חוק הריכוזיות: "להצביע שוב על פרקי הפירמידות והפרדת ריאלי-פיננסי"

ח"כ זהבה גלאון ליו"ר ועדת הכספים: "ישנן סוגיות שחברי ועדת הריכוזיות ראו צורך לטפל בהן ואשר לא מצאו ביטוי בהצעת החוק הסופית - איסור אחזקה צולבת בכלי תקשורת, החמרת המגבלות על עסקות בעלי עניין, פיקוח על הגופים המוסדיים וזמן יישום החוק

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, בבקשה שיקיים הצבעה חוזרת על פרק הפירמידות ופרק הפרדת נכסים ריאליים ופיננסיים בחוק הריכוזיות בעקבות פרסום דיוני הוועדה להגברת התחרותיות במשק ("ועדת הריכוזיות") שהתפרסמו לאחר מאבק משפטי שקיימה. גלאון אמרה, כי יש לאפשר לחברי ועדת הכספים ללמוד את סיכומי הדיון ולהעלות הסתייגויות חדשות שעולות מהם.

גלאון כתבה בפנייתה לסלומינסקי: "כבר מקריאה ראשונית של סיכומי הדיונים עולה, כי למרות שחברי ועדת הריכוזיות דנו במספר סוגיות משמעותיות והסכימו על הצורך לטפל בהן, אותן סוגיות לא מצאו בסופו של דבר ביטוי בהצעת החוק. עובדה זו מעלה חשש להתערבות גורמים בעלי אינטרסים בשלב הפיכת המלצות הוועדה להצעת חוק, ובכל מקרה מצריכה דיון של ועדת הכספים במטרה לבחון שילוב סוגיות אלו בהצעת החוק הסופית שתובא לאישור מליאת הכנסת.

"אבקש להביא לתשומת לבך דוגמאות למספר סוגיות מהותיות העולות מתוך סיכומי הדיון שפורסמו: איסור אחזקה צולבת בכלי תקשורת. מדיוני ועדת הריכוזיות עולה, כי הוועדה נתנה דעתה לבעיה הגלומה בבעלות של גופים משמעותיים על כלי תקשורת. אחד הדוברים בוועדה סיכם את הדברים ואמר כי 'אנו מסכימים על הנושא של תקשורת וכנראה שנכניס גם אותו'. עוד נאמר בוועדה כי 'אנחנו נמליץ לממשלה לבחון את הנושא של הפרדת ניהול כספי אחרים ואת ההפרדה של תקשורת מעסקים אחרים'. לאור הדברים ראוי לבחון מחדש את האיסור על אחזקה צולבת בכלי תקשורת, במסגרת הפרק האוסר על אחזקות צולבות של גופים ריאליים משמעותיים וגופים פיננסיים משמעותיים.

"החמרת המגבלות על עסקות בעלי עניין. מסיכומי הדיון עולה, כי מספר רב של דוברים ציינו את הסכנה הכרוכה בעסקות בעלי עניין, ואת הצורך בהחמרת המגבלות בנושא זה. כך, אמר אחד הדוברים כי 'צריך לאסור על עסקות בעלי עניין אלא באישור של בית הדין הכלכלי', ודובר נוסף ציין כי 'הדרך הכי אפקטיבית לחלוב חברה היא עסקות בעלי עניין גם במצב של שכבה אחת ולכן לטעמי צריך למנוע את זה'. אמירות אלו ואמירות נוספות מתוך הדיונים מעלות את הצורך בבחינה נוספת של הסוגיה כולה, ובפרט בהצעה לאסור לחלוטין עסקות בעלי עניין בתוך פירמידה.

חברי ועדת הכספים מצביעים על חוק הריכוזיותצילום: אמיל סלמן

"פיקוח על הגופים המוסדיים. מדיוני הוועדה עולה, כי יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לגופים המוסדיים, אשר מחזיקים בכוח רב. בתחילת הדיונים ציין אחד הדוברים כי 'צריך להחליט על רגולציה של אלה שלוקחים אשראי או אלה שנותנים אשראי. הבעיה אינה בתחום הבנקאי אלא מול משקיעים מוסדיים'. בהמשך ציין דובר אחר כי ברצונו 'להדגיש כי לא דיברנו לעומק על אישור תיאום עמדות של המוסדיים' ודובר נוסף אמר כי 'לא טיפלנו במוסדיים שלהם אנחנו מעבירים הרבה יותר כוח ונראה שהם לא מעוניינים בו ואין להם את הכלים להשתמש בו'. לאור הדברים האלה מן הראוי להקדיש לנושא דיון מיוחד בוועדה, ולבחון האם נדרשת רגולציה מיוחדת על הגופים המוסדיים, מעבר לזאת שנקבעה בהצעת החוק הנוכחית.

"קיצור זמן יישום החוק - אמנם ועדת הכספים טרם קבעה באופן סופי את פרק הזמן שיינתן ליישום החוק, אך עיון בדיוני ועדת הריכוזיות מעלה כי הצעת החוק הממשלתית והצעות נוספות שהונחו על השולחן במהלך הדיונים בפרקי הפירמידות והאחזקות הצולבות מקלות מדי. הצעת החוק הנוכחית מבקשת לקבוע זמן יישום של 6 שנים וזאת למרות שההצעה המקלה ביותר שעלתה בדיוני הוועדה עמדה על 5 שנים. ההמלצות הסופיות של הוועדה עמדו על 4 שנים בלבד ונשמעו בה גם קולות שטענו כי ניתן ליישם את החוק בשנתיים.

"גלאון הוסיפה כי הסוגיות הללו וסוגיות נוספות העולות מעיון בסיכומי הדיון מעלות צורך בהצבעה חוזרת על הפרקים שאושרו זה מכבר בוועדת הכספים. בנוסף, ראוי לתת לחברי ועדת הכספים הזדמנות ללמוד את החומרים החדשים שפורסמו, ולהעלות הסתייגויות נוספות. "איני רואה כל מניעה להביא את הפרקים להצבעה חוזרת, וזאת משום שהצעת החוק המלאה טרם אושרה סופית בוועדה, ואף לא פורסם נוסח סופי של הפרקים שאושרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker