) אמר כי "חוק הריכוזיות הוא תחילתה של דרך חדשה לכלכלה הישראלית, וגאווה לכנסת". שלח אמר כי "אני, כמי שהיה ממובילי חוק זה, יודע עד כמה רבה השפעתו על הכלכלה הישראלית. אני גאה בחוק זה, ובעבודה של כל סיעות הבית שיצרה שיתוף פעולה והסכמה נדירה בין קואליציה אופוזיציה למען מטרה חשובה זו". עוד אמר כי " החוק יוביל סוף סוף לשינוי במאזן הכוחות במשק, יסייע לעסקים בינוניים לפרוץ את תקרת הזכוכית ויחליש את בעלי העוצמה המקושרים לטובת האזרח הישראלי".

ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) שפעלה להחמרת החוק ובין היתר להכללת הרדיו האיזורי בחוק הריכוזית אמרה כי "שמו האמיתי של החוק היה צריך להיות החוק לשיקום הדמוקרטיה כי אנו לא מדברים על ריכוז הוני אלא על ריכוז של כוח. ריכוז גדול של כוח מבטל את הדמוקרטיה. חשיבותו של החוק היא שהוא יפרק במידת האפשר ריכוזיות מכל הסוגים ויאפשר חלוקה מיטבית של כוח ובעלות. זה דבר הכרחי לחברה יותר בריאה. החוק הזה מתחיל להחזיר את הכוח לציבור ולדמוקרטיה. לא מסיים אבל בהחלט מתחיל".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקיצילום: אמיל סלמן

עו"ד נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון אמרה כי "חוק הריכוזיות איפשר לשים קץ לשלטונו ושליטתו של דנקנר ודומיו בכספי הציבור באמצעות פירמידות אך באותה נשימה נכשל בכך שאפשר לזן חדש של פירמידות הנשענות על חברות זרות להתחיל לצמוח. לצערנו הראשונה בהן עומדת ככל הנראה להבנות כבר בתחילת השבוע הבא עם אישורו של בית המשפט להסדר אלשטיין-בן משה אשר ככל הנראה תקים לנגד עיננו פירמידה בת כ-10 קומות. אין לנו אלא להיות שוב המתריעים ולהזהיר שאם לא תתעשת הכנסת ותסתום פירצה זו במהרה אנו צפויים לראות קריסה מחודשת של מוסד הפירמידות.

"כשלונו השני של החוק הוא בכך שלא השכיל לנתק באופן מוחלט שליטה בנכסים פיננסיים וריאליים אלא קבע סף שרירותי ובלתי מספק. לצערנו חלק גדול מהגופים הפיננסים והריאליים ימשיכו לעשות בכספנו כבתוך שלהם".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שהוביל את אישור החוק בוועדה, אמר כי "אישור חוק הריכוזיות הינו בשורה חשובה ומעודדת לעתיד המשק והכלכלה בישראל. היום שינינו בצורה רדיקלית את מבנה המשק העתידי והתאמנו אותו לצרכים ולאינטרסים האמיתיים של הציבור. אם עד היום כספיו של הציבור הרחב נוצלו ע"י מספר מצומצם של בעלי הון להגדלת רווחיהם בלבד, הרי שמעתה הכספים והרווחים שיופקו מהם יחזרו אל הציבור. החסכונות, ובייחוד כספי הפנסיות, יהיו מוגנים הרבה יותר מאשר בעבר. בהחלט ניתן לומר כי היום נפל דבר בישראל וכי מעתה, פירמידות, ניתן יהיה לראות רק במצרים".

סלומינסקי הוסיף, כי "אישור החוק הוא בשורה של ממש למעמד הביניים ואף לשכבות החלשות, הוא יוביל להגברת התחרות ברוב ענפי המשק, יפחית את כוח השפעתם של בעלי ההון על מקבלי ההחלטות ויעמיד את האינטרסים של הציבור בראש סדר העדיפויות הכלכלי והמשקי של המדינה".

סתיו שפיר

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) הקדישה חלק ניכר מנאומה ללחצים שהפעילו הלוביסטים ואמרה כי "החוק הוא חוק חשוב ויש לנו את כל הסיבות להתגאות בו. יחד עם זאת, אני רוצה להזהיר את הציבור - החוק הזה גם במידה רבה סורס. הלוביסטים ישבו בתוך הוועדה, 'עזרו' לעצב, לשכתב ולהשפיע מאחורי הקלעים ואפילו סביב השולחן. עד כמה השפיעו? למי מחברי הכנסת סימסו תוך כדי ההצבעה ואיזה דרישות היו להם? את כל זה אי אפשר לדעת - ועד שהכנסת הזו לא תשכיל לערוך שינוי מקיף ביחסה ללוביסטים, לא אנחנו ולא הציבור נדע".

שפיר הוסיפה כי "בתחילת ההצבעה הראשונה על חוק הריכוזיות ביקשתי מיושב ראש הוועדה לקרוא את שמות הלוביסטים שנכחו בחדר. ממבט ראשון, לא היו סביבנו אחד או שניים. היו יותר מעשרים. היתה שם נציגת משרד הלובינג אימפקט, שמייצגת את איגוד החברות הציבוריות הנסחרות בבורסה. היה שם נציג פוליסי, שמייצג את שיכון בינוי של שרי אריסון. היה שם הנציג של גלעד יחסי ממשל ולובינג, שמייצג את איגוד לשכות המסחר, וגם נציגים של איגוד קופות הגמל, של אסם, סלקום, תנובה, אורנג', של בנק דיסקונט ובנק הפועלים, של חברות הדלק. מי לא היה שם?"

שפיר הדגישה כי "חוסר הפיקוח על פעילות הלוביסטים יוצר מצב חסר היגיון, שהופך את המשכן הזה לפרוץ - לא לטובתם של אזרחים ואזרחיות - אלא לטובתם של גופים בעלי כוח, ממון ואינטרסים". עוד אמרה שפיר כי "חוק הריכוזיות מוכיח שהכנסת הזו אמיצה, והיא יכולה להיות אמיצה יותר - ולא לפחד מהלחצים שמפעילים עליה משרדי הלובי: צריך להכפיף את תעשיית הלובי כולה לשקיפות מוחלטת, לחייב את המשרדים בדיווח על כל מפגש עם ח"כ, לדאוג שהתיעוד יופיע במקום שקוף ונגיש לציבור, לוודא ששליח ציבור יעבור תקופת צינון של לפחות שנתיים - כולל עוזרים פרלמנטריים - לפני שהוא מושכר על ידי חברת לובי. לפרסם כל מסמך שחברת לובי כותבת עבור ח"כ ומעבר לכל אלה - לדאוג שחברות הלובינג לא יוכלו לייצג אינטרסים סותרים.

"אם הן מייצגות את חברות הסיגריות הן לא יכולות גם לדברר את העמותה למלחמה בסרטן. אם הן מייצגות חברת תרופות - הן לא יכולות גם לייצג את קופות החולים ואת איגודי הרופאים. מעל כל אלה צריך להיות תלוי איום כספי רציני ומאיים, ומי שלא יציית לחוק, ייקנס. בנוסף, חברה שתימצא כעוברת על החוק - צריך לשלול לה את כל אישורי הכניסה הקבועים, מיידית".

יו"ר ועדת הכספים לשעבר משה גפני (יהדות התורה), שביוני 2010 כינס את ועדת הכספים לישיבה שבה תבעה הוועדה מהממשלה להקים ועדה לצמצום הריכוזיות, אמר כי "החוק הוא מאוד חשוב ומתמודד עם דברים שבעבר לא התמודדו. אסור לשכוח שוועדת הכספים החלה את המאבק בריכוזיות. יש קושי גדול לשכנע ממשלה ופקידים להתמודד עם אנשים עשירים".

הממשלה החלה בטיפול בריכוזיות לפני כ-3 שנים, כשהקימה את ועדת הריכוזיות, שבראשה עמדו מנכ"ל האוצר דאז חיים שני ומנכ"ל משרד רה"מ דאז אייל גבאי. בהמשך פרש גבאי מתפקידו כמו גם חלק מחברי הוועדה, ובראשות הוועדה עמד שני - אף הוא פרש מתפקידו. ועדת הכספים החלה לפני כחצי שנה בדיוניה בחוק הריכוזיות. על ח"כי הוועדה הופעלו לחצים כבדים מצד אנשי עסקים, טייקונים ולוביסטים.

בסופו של דבר הוועדה החמירה חלק מסעיפי חוק הריכוזיות ובין היתר קבעה שפירמידות יצומצמו ל-2 שכבות בלבד בתוך 6 שנים לעומת הצעת הממשלה שלפיה רק פירמידות חדשות יפורקו ל-2 שכבות והקיימות ל-3 שכבות. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה היום כי "נוסח החוק הכולל הוא כנוע וחסר שיניים. ועדת הכספים צריכה היתה לקבל החלטות אמיצות יותר". יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, מאיים שלא להעלות היום את חוק הריכוזיות אם הקואליציה תקיים פיליבסטר (עיכוב הצבעה), מהלך שייעכב את החקיקה בשעות ארוכות.

לדברי ח"כ גלאון, "החיסרון הבולט של החוק, שיובא מחר להצבעה, הוא שאינו כולל מענה לארבע סוגיות מהותיות לשמן נועד והן: פירוק כל הפירמידות הקיימות בארבע שנים בלבד, החלת שיקולי ריכוזיות כלל משקית על מיזוגים ורכישות בשוק הפרטי, הפרדה מוחלטת של גופים פיננסיים מגופים ריאליים משמעותיים ואיסור על חברות אג"ח לשלוט בפירמידות של שלוש קומות".

גלאון הוסיפה כי "בית המשפט יצטרך להכריע בשאלת אי.די.בי לפי הנורמות החדשות שקובע החוק ולא להעביר את השליטה מטייקון ממונף אחד לטייקון ממונף אחר. או גרוע מכך, להשאיר אותה בידי דנקנר עצמו. על בית המשפט להעביר את השליטה בחברה לבעלי החוב. למרות הצעדים המשמעותיים שקובע החוק, קיים חשש שהנוסח הכולל יאפשר את המשך חליבת כספי הציבור על ידי טייקונים ממונפים, ולא יחסל את 'מועדון השולחן העגול', שבחסותו אלשטיין ודנקנר מעבירים ביניהם כספי ציבור מיד ליד".

לדברי גלאון: "אמנם, החוק שוועדת הכספים העבירה לאישור המליאה טוב יותר מההצעה המקורית שהגישה הממשלה, משום שהוא מרחיב משמעותית את רשימת הגופים שיוגדרו כריכוזיים, וקובע כי הפירמידות יושטחו לשתי קומות בלבד. אולם, קיימים בו מספר חסרונות בולטים: פרק הזמן שניתן ליישום החוק ארוך מדי, ומשחק לידיהם של בעלי השליטה הגדולים. החוק מאפשר להחזיק בפירמידות בעלות שלוש קומות במשך 6 שנים מיום חקיקת החוק. זהו פרק זמן שמשמעותו תוספת רווח לאותם בעלי השליטה על חשבון הציבור הרחב. לכן, מן הראוי היה לקבוע שהחוק ייושם במלואו תוך ארבע שנים בלבד.

דיון של ועדת הכספים בחוק הריכוזיות, יוני 2013

"שנית, בנושא פירוק הפירמידות החוק אינו תכליתי. למרות שהוא קובע שהפירמידות יפורקו לגובה של שתי קומות בלבד, באותה עת הוא מאפשר לחברות אג"ח להמשיך לשלוט גם בפירמידות בנות שלוש קומות. שלישית, בנושא הפרדת האחזקות בין נכסים ריאליים ופינסיים, למרות שחיוני לקבוע הפרדה מוחלטת, הנוסח שהתקבל קובע רף גבוה מדי שאין בידיו למנוע את הבעיה הלכה למעשה.

"זאת ועוד, בפרק האחרון העוסק בהפרטת נכסי המדינה, נעשה צעד משמעותי בהרחבת רשימת הגופים במשק שיוגדרו כ'גופים ריכוזיים', אולם החוק מתעלם מכך שמרבית נכסי המדינה כבר נמכרו, ולכן הקבוצות הגדולות שמחזיקות בהם יוכלו להמשיך ולעשות כרצונן. חסרון בולט נוסף של החוק הוא שהוא אינו כולל הגבלה של תאגידי ענק השולטים במספר ענפים להמשיך ולקנות חברות בשוק הפרטי. מן הראוי היה שועדת הכספים היתה מאפשרת לממונה על ההגבלים העסקיים להתערב גם בשוק הפרטי, ולמנוע מיזוגים ורכישות משיקולים של ריכוזיות כלל משקית".

מנכ"ל התאחדות התעשיינים אמיר חייק הזהיר את הח"כים כי "אם חברה כמו אסם תוריד מחירים על כל מוצריה ב-10% זה יגרום לקריסת חברות קטנות המתחרות בה".

"חוק הריכוזיות ישפיע על עסקת אי.די.בי, אחרי שיעבור לא ניתן יהיה לרכוש את הקבוצה תוך יצירת פירמידה גדולה יותר", אמר אמש סלומינסקי, יו"ר ועדת הכספים שגיבשה את הנוסח הסופי של החוק. "אנחנו רוצים לצמצם פירמידות קיימות ונותנים זמן להקטינן לשכבה שלישית תוך ארבע שנים ועוד שנתיים להקטינן לשכבה שנייה. אנחנו לא רוצים שבזמן הזה ייבנו פירמידות חדשות. אם עכשיו אי.די.בי או כל גוף אחר, יוצר פירמידה, אחרי שהחוק יעבור הוא לא יוכל ליצור פירמידות מעל שתי שכבות. לא היינו רוצים שבזמן שהחוק עובר פתאום מקימים לנו פירמידות חדשות".

סלומינסקי העריך, כי החוק יעבור ברוב גדול, ושרוב ההסתייגויות שהוגשו יוסרו לפני שיוגש. "זהו חוק עוצמתי שיוביל לצמצום פערים ולהורדת מחירים, להגברת התחרות וגם לפירוק חלק מהריכוזיות. הריכוזיות כל כך גדולה, שהיא מהווה השפעה על השלטון שלא בדרך הדמוקרטית ואנחנו מנסים לפרק אותה".

לדבריו, "ברגע שיש גוף עוצמתי - באופן טבעי יש לו השפעה על השלטון. ככל שגופים מתעצמים יש להם יותר השפעה על השלטון וגם על יוקר המחיה. כשיד רוחצת יד ומשפחות האצולה וגופים עם עוצמה קרובים לשלטון, מבחינה דמוקרטית עדיף שזה יקרה כמה שפחות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008