דרור שטרום: ועדת זקן היא "ועדה למריחת התחרות"

שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, תוקף את הוועדה על המלצותיה החלקיות בתחום של הכנסת תחרות לבנקים הקיימים - הקמת בנק אינטרנטי וחוק נתוני האשראי

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, תוקף בחריפות את המלצות הוועדה לתחרות בבנקים בראשות דודו זקן, ומגדיר אותה "ועדה למריחת התחרות". לדבריו, המלצות הוועדה כוללות הרבה צעדים טובים קדימה, אבל "אין כאן את חציית הרוביקון ופתיחת ענף הבנקאות לתחרות. הכוונה טובה, אבל התוצאה היא ועדה למריחת התחרות".

דרור שטרוםצילום: עופר וקנין

בתפקידו כממונה על ההגבלים נאבק שטרום, לפני 11 שנה, על חקיקת חוק נתוני האשראי - החוק המאפשר העברת מידע על היסטוריית האשראי של לקוחות לבנקים חדשים, במטרה לאפשר לבנקים חדשים להציע הצעות בתחום האשראי. בלי חוק נתוני אשראי, בנקים חדשים מנועים מלהיכנס לתחרות, מאחר שהם אינם יודעים אם הלקוח שעומד מולם הוא לקוח טוב או רע. שטרום נאבק לפני עשור שחוק נתוני האשראי יכלול נתוני אשראי מלאים (נתונים חיוביים ושליליים), אבל נכשל. החוק הקיים מאפשר העברת נתונים שליליים בלבד, מחשש לפגיעה בפרטיות הלקוחות, ובפועל החוק נכשל ולא הביא לכניסת תחרות של בנקים חדשים.

להערכתו של שטרום, כך צפוי לקרות גם עם המלצות ועדת זקן - ששוב כושלות בפתיחת שוק נתוני האשראי באופן מלא בשל חשש מפגיעה בפרטיות הלקוחות. במקרה של ועדת זקן זהו משרד המשפטים שהתעקש על הגנת הפרטיות, על חשבון פתיחת שוק נתוני האשראי באופן מלא לתחרות. לדברי שטרום, "בלא גופים אוספי מידע חיובי, על אותם לקוחות אשראי שכדאי להתחרות עליהם, ובלא דירוג לקוחות כזה - לא תוכל התחרות להמריא. המידע על הלווים הטובים נשמר כיום בסודיות על ידי הבנקים, משום שהם אינם רוצים בתחרות על הלקוחות האלה. גם 'תעודת הזהות' המוצעת בהמלצות לא תאפשר תחרות מאסיבית לגופים בנקאיים חדשים, אלא טיפין טיפין. בקצב הזה התחרות לא תגיע אל משקי הבית אל בעוד עשר שנים".

לדברי שטרום ועדת זקן "המציאה את הגלגל מחדש בפתרון של תעודת הזהות הבנקאית, שנועד לעקוף את ההתנגדות של משרד המשפטים מסיבות של הגנה על הפרטיות, לפתיחת תחום נתוני האשראי". במקום להמציא פתרונות שאינם קיימים באף מדינה בעולם, הוסיף, "אפשר וצריך להעתיק את המודלים שעובדים כיום בעולם - לשכות נתוני אשראי, שאוספות את נתוני האשראי באופן שוטף ללא צורך בהסכמת הלקוחות".

שטרום תוקף את ועדת זקן על סדר עדיפות לקוי שלה בהקשר הזה - העדפת הפרטיות על פני עידוד התחרות. לדבריו "הנגישות לאשראי היא גם היכולת ליזום, לפתוח עסק, להרחיב, להגשים את היוזמה והחזון של כל אדם ולאפשר לו להתחרות. מי שאינו נגיש לאשראי הופך להיות מוקצה, כלומר, מישהו שאיש אינו מתקרב אליו, למעט בריביות השוק האפור. למעשה חירותו האמיתית של אדם כזה מוגבלת מאוד, צעדיו מוצרים והוא הופך לנכה מתהלך ביננו".

בנוסף תקף שטרום את המלצות הוועדה בנוגע להכנסת תחרות של בנק אינטרנטי. לדבריו על בנק ישראל היה לנקוט צעד משמעותי להסרת החסמים, המונעים את כניסתו של בנק אינטרנטי לתחרות בישראל, ובראש ובראשונה דרישת ההון הגבוהה מצד בנק ישראל - 100 מיליון דולר. "זוהי אבן ריחיים ענקית שאינה מאפשרת כניסת תחרות אמיתית. ניתן להפחית את דרישת ההון, תוך קביעת חובה להביא עוד הון עם העליה בנפח הפעילות של הבנק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים