צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה אחר הצהריים (ד') את הפרק הקצאת זכויות בהפרטה ב"חוק הריכוזיות". הוועדה תצטרך לקיים דיון נוסף לאישור תיקוני נוסחים בפרקים הקודמים ובכלל זה החלטה קודמת של הוועדה, שלפיה בתוך 6 שנים יפורקו פירמידות ל-2 שכבות ובתוך 4 שנים ל-3 שכבות. בשבועות הקרובים החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

הוועדה דחתה הסתייגויות של ח"כים, ובהן הצעתה של ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) שביקשה להחיל את נוסח החוק גם על ערוצי הטלוויזיה (דוגמת 24) המשדרים תכנים "רכים-בידוריים" וכן להחילו את החוק על חברות הסלולר. הוועדה דחתה גם את הסתייגותו של ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ואחמד טיבי (תע"ל) שביקשו לא לחיל את החוק על הרדיו האיזורי.

הוועדה הפילה גם הסתייגות שהגיש ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי), לפיה יחשב כריכוזי מי שיש לו 3 זיכיונות ב-2 ענפים. לאחר שהסתייגות זו נפלה, הגיש כלפה הסתייגות אחרת לפיה יחשב כריכוזי מי שיש לו 7 זכיונות ב-2 ענפים - אך גם הסתייגות זו נפלה. לפי החלטה קודמת של הוועדה, מי שיחשב כריכוזי הוא מי שיש לו 10 זכיונות ב-4 ענפים.

דיון של ועדת הכספים בחוק הריכוזיות, יוני 2013צילום: מיכל פתאל

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר כי "החוק, יש לו מטרה להגביר את התחרות ולצמצם את הריכוזיות ולא ליצור גופים שיכולים להשפיע על השלטון שלא בדרך הדמוקרטיה".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), שהגיע להסכמות עם יו"ר הוועדה סלומינסקי שסללו את הדרך לאישור החוק, אמר כי "ועדת הכספים יצרה חוק שישנה את יחסי הכוחות במשק הישראלי ויעודד תחרותיות, צמיחה של עסקים קטנים ובינוניים וכלכלה הפועלת לטובת הצרכן, ולא לטובת בעלי עוצמה מקושרים. אני גאה בכך שוועדת הכספים דנה והחליטה בנושא הלאומי החשוב הזה באריכות, שקיפות, עצמאות מלחצים ותוך שיתוף פעולה והסכמה נדירה בין הקואליציה והאופוזיציה".

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר כי "החוק הוא חוק חשוב ביותר בכלכלה ובחברה הישראלית. החוק מטפל בריכוזיות במשק שהפכה לבלתי נסבלת והפכה להיות מוקד למעורבות הון ושלטון. חשיבות הדיונים בוועדה באו לידי ביטוי בכך שהיתה הסכמה מלאה בין כל המפלגות בוועדת הכספים, דבר המקנה משנה תוקף לעמדה המשותפת של כל סיעות הבית שיש לטפל בריכוזיות".

ח"כ מיכאלי אמרה כי "המדובר בחוק שקשה להפריז בחשיבותו והוא קובע סטנדרט חדש לגבי זכות הציבור על הנכסים המשותפים שלה". ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה כי המדובר בחוק חשוב שיסייע רבות לצמצום הריכוזיות במשק שפוגעת ישירות וקשות בציבור הצרכנים הישראלי".

מיקה קונר קרטן מהתנועה לאיכות השלטון, שפתחה לפני שלוש שנים בקמפיין ציבורי לחקיקת חוק הריכוזיות, הודיעה כי "היום כבר ברור שבעיית הריכוזיות קיימת במשק הישראלי ויש לפתור אותה. הצעת החוק הזו עושה כברת דרך ארוכה וההישג המשמעותי הוא שבקרב חברי הכנסת יש הסכמה מקיר לקיר שמבלי לפתור את בעיית הריכוזיות, המשק כולו לא יוכל לפעול בתחרות וביעילות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker