ח"כ מרגלית: "מדברים על פירוק פירמידות ובונים מגדל בבל באי.די.בי"

חוק הריכוזיות מגיע לישורת האחרונה: לפי הנוסח שיעלה מחר להצבעה, פירוק הפירמידות ייעשה בתוך שש שנים לשתי שכבות בלבד - ולא תיקבע תקופת מעבר של שנה עד הפירוק ■ לדברי חברים בוועדת הכספים, האיסור על הקמת פירמידות חדשות לאחר חקיקת החוק אינו יעיל

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים צפויה לאשר מחר את חוק הריכוזיות לקראת העלאתו בקרוב להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. מניסוח מעודכן של החוק שיועלה היום להצבעה עולה כי בפרק המתייחס לצמצום הפירמידות לא תיקבע תקופת מעבר של שנה ופירוק הפירמידות יעשה בתוך שש שנים לשתי שכבות בלבד מיום פרסום החוק.

עוד נקבע כי "לא תשלוט חברה שנייה בחברת שכבה אחרת", מה שעשוי למנוע הקמת פירמידה מרובת שכבות מעל קבוצת אי.די.בי, לפי הסדר החוב המתגבש בימים אלה. גורמים משפטיים טוענים כי אישור נוסח זה צפוי למנוע עם כניסת החוק לתוקף אפשרות שאחת הקבוצות שתרכוש את 
אי.די.בי תפעל במסגרת פירמידה נוספת של חברות ציבוריות מעל אי.די.בי.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

חברת החשמל: התחרות תעלה לנו 
3.2 מיליארד שקל בשנה

גיא רולניק, מייסד TheMarker - חתן פרס סוקולוב על מפעל חיים ל-2013

אראל מרגלית צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין

ואולם, לדברי ח"כים סעיף זה אינו מבהיר שייאסר על הקמת פירמידות חדשות לאחר חקיקת החוק. בכנסת גם מובע חשש שעד לחקיקת החוק בקריאה השנייה והשלישית רק ביום שני בשבוע הבא ועד לפרסומו ברשומות רק בעוד כחודש - עשוי להתגבש הסדר באי.די.בי בחסות בית המשפט, שיקבע עובדות בשטח להרחבת מספר הפירמידות עוד לפני כניסת החוק לתוקף.

בעקבות כך, יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מתכוונת להגיש הסתייגות שלפיה פירמידה אחת לא תוכל לרכוש פירמידה אחרת לאלתר - עוד לפני אישור החוק בקריאה השנייה והשלישית, ועוד לפני פרסומו של החוק ברשומות. גלאון החליטה לנקוט צעד זה מחשש שעד לאישורו של החוק בקריאה השנייה והשלישית ופרסומו ברשומות, יגובש הסדר בבית המשפט למכירת אי.די.בי לאחת הקבוצות המתמודדות, המחזיקות גם הן בשרשרת של חברות אחרות.

בנוסף, תציע גלאון לקבוע שבתוך ארבע שנים יתפרקו כל הפירמידות לשתי שכבות, כפי שהציעה ועדת הריכוזיות במקור. במקביל נערכים מגעים בלשכתו של יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) בניסיון לגבש נוסח מוסכם שלא ירחיב את מספר הפירמדות במשק.

בקרב מרבית הח"כים בוועדה שוררת תמימות דעים שאין להגדיל את מספר הפירמידות במסגרת ההסדר למכירת אי.די.בי. מנגד, נציגים של בעלי האג"ח פנו אל ח"כים בבקשה שלא לחוקק חוק שיפגע בהסדר המסתמן. ח"כ אראל מרגלית (עבודה) אישר שקיבל פנייה מבעלי האג"ח ואמר כי "מצד אחד מדברים על פירוק הפירמידות ומצד שני מקימים את מגדל בבל. אי אפשר שיקומו פירמידות חדשות על גבי פירמידות. זה לא ייאמן שהפירמידה הכי גדולה במשק הולכת לקבל עוד שלוש קומות". מרגלית הוסיף כי ידרוש התייחסות לכך מהממונה על ההגבלים במשק וממשרד המשפטים.

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר כי "יש לבדוק את עסקת אי.די.בי ואת הרכבה ולראות אין בכך משום הפיכת החוק לפלסטר". ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) אמר כי "לא חוקקנו את החוק כדי שבתקופת המעבר תוקם פירמידה חדשה עם שבע קומות. עם זאת, שטרן הוסיף כי "לגבי אי.די.בי, קיימת התלבטות בין הרצון שלא לאפשר מצב של שבע קומות בפירמידות לבין הרצון לצמצם ככל האפשר את הנזקים לבעלי האג"ח".

ח"כ ניסן סלומינסקיצילום: מיכל פתאל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש