אלדד יניב: "שכבה של משפחות שולטת במשאבים ובשלטון"

יניב, חבר ועדת הון-שלטון, בראיון ל-TheMarkerTV: המלצות הוועדה לא יאומצו על ידי הכנסת ה-18 "כשעל שולחנם סמוכים נוחי דנקנר, שרי אריסון, יצחק תשובה ואחרים" ■ "הישועה תצמח ממנהיגי הקיץ שעבר והנוכחי"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"בישראל יש שכבה של משפחות הון עשירות, שהפכו לאוליגרכים, והם בדרך להפוך את המדינה לאוליגרכיה. זו שכבה דקה ששולטת בכוח, בעושר, במשאבים ובשלטון", כך אומר עו"ד אלדד יניב, חבר "ועדת הון-שלטון" שהגישה את המלצותיה למבקר המדינה היוצא, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בראיון ל-TheMarkerTV.

לדברי יניב, "הקשר הולך מתהדק: ראשי ערים רואים כי הקשר בין המשפחות הללו לפוליטיקאים בכירים הופך לשגרתי, והקשר הזה מתהדק באמצעותם. היום האוליגרכים הללו משפיעים בתוך רשויות מקומיות ובוועדות התכנון והבנייה - ושם מתעשרים לא פחות מהפרטה של משאבי טבע".

יניב סבור שיש "לייצר פה שקיפות, ולטפל בנושא כמו מכת מדינה המהווה סכנה לדמוקרטיה הישראלית. זה לא יכול להיות מטופל בשום דרך אחרת, אלא בצורה מאוד אגרסיבית על ידי מבקר המדינה הנכנס. אנו מבינים שהדו"ח הזה יכול להפך לאות מתה על ידי המבקר הנכנס, יוסי שפירא. האחריות ליישום הדו"ח מוטלת עליו".

לנוכח העובדה שחלק מהמלצות הדו"ח להגברת השקיפות בהתנהלותם של חברי הכנסת, בייחוד בכל הקשור למגעיהם עם לוביסטים, טעון אישורם של הח"כים עצמם, אומר יניב כי "הכנסת ה-19 תהיה אחרת. יהיו חברי כנסת צעירים, ואני החושב שהדו"ח יאומץ על ידי הכנסת הבאה".

"חברי הכנסת ה-18 בוודאי לא יחוקקו את הדו"ח כשעל שלחנם סמוכים נוחי דנקנר, שרי אריסון, יצחק תשובה ואחרים. אין ספק שהם לא יחוקקו את ההמלצות של "ועדת הון שלטון. הם מגיעים להילולות הרבנים ולחתונות הפרטיות של הטייקונים ובני משפחותיהם ומשם לא תצמח הישועה. הישועה תצמח ממנהיגי הקיץ שעבר והנוכחי. בכנסת ה-19 נראה מנהיגים צעירים שיכנסו לכנסת ויילחמו בשיטה, הרוח שלהם היא אחרת, הם לא מחוברים לטייקונים ולבעלי ההון והם באמת רוצים להציל את הדמוקרטיה".

יניב מעריך שהמחוקקים החדשים בכנסת ה-19 לא יהססו לחשוף את לוח הפגישות שלהם. "אנשים צעירים ייבחרו לכנסת הבאה ולא תהיה להם שום בעיה לחשוף את הלו"ז שלהם. הם חשופים ברשתות חברתיות, מקיימים פגישות בבתי קפה לעין כל ומדווחים בסטטוסים על כל דבר שהם עושים. הם לא מכירים את המושג "חדרים סגורים". אין חשש שהכנסת הנוכחית תאמץ את הדו"ח שלנו כי אלה סמוכים על שולחנם של הטייקונים. אבל כשיכנסו אנשים צעירים לכנסת ה-19 זו שפתם: שקיפות ולדבר בגובה העיניים - הם לא מכירים מציאות אחרת".

בתשובה לביקורתו כעת על יחסי הון-שלטון, לאחר שבעבר ייצג בין היתר את אהוד ברק, האחים עופר, פרויקטים של יצחק תשובה ואת שרי אריסון, השיב יניב כי "הרבה שנים יצגתי את כל בעלי ההון והטייקונים שיודעים ללהטט בכל מוסדות השלטון, יודעים להתעשר כתוצאה מקשר עם פוליטיקאים ולפתוח דלתות להחלטות שמתקבלות בכנסת. זה הפך לסכנה שלדעתנו מאיימת על הדמוקרטיה הישראלית".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker