העידן החדש: פוליטיקאים נגד ריכוזיות

החוק פותח פתח לתקווה, כל עוד לא תהיה נסיגה בקרב פוליטיקאים לנוכח פיתויי ההון

אורה קורן
אורה קורן

אמש (ב') נרשם ציון דרך חשוב בפוליטיקה ובכלכלה בישראל. הכנסת אישרה את חוק הריכוזיות. רשימת הברכות הפעם ארוכה במיוחד. היא מגיעה קודם כל לחיים שני, שהמשיך לעמוד בראש ועדת הריכוזיות גם לאחר שפרש מתפקידו כמנכ"ל משרד האוצר.

לצדו, ולצד חברי הוועדה, שעמדו מול הלחצים של אילי ההון, מגיעות ברכות גם לממשלה שאישרה את החוק. שניים משרי הממשלה הקודמת, שר האוצר יובל שטייניץ ושר המשפטים יעקב נאמן, אמנם הובילו מחטף, שהניב הקלות משמעותיות לבעלי הפירמידות. ואולם הטבות אלה נמחקו על ידי חברי ועדת הכספים בראשות ניסן סלומינסקי. גם לחברי ועדה זו מגיעות ברכות מיוחדות על עמידה רצופה בלחצים. ולבסוף 75 חברי הכנסת, שהצביעו בעד החוק.

קשה להאמין, שרק לפני שלוש שנים עוד חגגו קשרי ההון עם השלטון, הטיבו עם מעטים ועשירים על חשבון השאר וסיכנו את הדמוקרטיה. אז עוד טען מצעד כלכלנים, עורכי דין ומקורבים אחרים שנהנו מקשרים עם אילי הון, שהריכוזיות במשק דווקא מתפוגגת, ושאין ריכוזיות כלל משקית.

צילום: דניאל בר און

מנגד, קשה היה להאמין, שפוליטיקאים ורגולטורים הרחיקו לכת ולא מצאו תירוצים לדחות, או למסמס את החוק. העברת החוק פותחת פתח לתקווה שלפנינו עידן חדש בפוליטיקה הישראלית, נקי בהרבה מקודמו. יש לקוות, שלא תהיה נסיגה בקרב פוליטיקאים לנוכח פיתויי ההון.

חוק הריכוזיות עשוי לשנות תהליכים מרכזיים במשק. הפירמידות יונמכו ויסתיים עידן הניצול הקל לרעה של בעלי שליטה את הרוב. האשראי במשק יחולק עם פחות ניגודי עניינים. כלומר, בצורה יותר הוגנת. נכון שהחוק לא מרחיק לכת בעניין זה, אבל הוא רושם התקדמות. לגבי הריכוזיות הכלל משקית – קודם כל, חשובה ההכרה בקיומה, בנוסף, הפרק בחוק העוסק בה יקשה מאוד על המשפחות המרכזיות במשק להמשיך להגדיל את כוחן והשפעתן דרך מכרזים ממשלתיים.

עם יישום החוק אמור המשק להיות יותר תחרותי. עם הזדמנויות גדולות יותר למי שאינו מקושר. עם זאת, יש להמשיך לעמוד על המשמר, למנוע מעידה של פוליטיקאים לכיוון ההון ולוודא שהרגולטורים מיישמים את החוק בלי הנחות. האווירה הציבורית וההתעוררות החברתית שהעניקו רוח גבית יציבה למהפך, חייבות להתמיד ולתמוך בחיסול הריכוזיות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker