"לאסור על גוף ריאלי שמוכר ביותר ממיליארד ש' בשנה לשלוט בגוף פיננסי"

שטרום בדיוני ועדת הכספים על "חוק הריכוזיות": לקבוע שכל מי שהוא מונופול בעל מחזור מכירות משמעותי יחול עליו איסור לרכוש מוסד פיננסי גדול במשק ■ יו"ר ועדת הכספים: "אם יילכו על איסור אחזקות צולבות מהשקל הראשון, עלולים לפרק את המשק"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יש לאסור על כל גוף ריאלי שהיקף מכירותיו הוא יותר ממיליארד שקל בשנה מלהיות בעל שליטה בגוף פיננסי - כך אמר הבוקר ד"ר דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים במשק, לחברי ועדת הכספים בדיון על "חוק הריכוזיות". שטרום הדגיש עוד כי יש לקבוע במסגרת החוק כי "כל מי שהוא מונופול בעל מחזור מכירות משמעותי יחול עליו איסור לרכוש מוסד פיננסי גדול במשק".

ח"כ אראל מרגלית (עבודה) פנה במהלך הדיון אל הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, ואמר לו: "הרגולציה והגישה של חוק הריכוזיות משאירה תחומים רבים לא תחרותיים. יש 4-3 בעלים גדולים, אחד מהם בעלים של בנק או אחד הגופים הפיננסים במשק ויש פה בעיה בתחרותיות. נשארים הרבה או כמה תחומים מרכזיים שלא איפשרו תחרות כיוון שמי שקובע את האשראי הוא שחקן מרכזי בשוק".

מרגלית הוסיף כי "הגישה שהצגתם קשה לנו כי אנו בתחושה שלפי השיטה שלכם אנו לא עושים את העבודה שלנו. אתם משאירים חלק מהחברות הגדולות במשק בצורה מעורבבת ויוצרת שתי וערב בין פיננסי וריאלי. אנו רוצים שהמשק יעמוד טוב ואנו מוכנים לפתוח את הראש ולחשוב ביחד".

מרכזת הקואליציה בוועדה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) ציינה כי "אנו רוצים לשבור את הריכוזיות בענף האשראי. יש להתמקד בהצעה להפחית את הרף על אחזקות צולבות, כפי שהציע שטרום".

דרור שטרוםצילום: ניר קידר

ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) טענה כי "אנו באים עם רעיונות לצמצום הריכוזיות ןאתם חוזרים כל הזמן עם אותן הפחדות. תתחילו להתכנס ולומר לנו מהי הדרך הכי פחות גרועה לעשות את זה".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הזהיר כי "אם יילכו על איסור אחזקות צולבות מהשקל הראשון, עלולים לפרק את המשק. אנו רוצים לפרק את הריכוזיות ולשמור על המשק. דיברתי עם נציגי הממשלה ואנו מתחילים להתקרב עם הצעות ששונות לגמרי מההצעה שכתובה ומשפרות אותה".

גילה השיב כי "בעסקות העתידיות הרשות להגבלים עסקיים מוסמכת לטפל ולמנוע מצבים כאלה. הכוונה של ועדת הריכוזיות לא היתה דווקא להתמקד בחשש לפגיעה בתחרות. חברי הוועדה מנסים לעשות פוקוס על חשש ספציפי לפגיעה בתחרות למשל במקרה שיש שוק ריכוזי או פועלת בו פירמה חזקה עם גוף פיננסי גדול. בעסקות עתידיות - אם יש עסקה שמעלה חשש לפגיעה בתחרות גם במובן של בעלות צולבת, אזי רשות ההגבלים העסקים מוסמכת לעצור את העסקה כבר היום לפי חוק ההגבלים העסקיים".

בתשובה לדרישות הח"כים לאסור על מונופלים להחזיק באחזקות צולבות, הציע גילה להגביל גופים מלהחזיק אחזקות צולבות במקרה שיש לגוף מסויים נתח שוק מסויים מעל רמה מסויימת באחד מ-120 ענפים שהוגדרו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. גילה אמר כי יש לקיים התייעצות בעניין עם משרדי ראש הממשלה והמשפטים

פרופ' דניאל דורון, מנהל המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי, ציין כי "הגיע רגע ההכרעה ואין צורך יותר בסמינרים מופשטים אלא לאשר את המלצותיו של פרופ' לוסיאן בבצ'וק לפיהן, ההגבלות על אחזקות צולבות יהיו דיפרנציאליות, כך שככל שסך האחזקות הפיננסיות יהיה גדול יותר, כך סך ההחזקות הריאליות יהיה מצומצם יותר ולהיפך".

נתי שילה, היועץ משפטי של איגוד החברות הציבוריות, אמר כי "חשוב שבלהט הקרב לא תיפרם התשתית העיסקית והפגיעה במשק תהיה מינימלית. המגזר העסקי ואנשי העסקים אומרים שהאווירה בוועדה היא כזו שממילא לא נצליח לשכנע וכל מה שנגיד לא נצליח לשכנע. מהלכים אימים על כך שהטייקונים ובעלי השליטה לוחצים ונדמה לי שהמצב הפוך - דווקא גורמים שונים בעלי אג'נדה של החמרת החוק מהלכים עליכם אימים".

שילה הוסיף כי "איגוד החברות הציבוריות לא מתכוון להציע נוסחה חדשה לקווי ההפרדה על אחזקות צולבת אלא שועדת הכספים תתמוך בהצעת חוק הריכוזיות. מעולם לא אמרתי שאין בעיה של ריכוזיות במשק".

סלומינסקי: "נחמיר גם בנושא ההפרדה בין נכסים פיננסיים לריאלים"

סלומינסקי הודיע כי הוועדה תחמיר גם את נוסח חוק הריכוזיות שהוגש על ידי הממשלה בנושא הפרדת נכסים ריאליים ופיננסיים. בענפים בהם קיימים גופים מונופוליסטיים, תיקבע נוסחה מיוחדת לשמירה על רף נמוך משמעותית מהרף הכללי המחייב הפרדת נכסים לגבי כלל החברות במשק (לעת עתה: 40 מיליארד שקל נכסים לגוף פיננסי ו-6 מיליארד שקל מכירות לגוף ריאלי). זאת "במטרה להיאבק בריכוזיות ענפית ולייצר תחרות שתיטיב עם הצרכן".

הח"כים של הוועדה התבקשו להגיש לו הצעות בדבר הורדת ה"רף". מחר תתחיל הוועדה בהקראת הסעיפים בפרק זה ב"חוק הריכוזיות".

סלומינסק הדגיש כי: "טרם החלטנו האם להוריד את הרף להפרדת נכסים באופן גורף, אך במקרים של מונופולים זה הכרחי כדי להתגבר על ניגודי עניינים ולייצר תחרות באותם ענפים. בדומה למה שנעשה עם הבנקים, לגביהם החקיקה החדשה מאפשרת קיום בנקים גרעין שליטה (כפי שהדבר במקרה של בנק לאומי), הכוונה בחוק הריכוזיות, שגם לגבי גופים פיננסיים יתקיימו 2 אפשרויות: גוף פיננסי עם גרעין שליטה וגוף פיננסי ללא גרעין שליטה. יש להתאים לכך את המצב החקיקתי ואת הרגולציה על-מנת שניתן יהיה להתמודד עם המצב החדש שייווצר עם הופעת גופים פיננסיים ללא גרעיני שליטה".

בנוסף, בדיון היום, העלה סלומינסקי את הצורך לבחון את האופן שבו יבוצע בפועל חוק הריכוזיות, תוך מניעת פגיעה במשק: "בגלל החלק של הפירמידות בחוק, כ-43 חברות גדולות יצאו למכירה לשוק בשווי כולל של כ-100 מיליארד שקל ומצד שני יש חברות גדולות מאוד בעלות היכולת לרכוש, אך אינן יכולות כיוון שיש להן אחזקות צולבות; ריאליות ופיננסיות, ואז ייתכן שיש לאפשר בפרק זמן מסוים להחזיק אחזקות צולבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker