מסתמן: חוק הריכוזיות יחול על מרבית המונופולים במשק

הצעה מתוקנת של החוק, שתעלה מחר להצבעה בוועדת הכספים, מורידה את ה"רף" לתאגידים ריאליים שייאסר עליהם להחזיק בגוף פיננסי - ממחזור של 3 מיליארד בשנה שקל למחזור של 2 מיליארד שקל ■ סלומינסקי: "ההצעה שתצא מהוועדה מחמירה לעומת הצעת הממשלה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מונופול שהיקף מכירותיו הוא יותר מ-2 מיליארד שקל בשנה יוגדר כגוף ריאלי "משמעותי", ולא יוכל להחזיק בגוף פיננסי - כך מציע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי ‏(הבית היהודי‏), בהצעת תיקון לחוק הריכוזיות שתעלה מחר בבוקר להצבעה בוועדה. חברי הוועדה יתבקשו לאשר מחר את הפרק בחוק הריכוזיות האוסר להחזיק בחברות ריאליות ופיננסיות בכפיפה אחת.

חישוב מחזור המכירות של תאגיד מונופוליסטי ייעשה לפי המחזור של המוצרים שבהם הוא פועל כמונופול. כלומר, אם המחזור של המוצרים המונופוליסטים של התאגיד גבוה מ-2 מיליארד שקל בשנה, יחולו עליו ההגבלות של גוף ריאלי "משמעותי".

סלומינסקי גיבש את ההצעה עם ח"כ עפר שלח ‏(יש עתיד‏), שיצא היום לחו"ל. אתמול הציעו סלומינסקי ושלח להחיל את ההגבלות על מונופול שמכירותיו הן 3 מיליארד שקל בשנה, אך כאמור כעת הופחת הרף ל-2 מיליארד שקל. בוועדה מעריכים כי הורדת הרף תביא לכך שההגבלות של חוק הריכוזיות יחולו על מרבית המונופולים במשק.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי

שינוי נוסף שיזם סלומינסקי קובע כי לא תהיה אבחנה בין גופים קיימים לגופים חדשים בהגדרה של גוף ריאלי "משמעותי". כזכור, הממשלה הציעה שהרף להגדרתו של גוף ריאלי חדש כ"משמעותי" יהיה מחזור מכירות או אשראי של 6 מיליארד שקל בשנה, ושל תאגיד קיים - 7.5 מיליארד שקל בשנה. עם זאת, לא מן הנמנע שברגע האחרון יוכנסו להצעה שינויים נוספים.

לפי הצעת סלומינסקי ושלח, גוף פיננסי משמעותי יוכל להחזיק עד 10% מהמניות של גוף ריאלי משמעותי או מונופוליסטי, ובלבד שאין לו שליטה בו. בעל השליטה יוכל להחזיק בו עד 5% נוספים. כמו כן, גוף ריאלי משמעותי יוכל להחזיק עד 5% בגוף פיננסי.

עוד הציעו סלומינסקי ושלח שמוסד פיננסי שאינו בנק לא יוכל לשלוט בבנק, וכי דירקטורים לא יוכלו לשמש גם בגוף ריאלי משמעותי וגם בגוף פיננסי משמעותי.

לפי הערכות בקואליציה, ניתן יהיה לגייס רוב להצעה. מלבד סלומינסקי יתמכו בה ארבעת נציגי יש עתיד, שני נציגים מישראל ביתנו ‏(רוברט אילטוב וחמד עמאר‏) וח"כ זבולון כלפה ‏(הבית היהודי‏).

בקואליציה מקווים לגייס גם את תמיכתם של הח"כים אלעזר שטרן ‏(התנועה‏), ושני חברי הליכוד בוועדה, רובי ריבלין וגילה גמליאל. גמליאל זומנה הלילה לפגישה עם נתניהו, ולפי הערכות הדבר קשור להצבעתה בחוקי התקציב והריכוזיות.

ריבלין אמר כי "הוועדה עומדת לקבל הכרעה משמעותית בעלת השלכות דרמטיות, שלמעשה תשנה את פני המשק". מנגד פעל בימים האחרונים ח"כ אראל מרגלית ‏(העבודה‏) בניסיון לגייס תמיכה בהצעה שגיבש עם מרב מיכאלי ‏(העבודה‏), זהבה גלאון ‏(מרצ‏) ויצחק כהן ‏(ש"ס‏). להערכת ריבלין, "ההצעות אינן רחוקות וניתן לגשר עליהן".

אתמול הודיע סלומינסקי כי ינסה לגייס גם את חברי האופוזיציה לתמיכה בהצעתו. "ניתן לגשר על הפערים בין הצעתנו להצעת האופוזיציה ולבוא מגובשים להצבעה, מתוך אחריות להילחם בריכוזיות. ההצעה שתצא מוועדת הכספים תהיה מחמירה לעומת הצעת הממשלה,. ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית על חוק הריכוזיות תיערך רק במושב החורף, שיפתח באוקטובר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות