המדינה תקשה על מליסרון, עזריאלי וביג להשתתף במכרזים להקמת קניונים

תיקון לחוק הריכוזיות, שצפוי להתקבל השבוע, ימנע מקבוצות הקניונים הגדולות בישראל להשתתף במכרזי הממשלה להקצאות קרקע עבור קניונים חדשים ■ מנכ"ל קניוני עזריאלי, ארנון תורן: "אם יוחלט כזה דבר - זו תהיה אפליה נוראית, לא פחות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המדינה לא תאפשר לארבע קבוצות הקניונים הגדולות בישראל - ביג, עזריאלי, פישמן ומליסרון - להשתתף במכרזים ממשלתיים להקצאות קרקע עבור קניונים חדשים, כך עולה מתיקון לחוק הריכוזיות, שצפוי להתקבל השבוע בדיוני ועדת יוקר המחיה, שבראשות שר הכלכלה נפתלי בנט.

מדובר בתיקון לחוק הריכוזיות, שבו ייכללו הקצאות קרקע להקמת קניונים בפרק הריכוזיות הכלל־משקית, כחלק מרשימת התשתיות החיוניות. כך, חברות המחזיקות בהיקף של כמה עשרות אחוזים מהקניונים במשק לא יוכלו להשתתף במכרז - ישירות או בעקיפין. חברות אלה גם לא יוכלו לרכוש את הקרקע מידי מי שיזכה במכרז.

"כשייצא מכרז, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) תקבל חוות דעת מהממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, לגבי הגופים שיוכלו להשתתף במכרז", אמרו מקורבים לנושא. "המהלך נעשה בתיאום עם משרד השיכון ורמ"י, ויתייחס רק למכרזים מרכזיים. אם חברות קניונים ינסו לעקוף זאת, הממונה על ההגבלים יתערב", הוסיפו.

התוספת לחוק הריכוזיות נועדה למנוע את הגברת הריכוזיות בקניונים ואת הגדלת כוחן של חברות הקניונים על ציבור השוכרים. בלשכת שר הכלכלה סבורים כי גם כיום כוחן של חברות הקניונים גדול, והן משתמשות בו כדי ללחוץ על חברות ששוכרות חנויות להיכנס לקניונים לא אטרקטיביים.

"החברות הגדולות יודעות ללחוץ על חברה שכירה כך שתפתח חנות בקניון נידח, גם אם זה לא כדאי לה כלכלית, תוך רמיזה שבכך לא יעלו לה מחירים בקניון מרכזי", אמרו מקורות במשרד הכלכלה. "כשחברה עושה מהלך שאינו כדאי לה כלכלית, היא מגלגלת את העלות העודפת על הצרכן ובכך מעלה את יוקר המחיה", הוסיפו.

מתחם בילו סנטר שבבעלות מליסרוןצילום: אלירן אביטל

לדברי אותם מקורות, "במקרה של מכרז חדש, לחברות הגדולות יש יתרון. הן יודעות שהן יהיו בתפוסה מלאה, ולכן הן יכולות לתת במכרז הצעות טובות יותר".

"אפליה קומוניסטית"

ענף הקניונים מורכב מארבע קבוצות חזקות, ובראשן הקבוצות עזריאלי ומליסרון, שזכו בענף לכינוי "דואפול עזריאלי־מליסרון". לעזריאלי 13 קניונים לעומת 23 למליסרון, אך מדובר בקניונים חזקים ברובם והיא נחשבת כבעלת מדיניות קשוחה כלפי השוכרים. כך, בעבר עלו טענות מצד שוכרים כי עזריאלי התנתה פתיחת חנות בקניון מצליח בפתיחת חנות בקניון פחות מוצלח של הקבוצה, אך בעזריאלי הכחישו את הדברים.

באחרונה מונה מנכ"ל חדש לקבוצת הקניונים של עזריאלי, ארנון תורן, שאהוד יותר על השוכרים מקודמו, פאר נדיר. ואולם מקורבים לקבוצה מספרים כי גם כעת רוחו של בעל השליטה דוד עזריאלי שורה על הקבוצה והיא עדיין נוקטת יד קשה מול שוכריה. כך, למשל, כשנקלעו רשתות מתאים לי וג'אמפ לקשיים, פינתה הקבוצה את החנויות למרות - ואולי בגלל - שידעה כי בתוך כמה שעות צפוי להתקבל צו הקפאת הליכים שיאסור על פינוי החנויות. גם לאחר קבלת צו מבית המשפט לפתיחת החנויות התמהמה הקבוצה והסבירה כי כבר העבירה את כל הציוד והסחורה למחסנים שלה.

"דואפול עזריאלי־מליסרון" נוצר בחסות הרגולטור, הלוא היא רשות ההגבלים העסקיים, שנתן להם לצמוח ולגדול לאורך השנים. לפני כשלוש שנים קבוצת מליסרון שבראשות ליאורה עופר, עד אז קבוצה פחות חזקה בענף, רכשה את חברת הנדל"ן בריטיש ישראל - העוסקת בניהול והשכרת קניונים, מרכזים מסחריים, מבני תעשייה ובנייני משרדים - ונהפכה לקבוצת הקניונים הגדולה במדינה. המחיר אותו קבעה רשות ההגבלים העסקיים עבור רכישת 25 קניונים היה מכירת חמישה קניונים (רננים, סביונים, הדר, הראל במבשרת ציון ונהריה) - שניים מהם כבר נמכרו (רננים וסביונים) ושלושה מהם בתהליכי מכירה.

עזריאלי, שבנוסף ל–13 הקניונים שברשותה בונה בימים אלה שניים נוספים, רכשה את הקניונים שלה בין היתר בחיפה, בגבעתיים ובחולון. ואולם ב–2012 עזריאלי לא רכשה את קניון עיר ימים בנתניה לאחר קשיים שהערים על העסקה הממונה על ההגבלים.

"זה יכול להגביל את הקניונים במקומות מסוימים. אם מחר קרקע במיקום מרכזי היא של מינהל מקרקעי ישראל ולא נורשה להשתתף במכרז - ניפגע. אם יוחלט כזה דבר זו תהיה אפליה נוראית, לא פחות", אומר מנכ"ל קבוצת עזריאלי, תורן. לדברי בכיר בקבוצת קניונים אחרת, "זה לא צפוי לשנות מהותית את מאזן הכוחות בענף, מכיוון שגם כך יש מעט מכרזים של המדינה ורוב המכרזים הם של עיריות וגופים אחרים כמו קופות חולים".

לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, ארבע קבוצות הקניונים הגדולות מחזיקות בכ–37% מסך שטחי מרכזי המסחר בישראל. מליסרון מחזיקה בכ–14% משטחי המסחר בישראל, עזריאלי ופישמן בכ–8% כל אחת וביג מרכזי קניות בכ–7%. ואולם עם היקף משטחי המסחר מגיעים גם הכוח והחשיבות של הקבוצות: רשתות רבות מספרות כי אין להן סיכויים רבים להיות שחקן מוביל בפריסה ארצית מבלי להחזיק בחנות בקניונים של עזריאלי ומליסרון.

איתן בר זאב, מנכ"ל ביג מרכזי קניות, מסר: "לא עודכנתי בעניין, אבל אם זה נכון זה נשמע כמו עוד אחת מההזיות הקומוניסטיות שמתרחשות לאחרונה. מילא לא לאפשר לקנות קניונים, אבל לא לתת ליזמים חופש פעולה לבנות זו פגיעה לא הגיונית".

ממליסרון לא נמסרה תגובה.

בתוך כך, בדיון בוועדת יוקר המחיה יסקור מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, את עבודת הצוות שבראשותו, הבוחן חסמי יבוא. הסקירה תעסוק בחסמים ליבוא אישי והדרכים להסרתם. כמו כן, תיבחן ההתקדמות בעבודת רשות ההגבלים והפיקוח על הבנקים בגיבוש הצעת החוק לחיוב חברות כרטיסי אשראי ובנקים לפתוח לשימוש את כרטיס הדביט, המאפשר ביצוע עסקות ללא אשראי בכרטיס האשראי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker