מסתמן: דיויד גילה יהיה גם הממונה על הריכוזיות

יו”ר ועדת הכספים גיבש שורת שינויים בחוק הריכוזיות, שיוצגו היום בפני הוועדה; לאחר האישור בוועדה החוק יעבור למליאה - שתתבקש לאשרו בשבועות הקרובים בקריאה שנייה ושלישית

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

חוק הריכוזיות מגיע לישורת האחרונה: ועדת הכספים תקיים ביום שלישי ורביעי הצבעות סופיות על החוק. לאחר שהוועדה תאשר את הפרק העוסק בהקצאת זכויות בהפרטה, יועבר חוק הריכוזיות למליאת הכנסת - שתתבקש בשבועות הקרובים לאשר את כולו בקריאה שנייה ושלישית. בשבועות האחרונים הפעילו לוביסטים ואנשי עסקים בתחומי התשתיות והאנרגיה לחצים על הח”כים למתן את חלק מסעיפי החוק.

ועדת הכספים תתבקש להצביע גם על המועד שבו יאלץ מי שיש לו אחזקות צולבות פיננסיות ריאליות למכור את האחזקות הצולבות, וכן את המועד לצמצום הפירמידות העסקיות. הממשלה הציעה שהחוק ייכנס לתוקף בתוך שנה מאישורו, ולאחר מכן בתוך 5 שנים יימכרו האחזקות הצולבות ויצומצמו הפירמידות - שש שנים מיום אישור החוק. ח”כים מהאופוזיציה דרשו להפחית את התקופה לארבע שנים.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ ניסן סלומינסקי ‏(הבית היהודי‏), גיבש שורה של שינויים בחוק, בהתייעצות עם ח”כים ומשרדי הממשלה. סלומינסקי שוחח אתמול עם ח”כים בוועדה, כדי לגייס רוב לשינויים. היום יוצגו השינויים בפני הוועדה, במהלך הקראת סעיפי החוק.

אחד השינויים המוצעים, שבו תומכים רוב חברי הוועדה, הוא העברת סמכויות הממונה על צמצום הריכוזיות אל הממונה על ההגבלים העסקיים. לפי הצעת החוק, הממונה על צמצום הריכוזיות אמור להיות כפוף למשרד האוצר. שר הכלכלה, נפתלי בנט, ביקש שהממונה יהיה כפוף למשרדו. סלומינסקי מציע להעביר את סמכויות הממונה אל הממונה על ההגבלים, שיתייעץ עם נציגי האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה ולחברה.

שינוי נוסף שהציע ח”כ מיקי רוזנטל ‏(העבודה‏) הוא החלת החוק גם על ערוצי טלוויזיה מסחרית ‏(2 ו–10‏) - ולא רק על העיתונות המודפסת, כפי שמוצע בהצעת החוק הממשלתית - כך שאחזקה של איש עסקים בערוץ טלוויזיה מסחרי ארצי תהיה שיקול בהכרזה על גוף ריכוזי, בעת שחברה מהחברות של אותו איש עסקים תרצה להתמודד במכרז להקצאת תשתיות חיוניות, כמו אנרגיה, גז, מים וכדומה.

על פי הנוסח שהגיש סלומינסקי לח”כים, ברשימת הגופים הריכוזיים ייכלל “גורם בעל השפעה בתחום השידורים או העיתונות”, עיתון יומי נפוץ ומו”ל של עיתון כזה, משדר ייעודי המשדר חדשות או תכנים בענייני היום, מפיק חדשות עצמאי ומשדר ערוץ חדשות, ובעל רישיון לשידור רדיו ארצי. כיום רק רשות השידור וגל”צ משדרות בפרישה ארצית, אך הכללת תחנות רדיו ארציות בנוסח החוק נועדה למקרה שבעתיד יהיו זכיינים פרטיים לתחנות כאלה. אתרי האינטרנט והרדיו האזורי לא נכללים בהצעת החוק.

בנוסף, מוצע להנהיג פיקוח פרלמנטרי של ועדת הכספים, כך שהוועדה תוכל להוסיף ענפים שעליהם יחול החוק, וגם להוציא ענפים מתחולת החוק, אם תגיע למסקנה שהחוק אינו משיג את מטרתו.

סלומינסקי אמר אתמול כי “בחוק הזה מצמצמים מאוד את היכולת של גופים ליצור ריכוזיות ולהשפיע על השלטון. אנו רוצים להגביר את התחרות ולאפשר גם לחברות וגופים בינוניים וקטנים להשתלב בתחרות על זיכיונות ומכרזים בתחום התשתיות, על ידי זה שמנסים קצת לצמצם את ההשתתפות של הגדולים. כתוצאה מכך תגבר התחרות ויירדו המחירים”. לדבריו, בחקיקה הזו “אנו ראשונים בעולם, ואנו מקווים שהדבר יתרום להורדת יוקר המחייה”.

חבר ועדת הכספים ח”כ זבולון כלפה ‏(הבית היהודי‏) הציע בשבוע שעבר לבטל את הקריטריון “תאגיד פיננסי משמעותי” . כלפה טען כי הקריטריון הפיננסי לא הופיע בהמלצות המקוריות של ועדת הריכוזיות. בכנסת אומרים כי הצעתו לא תתקבל, ובמשרדי הממשלה דוחים אותה. לפני כמה חודשים התקבלה הסתייגות שהגיש כלפה, שלפיה חברה שיש לה מזומנים בקופתה תוכל לקזז את יתרות הזכות מיתרות האשראי. בכנסת מעריכים כי הסעיף הזה מוציא את שיכון ובינוי של שרי אריסון מתחולת הגדרת תאגיד ריאלי משמעותי, שעליו חלות הגבלות חוק הריכוזיות. הסתייגות זו קודמה על ידי משרד הלובינג פוליסי, שנשכר על ידי שיכון ובינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker