האוזר: "הגבלת הפירמידות ל-2 שכבות עלולה ליצור תוהו ובוהו" - ריכוזיות המשק - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האוזר: "הגבלת הפירמידות ל-2 שכבות עלולה ליצור תוהו ובוהו"

ועדת הכספים התכנסה היום לדיון ראשון בהצעת "חוק הריכוזיות" ■ חברי הכנסת העלו תביעות להחמרת החוק, ובהן קיצור התקופה שתינתן לבעלי אחזקות צולבות למכור אותן

20תגובות

ועדת הכספים מתכוונת לקבוע הוראה אחידה שלפיה מספר השכבות בפירמידה עסקית לא יעלה על שתיים, הן בפירמידות קיימות והן באלה שיוקמו בעתיד - כך עולה מדיון ראשוני שקיימה היום הוועדה בהצעת "חוק הריכוזיות". ההוראה מנוגדת להמלצתה של הוועדה להגברת התחרותיות במשק ‏("ועדת הריכוזיות"‏), שלפיה יותר לפירמידות קיימות להישאר במבנה של שלוש שכבות.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני ‏(יהדות התורה‏), הח"כים שלי יחימוביץ' ואבישי ברוורמן ‏(העבודה‏), ח"כ עינת וילף ‏(עצמאות‏) וח"כ ניצן הורביץ ‏(מרצ‏) הודיעו על תמיכתם בהגבלת הפירמידות לשתי שכבות.

במהלך הדיון תבעו גפני, וילף והורביץ לאסור על בעלי אחזקות פיננסיות וריאליות להיות בעלי אחזקות בגופי תקשורת. בנוסף, חברי הוועדה הביעו תמיכה בהקטנת משך התקופה לפירוק האחזקות העודפות משש שנים, כפי שהחליטה ועדת השרים לחקיקה, ל-3-4 שנים בלבד. ח"כ וילף קראה להפחית את התקופה לשלוש שנים, ואילו הורביץ לארבע שנים.הח"כים גם תובעים לאסור כליל בעלות צולבת של אחזקות פיננסיות וריאליות, והנושא יועלה בהמשך הדיונים.

"אנו בתקופה משברית"

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, שהיה חבר בוועדת הריכוזיות, טען כי המלצת הוועדה היא אנטי תחרותיות ומפלה לטובה את בעלי השליטה הנוכחיים. עם זאת, ובניגוד לחברי הוועדה, האוזר ציין כי הוא מעדיף להתיר לכל הפירמידות העסקיות לפעול במבנה של שלוש שכבות - הן הקיימות והן אלה שיוקמו בעתיד.

לדברי האוזר, "החלטה על רף של שתי שכבות בעת הזו יכולה ליצור תוהו ובוהו. 80 חברות יצטרכו להתקפל, בשווי שוק של 120 מיליארד שקל הון עצמי, וחוב של 50 מיליארד שקל. כיום לאף אחד אין כסף לקנות ולמכור, ומיזוגים זה תהליך קשה, שיכול ליצור כאוס בשוק שלא ראוי שיעשה, אפילו מהבחינה הפרקטית".

חברת הוועדה ד"ר גיתית גור גרשגורן, מהרשות לנ"יע, תמכה בעמדת האוזר ואמרה כי "אנו בתקופה משברית. חברות לא משקיעות כעת. אין מי שישים את הכסף. בתקופה זו, שיש חברות שעומדות בפני אי־עמידה בהתחייבויות, התהליך הולך להיות מסורבל ומסובך, והשלכותיו על המשק הישראלי לא ברורות ומפחידות".

הממונה על התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ, שהיה אף הוא חבר בוועדת הריכוזיות, אמר כי "הדבר הנכון הוא מבנה של שתי שכבות בלבד, בלי הפרדה בין מצב קיים למצב עתידי. הוועדה קבעה שמבנה של שלוש שכבות הוא לא רצוי, בעצם זה שהיא אוסרת על מבנה עתידי חדש כזה. אני מציע שתי שכבות לכולם, תוך מתן תקופת מעבר".

מנכ"ל האוצר לשעבר, חיים שני, שעמד בראש ועדת הריכוזיות, אמר כי "בעולם מורכב יש רצון טבעי להגיע לפתרונות פשוטים. המורכבות העיקרית נובעת מכך שהתחום שבו עסקנו שונה מהותית מריכוזיות ענפית. דו"ח הוועדה מאוזן, והוא מביא בחשבון את האיזונים ואת הסיטואציה הספציפית בה נמצא המשק הישראלי".

חבר הוועדה, המפקח על הבנקים דודו זקן, אמר כי "ההמלצות המאוזנות, שהתקבלו לאחר בדיקה מעמיקה, יביאו לשיפור הקצאת המקורות, יתרמו ליציבות הפיננסית ויתמכו בצמיחה ובתחרות. בנק ישראל תומך בהמלצות הוועדה בלא הסתייגות".

חבר הוועדה, עו"ד אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, הזכיר לנציגי הממשלה כי "מה שמונח בפני הכנסת היא הצעת חוק ממשלתית, ששיקללה וערכה שינויים בדו"ח הוועדה. כל הדעות שנשמעו כאן הובאו בפני כמה פורומים. החוק שהוגש הוא ראוי ומאוזן".

חבר הוועדה, הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה, אמר כי "הרבה מהשווקים אינם תחרותיים ויש ריכוזיות כלל־משקית. הבעיה קיימת בעיקר בגלל מדיניות העבר בהקצאת נכסי מדינה. ההמלצות הן שהגופים שיקצו את נכסי המדינה יביאו בחשבון שיקולי ריכוזיות כלל משקית וענפית, ויתייעצו עם גורם עצמאי, לא פוליטי. למשל, יש לשקול אם לתת את הבעלות על נמל אילת למונופול בתחום התובלה או למונופול בתחום הספנות. אלה סוגיות שדורשות ייעוץ מקצועי".

"סכנה לדמוקרטיה"

גפני אמר בדיון שנערך אתמול כי יש לאסור על מי שמחזיק באחזקות פיננסיות או ריאליות להיות בעל אחזקות בתקשורת, וכי המלצה זו חסרה . הוא הוסיף כי "קיים חשש שבעתיד אי אפשר יהיה להעביר ביקורת בתקשורת, כי בעלי הגופים הם אלה שיש להם אחזקות פיננסיות וריאליות. זו יכולה להיות סכנה לדמוקרטיה".

ח"כ יחימוביץ' הביעה תמיכה בעמדת האוזר, שלפיה יש לקבוע מספר שכבות אחיד עבור פירמידות קיימות וחדשות. "זה אבסורד שבסופו של יום נייצר מסלול מועדף למי שכיום יוצרים את הריכוזיות".

יחימוביץ' קראה "להגביר האיסור על השקעות בעלי עניין. לא יכול להיות שבעל שליטה בחברה ציבורית ירכוש חברה פרטית מפסידה מכספי החברה הציבורית, כשהכל נופל על הציבור. האיסור צריך להיות חד וברור, אלא אם הוא באישור בית משפט כלכלי".

ח"כ ברוורמן אמר כי "אני בעד שתי שכבות עם קביעת תקופת מעבר. ברור שאנו במשבר עולמי קשה שישפיע על ישראל בצורה משמעותית. מי שממנף בכסף קטן את הכל, ממילא צריך למכור אחזקות".

וילף תבעה "להנהיג שתי שכבות לפירמידות, עם אופק שבעתיד ננהיג שכבה אחת". לדבריה, במצב הקיים, הריכוזיות והיעדר התחרותיות מייצרים מיסוי כבד על הציבור, המשלם מחירים גבוהים מהנדרש, וכל הקלה בחקיקה היא מיסוי הציבור לטובת מתי מעט בעלי שליטה.

תנועת 'הצרכנים' של אנשי מחאת הקוטג' מסרה בתגובה לדיוני ועדת הכספים העוסקת בהצעת החוק הממשלתית המבוססת על הוועדה לצמצום הרכוזיות במשק, כי "יוקר המחיה והאבטלה הגואה הם האיום האמיתי על משקי הבית בישראל. בעיות אלו לא יפתרו ללא טיפול שורש בבעיית הריכוזיות וחוסר התחרותיות הקיים במשק. במהלך השנה האחרונה בעיית הריכוזיות תפסה מקום מרכזי בשיח האזרחי והציבורי בישראל.

"זהו כבר אינו עניין לדיון אקדמי של מומחים אלא נושא בוער שיש בו עניין ציבורי ראשון במעלה. דיוני הוועדה ומסקנותיה יבחנו ביסודיות על ידי שורה של ארגונים חברתיים שונים - מכל קצוות ההשקפות הכלכליות והפוליטיות. אנו נתנגד בתוקף למריחת זמן או לקבלת החלטות כושלות ורכרוכיות אשר עלולים להעמיק את הבעיות במקום לפותרן".

הנוכחים בדיון: תשעה ח"כים ושבעה לוביסטים

שבעה לוביסטים התייצבו היום בוועדת הכספים כדי לעקוב אחר המתרחש בדיון עבור לקוחותיהם שיושפעו מההמלצות. לעומתם, רק תשעה ח"כים הגיעו לישיבה, שבה לא נכח אף ח"כ מהליכוד או מש"ס.

בין הלוביסטים הבולטים שהיו בדיון: ארז גילהר וצבי קסלר, ממשרד הלובינג פוליסי המייצג את שיכון ובינוי שבבעלות שרי אריסון; אורלי בן שמאי ממשרד הלובינג אימפקט, המייצג את קבוצת ליברמן, משפחת אבלס, בינו השקעות בע"מ ופז, ישבה לצדו של עו"ד צבי אגמון, המייצג את הקבוצה. לכנסת דווח ששירותי חברת אימפקט נשכרו בהתקשרות חד־פעמית, כלומר במיוחד לטיפול בחוק הריכוזיות. לפי ההמלצות ייאלץ צדיק בינו לבחור בין אחזקותיו בבינלאומי לבין אחזקותיו בפז. בן שמאי מייצגת גם את איגוד החברות הציבוריות בבורסה, המתנגד להמלצות.

יעל שילוני ממשרד הלובינג גלעד סירבה לומר את מי היא מייצגת, ואמרה כי "באתי להקשיב". משה ביבי ממשרד הלובינג גורן עמיר השיב שהוא מייצג את מקורות. הלוביסט יובל יפת ייצג את התנועה לאיכות השלטון, נציגה של משרד הלובינג רותי פרמינגר נכחה אף היא בדיון. פרמינגר מייצגת בין היתר את כימיקלים לישראל ומפעלי ים המלח.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#