ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום, בתום ישיבת הממשלה שעסקה בנושא הריכוזיות, כי הוא נחוש בדעתו לפעול ליישום מסקנות ועדת הריכוזיות ללא דיחוי. הוא דחה הצעה של השר דן מרידור, להקים ועדת שרים מיוחדת שתדון במסקנות.
נתניהו אמר, כי הקמת ועדת השרים תביא לעיכוב ביישום מסקנות ועדת התחרותיות. לדבריו, "אין טעם בעיכוב המסקנות, אלא להיפך יש להאיץ את הטיפול בנושא כבר בזמן הקרוב".

קודם לכן, בפתח ישיבת הממשלה, אמר נתניהו כי, "בישראל יש ריכוזיות יוצאת דופן ביחס למדינות ה-OECD. אין לנו בארץ מודל לטפל בבעיית הריכוזיות שהלכה והתפתחה, של ריכוזיות אופקית בין מגזרים. למשל, אם אתה שולט בבנק או בכוח פיננסי אחר ואתה יכול לקדם אשראי או למנוע אשראי ממתחרים שלך".
הממשלה שמעה הבוקר דיווח של יו"ר ועדת הריכוזיות, חיים שני, על המלצות הוועדה שבראשה הוא עמד.

נתניהו ציין בדבריו, בפתח ישיבת הממשלה כי, "הממשלה תשמע היום את עיקרי המלצות דו"ח ועדת הריכוזיות. הוועדה הזאת הוקמה על ידי בשנת 2010, במטרה לעודד תחרות, בגלל בעיית יוקר המחייה, שראינו אותה כבעיה מרכזית כבר אז. התחרות מורידה מחירים. תחרות היא ידיד של הצרכן. תחרות משפרת את השירות. התחרות גם מיטיבה עם הצמיחה והתחרות גם מיטיבה עם החסכונות, עם הקצאה יותר רציונאלית של האשראי והחיסכון ארוך הטווח של האזרחים. לכן, מכל הסיבות האלה אנחנו חשבנו שצריכים להקים ועדת הריכוזיות. התייעצתי עם שר האוצר, התייעצתי גם עם נגיד בנק ישראל. הקמנו ועדת ריכוזיות למען המטרה הזאת, בראשות מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני. היום הוא יביא את עיקר ההמלצות".

בהמשך אמר נתניהו, "השאלה של תאגיד פיננסי ותאגיד ריאלי, שאלה של הפירמידות, כל התופעות האלה שקיימות כאן, אנחנו ביקשנו לטפל בהן בדרך אחראית. מה זה דרך אחראית? אנחנו זוכרים שבסופו של דבר, את הערך המוסף של הכלכלה, את עיקרו, מביאים אנשי העסקים, נשות ואנשי העסקים, מביא הסקטור הפרטי. אנחנו רוצים לעודד תחרות שלהם, בתוכם, לא לשלול את זה. לכן אנחנו זוכרים שהקטר של המשק זה הסקטור העסקי. אנחנו רוצים לעודד יותר תחרות בתוך הסקטור העסקי ולא לקחת את הנכסים האלה לידי הממשלה, שאנחנו ננהל אותם, זה הדבר האחרון שאנחנו רוצים".

"כדי להבין את כל האיזונים האלה ביקשנו מהוועדה לעשות עבודה. היא באמת ישבה על המדוכה הרבה זמן, והשאלות האלה לא פשוטות. לדעתי הביאה הצעות מאוד טובות, גם אפקטיביות אבל גם מדודות, ואנחנו נשמע את עיקרי ההמלצות האלה היום ונקדם את זה כמובן לקראת חקיקה", סיכם רה"מ.

הממשלה  שמעה היום דיווח של יו"ר ועדת הריכוזיות, חיים שני, על המלצות הוועדה. ההצבעה על ההמלצות  תתקיים בעוד כחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker