נדחו ההצבעות בוועדת הכספים על חוק הריכוזיות

(עדכון) נתניהו הציע לשקול אפשרות לחוקק את הפרק העוסק בהקצאת זכיונות על ידי המדינה כ"הוראת שעה" לכמה שנים

צבי זרחיה
צבי זרחיה

רה"מ בנימין נתניהו ביקש הלילה לדחות את ההצבעות בועדת הכספים שנועדו להיערך היום (ג') בחוק הריכוזיות. כפי שפורסם לראשונה ב-TheMarker ההצבעות בוועדה לא ייערכו היום ונדחו למחר.

בהתייעצות אקראית שהתקיימה הלילה במליאת הכנסת בהשתתפות רה"מ בנימין נתניהו וח"כים מועדת הכספים: יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) יצחק כהן (ש"ס), עופר שלח (יש עתיד) אראל מרגלית ומרב מיכאלי (עבודה) הציע נתניהו לשקול אפשרות לחוקק כ"הוראת שעה" לכמה שנים בלבד את הפרק העוסק בהקצאת זכיונות על ידי המדינה. רוב הח"כים בוועדה דוחים את ההצעה בטענה שהיא תרוקן את חוק הריכוזיות.

ההצעה הועלתה לאחר שרגולטורים ונציגי משרדי האוצר, התקשורת, האנרגיה ובנק ישראל הביעו התנגדות להצעה שהתגבשה בועדה שלפיה הממונה על ההגבלים הוא שיהיה גם הממונה על הריכוזיות, אלא, שיהיה עליו להתייעץ בעת גיבוש חוות דעת להקצאת זכויות יחד עם נציג האוצר ונציג המועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד רה"מ.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

גורמים פוליטיים מתחו בקורת על כך שההצעה המתגבשת תחזק מאוד את כוחו של הממונה על ההגבלים במשק ובעצם את מי מופקד עליו שר הכלכלה נפתלי בנט. אל לשכת רה"מ הגיעו טענות שלפיהן המודל החדש יחזק את בנט ש"עלול להפוך לאדם הכי חזק במשק".

עופר שלח וניסן סלומינסקי הציעו הצעה שלפיה הממונה על הריכוזיות יהיה הממונה על ההגבלים. עם זאת, טרם הוחלט אם הממונה יעמוד בראש ועדה שבה יהיו חברים נציג האוצר ונציג המועצה הלאומית לכלכלה או שהוא רק יתייעץ איתם.

מתח בוועדת הכספים ב"חוק הריכוזיות": ההצבעות על הצעת החוק בוועדה שנועדו להיערך בצהריים יידחו. יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי, הודיע הבוקר בפתח הישיבה שהיום לא יתקיימו הצבעות. לדבריו, ההצבעות המרתוניות יחלו מחר אם תסתיים מלאכת הכנת החוק.

משרדים שעלולים להפגע מהצעת ועדת הכספים, שלפיה הממונה על ההגבלים יהיה גם הממונה על הריכוזיות, כמו משרדי האוצר, התקשורת, האנרגיה - לוחצים לשנות את ההצעה. בעקבות כך, מסתמן שההצבעות שנועדו להיערך היום יידחו. בינתיים, הועלתה הצעת פשרה שלפיה הממונה על ההגבלים יהיה הממונה על הריכוזיות אך הוא יעמוד בראש ועדה שבה ישתתפו נציג האוצר ונציג המועצה הלאומית לכלכלה וחברה לעומת ההצעה שהתגבשה בוועדת הכספים שלפיה הממונה על הריכוזיות יהיה ממונה על ההגבלים אבל הוא יצטרך רק לקיים התייעצות עם בעלי משרות אלה.

אתמול הודיע סלומינסקי כי הוועדה תדון בכל שעות היום בהצעת החוק וצפויה להתחיל בהצבעות. כעת, מסתמן שדיוניה של הוועדה יופסקו בצהריים. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר הבוקר ל-TheMarker כי הוועדה תמשיך הבוקר בהקראות של סעיפי החוק ומתקיימים דיונים לגבי הסוגיות שבמחלוקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker