בעקבות עתירת גלאון: המדינה תפרסם את הפרוטוקולים של ועדת הריכוזיות

הפרוטוקלים יועברו לפני פרסומם לחברי הוועדה לקבלת הערותיהם ולצורך תיקונים נדרשים ■ גלאון: ניצחון גדול של הציבור על נתניהו ויאיר לפיד, שפעלו כשליחים של בעלי ההון בישראל בנסיונות מבישים למנוע את הפרסום

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

המדינה הודיעה היום לבית המשפט המחוזי כי תפרסם את הפרוקטולים של ועדת הריכוזיות, בעקבות עתירה שהגישה יו"ר מרצ זהבה גלאון, באמצעות עו"ד דפנה הולץ לכנר ועו"ד מיכל ארגמן- רון.

תשובת המדינה נמסרה בעקבות הדיון שהתקיים ב-1 בספטמבר בבית המשפט המחוזי בירושלים, במהלכו הורה השופט יורם נועם למדינה לשקול מחדש את עמדתה לגבי פרסום הפרוטוקולים, סיכומי הדיונים והחומרים שהוצגו בפני חברי הוועדה, ולהשיב לו את תשובתה מיד לאחר יום הכיפורים. כמו כן, השופט הורה למדינה למסור לידיו את הפרוטוקולים וסיכומי הדיון.

המדינה הודיעה כי "קודם להעברת החומר לידי העותרת יועברו טיוטות סיכומי הדיונים לחברי הוועדה לקבלת הערותיהם, ולצורך תיקונים נדרשים. לסיכומי הדיונים שיפורסמו לציבור תצורף הבהרה לפיה המסמכים אינם מהווים פרוטוקול רשמי של דיוני הוועדה, אלא סיכומי דיונים שערך עוזר מנכ"ל משרד האוצר עבור מנכ"ל האוצר (ששימש כיו"ר הוועדה), שלא הופצו בזמן אמת לחברי הוועדה לקבלת הערות על הדברים שנרשמו מפיהם".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

יחימוביץ': "הכנסת שר"פ לבתי החולים תקבור את הביטוח הממלכתי"

הגשם במערב אפריקה משפיע על התייקרות השוקולד בעולם

ח"כ זהבה גלאוןצילום: עופר וקנין

עוד הודיעה המדינה כי "מאחר שבזמן אמת לא הובהר לחברי הוועדה כי נערכים סיכומי דיון לדיוני הוועדה העשויים להתפרסם לציבור, הוחלט כי סיכומי הדיון יפורסמו בכפוף למחיקת שמות הדוברים ופרטים מזהים אחרים מהמסמכים".

בתגובה להחלטת המדינה אמרה גלאון: "אני מברכת על פרסום הפרוטוקולים אבל מצרה על כך שההחלטה היתה צריכה להגיע רק בעקבות המאבק המשפטי שהובלתי. ההחלטה היא ניצחון של עיקרון השקיפות וניצחון גדול של הציבור על ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, שפעלו כשליחים של בעלי ההון בישראל בנסיונות מבישים למנוע את הפרסום".

גלאון הוסיפה כי "כעת יוכל הציבור להיחשף לשיקולים שעמדו לנגד עיני הוועדה בטרם קבעה את מסקנותיה, ולשפוט האם הושפעה מלחצים של בעלי הון ובעלי אינטרסים". עוד אמרה גלאון כי "המאבק החשוב על דמותה של הכלכלה הישראלית עובר עכשיו לכנסת. אני קוראת ליו"ר ועדת הכספים להביא את חוק הריכוזיות לדיון מחודש, לאור חשיפתם של דיוני הוועדה שהוסתרו מהציבור ומחברי הכנסת עד עכשיו".

בחודש אפריל 2013 עתרה גלאון לראשונה לבג"ץ בבקשה להורות לראש הממשלה ולשר האוצר לפרסם את הפרוטוקולים של ועדת הריכוזיות. זאת, לאחר שפנתה אליהם ואל היועץ המשפטי קודם לכן בבקשה דומה אולם בקשותיה נענו בשלילה. בהתאם להחלטת נשיא ביהמ"ש העליון, השופט גרוניס, הועברה העתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים. במשך כל ההליך המשפטי (בעליון ובמחוזי) המשיכה המדינה לדבוק בסירובה לפרסם את הפרוטוקולים, ואף החלה לטעון כי אין פרוטוקולים אלא "תרשומת פנימית".

עו"ד דפנה הולץ-לכנר אמרה: "אני מברכת על התוצאה החשובה שמקדמת ומחזקת את זכות הציבור לדעת בכל הנוגע לנושאים שהעניין הציבורי הגלום בהם היא בעל חשיבות מרחיקת לכת. רק כך יוכל הציבור לשפוט בעצמו מה היו שיקוליהם של חברי ועדת הריכוזיות והאם האינטרס הציבורי הוא שעומד לנגד עיניהם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"