חוק הריכוזיות |

"אם לא הזכיינים - מי יהיו הבעלים של ערוץ 2 ו-10?"

דבריו של מנכ"ל הרשות השנייה בדיון בחוק הריכוזיות עוררו תרעומת ■ ח"כ גמליאל: "מלבד ב-TheMarker - כשהריכוזיות חגגה היתה החשכת מסך בתקשורת - יש לכלול את התקשורת האלקטרונית בחוק" ■ ח"כ מיקי רוזנטל: "עיתונאי יודע ממי הוא מקבל משכורת - אם לא הבנת אולי ראוי שתתפטר"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

"אם נמנע מהבעלים של הזכייניות בערוץ 2 ו-10 להיות הבעלים בערוצים אלה ואין משקיעים חדשים שרוצים להיכנס לשוק, אני לא רואה מי יהיה הבעלים של הערוצים הללו"- כך אמר הבוקר מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו שי באב"ד בדיון שמקיימת ועדת הכספים בחוק הריכוזיות.

הועדה דנה בתביעת הח"כים להחיל את חוק הריכוזיות על גופי התקשורת האלקטרונית, כך שבעלים שמוגדר כריכוזי באחד מעסקיו ייבחן בטרם יוכל לרכוש אחזקות בתקשורת.
באב"ד הוסיף כי "אני לא פה כי אני דואג לערוצים, אלא כדי להגן על האינטרס הציבורי. אני מודאג מי יהיו הבעלים של הערוצים הללו".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

שי באב"ד בדיון בחוק הריכוזיותצילום: אמיל סלמן

לדבריו, "המצב היום הוא שרוב הבעלים נזהרים מאוד מלהזרים כסף לזכייניות. אף אחד לא רץ לעבור לרישיון למרות שזה מפחית את הכסף שעליהם להשקיע. חוסר הרצון והיכולת של הבעלים להשקיע קיים גם בערוץ 10 וגם בערוץ 2. זה לא ענף רווחי שבו המשקיעים עושים מיליונים ויש חשש לריכוזיות - זה ענף שיש בו בעיה".

באב"ד טען כי "הוספת עוד רגולטור (כמו הממונה על צמצום הריכוזיות - צ"ז) תיצור סרבול ועודף בירוקרטיה, במיוחד בנוגע לאפשרות להתמודד במכרזים חדשים".

הוא הוסיף כי "בתור רגולטור לא נתקלתי בניסיון השפעה מצד בעלי הון. אם נייצר מצב של הגבלות כאלה מי ישקיע? אנחנו יודעים פוטנציאלית מי יכול להשקיע בערוצי טלוויזיה, אך אם ניפתח לתחרות בינלאומית, ההשפעה שלנו כרגולציה תקטן מאוד".

"כוח בא בכל מיני דרכים"

דבריו של באב"ד עוררו תרעומת וביקורת בקרב הח"כים. ח"כ רובי ריבלין (הליכוד-ביתנו) שאל: "אם אין השפעה, למה אנשים מוכנים להשקיע? איך אנשים משקיעים בדבר שבעליל מסב הפסדים עצומים? ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה כי "ההזדהות של באב"ד עם הזכיינים מחממת לב ומדהימה. לא מדובר על הקצאה של כלי תקשורת אלא סימון מי יהיו כאלה שלגביהם יהיו חייבים לשקול שיקולי ריכוזיות.

"כוח בא בכל מיני דרכים ולא רק בכסף. לפעמים כדאי להם לא להרוויח - ואז צריך להתחשב בהם התחשבות יתר כי הם לא מרוויחים... אפשר להתווכח אם הם יכולים להרוויח. זה מצחיק לנהל את הדיון האם יש להם מספיק כוח - כי יש להם יתרון לכל אורך הדרך".

ח"כ מרב מיכאלי. "כוח בא בכל מיני דרכים ולא רק בכסף"צילום: תומר אפלבאום

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) אמר בפנותו אל באב"ד: "הפנמת את היעדים של מקום העבודה שלך ("צים" של קבוצת האחים עופר - צ"ז) וגם עיתונאים הם בני אדם. הם מפנימים את הערכים של הבעלים של העסק שלהם. אם אדם מצא מאגרי גז ויש ויכוח כמה צריך לייצא סביב הגז הזה, ולאיש יש במקרה ערוץ טלוויזיה עם מהדורת חדשות נצפית ובערוץ הזה מסקרים את המחלוקת באופן ממש אובייקטיבי - בכל זאת, העיתונאי שמסקר יודע ממי הוא מקבל משכורת. די בכך. אם לא הבנת אולי ראוי שתתפטר מתפקידך". באב"ד השיב "אילו האשמות".

רוזנטל הוסיף "אני הייתי סמנכ"ל תוכן בחברת החדשות של ערוץ 2, אני יודע איך מתקבלות ההחלטות. הייתי עתונאי חוקר שעמד בלחצים של זכיינים. אין מנוס מלהחיל את החוק גם על כלי התקשורת האלקטרוניים".

ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) אמרה כי "מלבד ב-TheMarker - כשהריכוזיות חגגה, כאן בארץ היתה החשכת מסך בכלי התקשורת. יש לכלול את כלי התקשורת האלקטרוניים בחוק הריכוזיות". באב"ד השיב לביקורת הח"כים על דבריו כי "אני לא מביע דעה נחרצת שאסור לעשות את זה. יש פה חששות שצריך לקחת בחשבון. בוודאי שיש את הצד השני שאתם העלתם (לפיו יש להחיל את החוק על הערוצים האלקטרוניים - צ"ז).

היועצת המשפטית במשרד התקשורת, דנה נויפלד אמרה כי "רוצים להוסיף עוד גורם לתוך כללי הריכוזיות לפני שנבדק מה גודלו, מה כוחו הכלכלי ומהי השפעתו. כשמטילים עוד ועוד מגבלות רגולטוריות, גורמים כלכליים לא ששים להיכנס לתחומים עם שלל רגולציה ולכן על הוועדה להחליט לאן היא רוצה להטות את הכף.

"כבר כיום יש מגבלות ועכשיו רוצים להלביש עוד מגבלות. מוסיפים עוד רגולטור ועוד רגולציה וזה עשוי למנוע כניסת עוד גורמים כערוצי חדשות וגורמי שידור נוספים. זאת בעוד שעל עיתון אין מגבלות כניסה. תחום התקשורת האלקטרונית מוצף ברגולציה ובמגוון של רגולטורים. להטלת מגבלות נוספות יהיו השלכות על מספר השחקנים החדשים שייכנסו לענף. אין עודף של משקיעים פוטנציאליים שמתדפקים על דלתותינו ומבקשים להעניק להם רישיונות.

המשנה ליועץ המשפטי לוועדה, עו"ד אבי ליכט, אמר כי "נפנים את מה שאתם אומרים וננסה להציע לכם הצעה בעניין".

יו"ר איגוד המפיקים לקולנוע וטלוויזיה, אסף אמיר, אמר כי ההשפעה של אמצעי התקשורת האלקטרונית על הפוליטיקאים היא עצומה. לגוף תקשורת תמיד היתה ותמיד תהיה השפעה ולא ניתן למנוע את זה. לתקשורת האלקטרונית יש כוח עצום ועצם זה שהיא לא בפנים מראה כמה השפעה יש לה".

אמיר הדגיש כי "שבועיים לפני הבחירות ערוץ 2 ביקש הקלות מפליגות בהיקף של 20% מהמחויבויות. לישיבה של ועדת הכלכלה שעסקה בכך הגיעו לישיבה 20 ומשהו חברי כנסת כדי שכולם ידעו על תמיכתם. ההשפעה שלהם היא אימתנית". באב"ד העיר כי "זה לא קשור לבעלים".

אמיר הוסיף "לגוף תקשורת תמיד תהיה השפעה על הח"כים. הטענה שהדמוקרטיה תקרוס אם נחיל את החוק על גופי התקשורת אינה במקומה. אתם לא תמיטו את הגופים המסחריים. עצם העובדה שהחוק המוצע חל על עיתון ולא על גוף תקשורת מראה את רמת הריכוזיות. העיתונות המודפסת גוועת והתקשורת האלקטרונית מאוד חזקה. זה שהיא לא בתוך חוק הריכוזיות מראה על הכוח העצום שלה".

באב"ד השיב כי "אין שום קשר בין בעלות לבין מה שקרה פה. לערוץ 2 ו-10 יש השפעה גדולה מאוד וגם למנכ"לים שלהם. חוק הריכוזיות לא ישנה את הכוח של אבי וייס - מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, גולן יוכפז - מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10, אבי ניר - מנכ"ל קשת, או אבי צבי - מנכ"ל רשת.

לפי תביעת הח"כים, במקרה של חידוש זכיונות ייבדק אם בעל הזיכיון נכלל תחת הגדרות הריכוזיות ולא תתבצע הארכה אוטומטית. ליכט הציע שהבדיקה תחול על מי שמחזיק בתשתיות לפחות 10 שנים והבדיקה לגביו ולגבי מהות הזיכיון שיש לו תיעשה אחת ל-10 שנים ולא בכל שנה. עוד הציע לקבוע תקופת מעבר של 4-2 שנים עד שתחל הבדיקה לגבי חידוש הזיכיונות הקיימיים.

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) דרש לבטל את הקריטריון "תאגיד פיננסי משמעותי" שלפיו גוף יוגדר כריכוזי לפי היקף המחזור השנתי שלו. כלפה אמר כי הקריטריון הפיננסי לא הופיע בהמלצותיה המקוריות של הוועדה. בכנסת מעריכים שהצעתו לא תתקבל.

ח"כ אלעזר שטרן (הבית היהודי) דרש להוסיף לרשימת הגורמים הריכוזיים שעליהם יחול החוק חברה שיש לה מספר זכיונות באותו התחום ואינה עונה על הגדרה של תאגיד ריאלי או פיננסי ריכוזי שהחוק אמור לחול עליו. על כך השיב מוריס דורפמן מהמועצה הלאומית לכלכלה וחברה כי "ההיבט הכמותי של מספר הזכיונות אינו אינדיקציה לכוח. אין מה לבחון את כולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker