התנועה לאיכות השלטון: תזכיר חוק צמצום הריכוזיות מיטיב עם אי.די.בי

התנועה: הסף להגדרת חברה כ"חברת פער" באמצעות הורדת האחזקות של בעל השליטה מ-50%, כפי שנקבע בהמלצות הביניים, ל-33% מבלי שזו תנמק כיצד הגיעה לאחוז זה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תזכיר חוק ועדת הריכוזיות אינו תואם את המלצות הביניים במלואן ובין השאר, מיטיב עם חברות בקבוצת אי.די.בי, כך מסרה היום (ג') התנועה לאיכות השלטון בעקבות פרסום ההמלצות הסופיות של ועדת הריכוזיות לעיון ציבורי.

נוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

"על פי תזכיר החוק, וברוח ההמלצות הסופיות ירד הסף להגדרת חברה כ'חברת פער' באמצעות הורדת אחוז האחזקות של בעל השליטה מ50%, כפי שנקבע בהמלצות הביניים, ל-33% מבלי שזו תנמק כיצד הגיעה לאחוז זה", ציינו בתנועה, "בכך, ההגבלות בתזכיר החוק לא מוכלות על חברות רבות. בהקשר זה נציין, כי באופן תמוה, כור, דסק"ש וכלל תעשיות משיקות לקו התחתון של 33% שנקבע על ידי הוועדה", הוסיפו.

עוד ציינה התנועה, כי תזכיר החוק, בניגוד למסקנות הסופיות מאפשר הוספת שכבה שלישית למבנים הפירמידאליים עתידיים ללא הגבלה וללא סנקציה, בניגוד גמור לרוח ההמלצות עצמן. זאת, באמצעות מונח חדש שהגדיר תזכיר החוק "חברה זמנית מותרת".

"באותו האופן אין בתזכיר התייחסות לסנקציות ממשיות כלפי מפרות חוק הן בנושא הפירמידות, והן בנושא ההחזקות הצולבות פיננסיות וריאליות. התנועה סבורה כי ראוי להעניק לרשות לניירות ערך סמכויות אכיפה נרחבות יותר, שכן הרשות הינה הגורם הרגולטורי הראוי לאכיפה ויישום החוק. אם לא כך, יישארו הסדרי האכיפה למכירת אמצעי השליטה המוחזקים בניגוד להוראות החוק כ 'חסרי שיניים', וספק אם יוכלו לעמוד 'כחומה בצורה' מפני ניסיונות בעלי השליטה להשאיר את החזקתם במבנים הפירמידאליים".

"בנוסף, תזכיר החוק מגדיר באופן שונה את המונח "חברה" מחוק החברות, והגדרה זו מאפשרת פתח רחב לפרשנויות ומחלוקות. כך נוצר פתח למניפולציות משפטיות פרשניות שאינן רצויות, על מנת להחריג מבנים הפירמידאליים מחוץ להגדרות החוק".

"במקביל לכל אלו, נראה כי בתזכיר בחרו להעלים לחלוטין חלק מהמלצות הוועדה, בניהן חיזוק בעלי מניות המיעוט, הרחבת מימון רשות לניירות ערך, תמריצי מס להסדרה עצמית של מבנים הפירמידאליים, יצירת פיקוח והסדרה על הגופים המייעצים למשקיעים מוסדיים, חיזוק בית הדין להגבלים עסקיים ועוד. המלצות אלו גם הן, נועדו להגן על האינטרס הציבורי".

עמדת התנועה למען איכות השלטון לעניין המבנה הפירמידאליים היא כי יש לשמר את המנגנון המוצע כך שיבטיח שכוחו של בעל השליטה בחברת פער לא יעלה לעולם על זכויותיו ההוניות בחברה - "מניה אחת-קול אחד". לעניין ההחזקות הצולבות, רק הפרדה מוחלטת של חזקות ריאליות ופיננסיות יכולה לפתור את בעיית האשראי החמורה הקיימת במשק הישראלי, תוך העסקת דירקטורים במשרה מלאה וחיזוק מעמדם של דירקטורים חיצוניים.

לטענת התנועה, תזכיר החוק, במתכונתו הנוכחית, אינו מביא לידי ביטוי באופן ראוי את מסקנותיה הסופיות של הוועדה, והותיר פערים משמעותיים העשויים העומדים בניגוד למטרות הוועדה, כפי שהותוו על ידה.

הממשלה תגיש לכנסת בעוד שבועיים את הצעת החוק להגבלת הריכוזיות ולקידום התחרות במשק. ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בהצעת החוק ב-17 ביוני 2012 ולמחרת תתבקש מליאת הכנסת לאשרה בקריאה הראשונה. הצעת חוק הריכוזיות הוכנה על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט בתיאום עם משרדי האוצר וראש הממשלה.

נתניהו: להשלים החקיקה עד סוף יולי 2012

ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש שהכנסת תשלים את חקיקת חוק הריכוזיות עד להתפזרותה של הכנסת לפגרת הקיץ בסוף יולי 2012. עיקרי הצעת החוק ידונו בוועדת הכספים ויו"ר הועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כבר הודיע שיקיים דיונים מרתוניים.

גפני מבקש גם להכניס תיקון להצעת החוק שיאסור על בעלי אחזקות ריאליות ופיננסיות להחזיק באחזקות בכלי התקשורת. חלק אחר שלה סעיפים ידון בוועדת הכלכלה ובוועדת החוקה. ההערכה היא שהטייקונים ינסו לטרפד ולמסמס חלק מהמלצות הוועדה בסיוע צבא הלוביסטים העובד עבורם בכנסת ובמסדרונות השלטון. גורמים בממשלה הודיעו שלא יאפשרו לטייקונים לעכב את הדיונים בועדות הכנסת בחוק הריכוזיות מאחר שכבר ניתנה להם אפשרות לשימוע במסגרת עבודתה של ועדת הריכוזיות.

ח"כ עינת וילף (עצמאות) שהגישה הצעת חוק פרטית בעניין הריכוזיות הודיעה שתעלה את הצעתה בעוד שבועיים להצבעה בקריאה הטרומית ותבקש לאחדה עם הצעת החוק הממשלתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב