ועדת הריכוזיות - התגובות

יחימוביץ': נתניהו ושטייניץ בחרו שלא לעשות דבר

גלאון: "נבחרה גירסה מעוקרת של ההפרדה בין ריאלי לפיננסי" ■ פורום פעולה אזרחית: "המאבק על 'חוק ששינסקי' יחוויר לעומת המאבק לצמצום הריכוזיות"

ערן אזרן
צבי זרחיה

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אומרת כי מסיבת העיתונאים של רה"מ נתניהו על הריכוזיות היא חסרת שחר ואין מאחוריה כל כוונת אמת. "לנתניהו ולשטייניץ היתה קדנציה שלמה להפריד בין אחזקות פיננסניות לריאליות, לטפל בפירמידות, לאסור עסקות בין בעלי השליטה, למנוע העסקה צולבת של דירקטורים ועוד. אולם הם בחרו שלא לעשות דבר ולאפשר את המשך ההשתוללות בשוק ההון. כעת בעיצומו של מה שמסתמן כמושב האחרון של הכנסת ה-18 אין לדברים כל ערך והם אינם אלא הבטחת בחירות שאין מאחוריה כיסוי".

גם יושבת ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, תקפה היום את המלצות ועדת הריכוזיות. לדבריה, "חברי ועדת הריכוזיות עשו עבודת קודש, אך פעלו בצילו של משטר אימים של הטייקונים הגדולים במשק - וכנראה שלכן בחלק מהנושאים ההמלצות של הוועדה הן מאופקות מדי. במקום להמליץ על הפרדה מהשקל הראשון, הוועדה בחרה בגירסה מעוקרת של ההפרדה בין אחזקות ריאליות ופיננסיות. מי שלכאורה נכללים באיסור, כמו נוחי דנקנר ויצחק תשובה לא יפגעו: הם עדיין סמוכים על שולחנו של השולחן העגול של הטייקונים, שמאפשר להם לקבל אשראי על אף ההתנהלות הממונפת והספקולטיבית של חברותיהם".

שלי יחימוביץ'צילום: עופר וקנין

גלאון אמרה כי "אני מברכת על ההמלצה להגביל את גובהן של 'פירמידות' שליטה אך סבורה שיש להחיל את מגבלת שתי הקומות גם על חברות קיימות. כדי להפחית עוד יותר את המוטיבציה לפעול במינוף ודרך חברות פער, על הוועדה גם היה להמליץ על ביטול הפטור ממיסוי רווחי הון על חלוקת דיבידנדים".

לדברי גלאון, "ההחלטה להתחשב בהשפעות של ריכוזיות במכירת תשתיות לאומיות היא מתבקשת וחבל שלא התקבלה כבר לפני מספר שנים. כיום עומדת המדינה להפריט את נמל אילת לאחת מחמש קבוצות רבות עוצמה במשק, ואם לא ילקחו בחשבון שיקולים אלה אנו נראה שידור חוזר של הפרטות קודמות. בלתי מתקבל על הדעת שבזמן שוועדת הריכוזיות מסמנת את הבעיה, משרד האוצר ממשיך לחזור על אותה הטעות ומוביל להגברת הריכוזיות".

עוד אמרה גלאון כי "גישת הועדה, לפיה צריך לחזק את הגופים המוסדיים לא הוכיחה את עצמה במבחן המציאות. כל עוד לא נוצרת הפרדה מלאה בבעלות על נכסים פיננסיים וריאליים, יש לקדם את חקיקת חוק התספורות של ח"כ וקנין ושלי, המחייב פיקוח בית משפט על הסדרי חוב בין המוסדיים לחברות, ולאמץ את הצעת החוק שלי להגברת מעורבותו של בית המשפט הכלכלי באישור עסקאות בעלי עניין בחברות פער."

ח"כ זהבה גלאון צילום: עופר וקנין
19 מתוך 19 |
1 מתוך 19 |
2 מתוך 19 |

גלאון אמרה גם כי "הוועדה לא התייחסה לבעיה העמוקה של תכנוני מס אגרסיביים שמבצעות החברות הגדולות במשק. זו תעשיית פטורים ולחצים שאחראית לאבדן גבייה של מיליארדים מהגופים החזקים במשק - כסף שיוצא מהכיס הציבורי. גם כאן העדיפה ועדת הריכוזיות להתעלם מהבעיה ולהותיר כל נו את המצב הקיים, המיטיב עם מי שיכול לממן סוללות עורכי דין ורואי חשבון. תחת זאת יש לשלול הטבות מכוח חוק עידוד השקעות הון מחברות וקבוצות שליטה שמנהלות פרקטיקות עסקיות פסולות ומתחמקות ממילוי חובתן לציבור".

"אני מברכת את חברי הוועדה להגברת התחרותיות על עבודתם הרצינית והמסורה ועל הנכונות להתמודד עם נושא מורכב וסבוך ועל כך שהמלצותיהם ברורות וישימות" - כך אמרה ח"כ עינת וילף (עצמאות), שיזמה הצעת חוק להגברת התחרותיות, בעקבות פרסום הדו"ח הסופי של ועדת הריכוזיות.

לדברי וילף, "כעת מוטלת עלינו האחריות כחברי כנסת, לדאוג ליישום ההמלצות באופן מלא ומיידי ולעמוד כחומה בצורה אל מול נסיונות למסמס את המלצות הוועדה, ויהיו נסיונות כאלה. בכוונתי להצמיד את הצעת החוק שהגשתי בנושא צמצום הריכוזיות שהיוותה זרז להקמת הוועדה להצעת החוק הממשלתית שתגובש בבוא העת כדי להבטיח את מימושה".

וילף הוסיפה כי "חברי ועדת הריכוזיות הוכיחו שהם קשובים לציבור בכך שבין המלצות הביניים לבין ההמלצות הסופיות הם הכניסו שיפורים ומיקדו את ההמלצות באופן שיישומן המלא יוריד את רמת הריכוזיות ויביא לשיפור משמעותי בתחרותיות. נכון שבכל אחת מהמלצות הוועדה הייתי רוצה לראות עוד: למשל, סף נמוך עוד יותר להפרדה בין נכסים ריאלים ופיננסים והשטחה מלאה של הפירמידות. אבל אין בכוונתי ליפול לבור שבו ההתעקשות על המושלם היא אויבת הטוב. חלק ממנהיגי המחאה החברתית נפלו לבור הזה ובכך שיתפו פעולה עם אלה שהיה להם אינטרס לבטל את הישגי המחאה. עלינו כחברי כנסת להיות מאוחדים בתמיכה מלאה בהמלצות הוועדה. גם אם היינו רוצים יותר, חשוב להבטיח שמה שהומלץ יהפוך לחקיקה ולמציאות בהקדם האפשרי".

וילף הדגישה כי "המאבק בריכוזיות חייב להיות אחד היסודות המרכזיים של המאבק לצדק חברתי. זו הדרך הנכונה להביא להורדת מחירים ולהעלות את פריון העובדים ואת שכרם. יחד עם המלצות פרק הריכוזיות של ועדת טרכטנברג, יישום המלצות ועדת הריכוזיות יביא לשיפור משמעותי במרקם החברתי והכלכלי במדינת ישראל. לא פיקוח על מחירים, לא הגנה על מונופולים, ולא מכסים גבוהים יביאו צדק חברתי, רק תחרות מלאה והוגנת תשיג זאת״.

דובר קדימה אמר בתגובה כי "בהמלצות ועדת הריכוזיות יש תכלית ראויה לצד החובה לשמור על כלכלה חופשית ועל החברות הגדולות המהוות את קטרי הצמיחה החשובים למשק. כך או כך ראש הממשלה ושר האוצר מבלים בעיקר במסיבות עיתונאים ונמנעים מכל עשייה וקבלת החלטות. זו עוד מסיבת עיתונאים בשורה ארוכה של מופעי זיקוקים ופירוטכניקה שבכולן הם מתפארים בתקדים עולמי, אך ההמלצות מסיימות את דרכם במגרה. כך היה ברפורמת המרפסות, רפורמת הנדל"ן ובעיקר בדוח ועדת טרכטנברג שכולם מונחים למרבית הצער כאבן שאין לה הופכין. מסיבות העיתונאים הללו הפכו לבדיחה, במצבה העגום של מדינת ישראל אין מקום לבדיחות".

ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה) הביע את אכזבתו מהמסקנות של ועדת הריכוזיות, ואמר כי "לצערי, ממשלת ישראל החמיצה הזדמנות היסטורית להתקדם בצורה נחרצת במאבק בקפיטליזם האוליגרכי ולמען תחרות הוגנת".

לדבריו, "ועדת הריכוזיות טעתה בכך שהחליטה לאפשר לטייקונים הקיימים להמשיך ולהחזיק פירמידות בנות 3 קומות, כאשר מנגד שחקנים חדשים מוגבלים בשתי קומות בלבד. ההגבלה לפירמידות היתה צריכה להיות 2 קומות בלבד לכולם, שחקנים קיימים וחדשים כאחד. לצערי, החלטה זו רק תחזק את הטייקונים הקיימים ורמת הריכוזיות עלולה לגדול כפי שקרה בהודו וקוריאה. בנוסף, טעות נוספת היא שבנושא ההפרדה בין נכסים פיננסים וריאליים הציבו מגבלה המבוססת על שווי השוק של החברה. זוהי קביעה בעייתית, כיוון שהיא לא לוקחת בחשבון גופים עסקיים שחולשים על ענפים בעלי סדר גודל קטן יותר. יש חברות שערכן פחות מ-6 מיליארד אך הן שולטות על ענפים במשק בצורה דומיננטית. על כן, המגבלה צריכה להיות על בסיס נתח השוק בענפים השונים".

ברוורמן התריע כי "במקום לקדם את המאבק נגד הריכוזיות, הוועדה עלולה להוביל אותנו צעד אחורה ובסופו של דבר לחזק את הריכוזיות במדינת ישראל".

יו"ר ועדת המשנה לשוק ההון בוועדת הכספים, ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), אמרה כי "ועדת הרכוזיות עשתה עבודה מעמיקה ומקצועית, ואני מבטיחה כי כאשר יגיעו המסקנות לכנסת נדאג כי יעברו במהירות". קירשנבאום בירכה על שינוי הסעיף הקובע כי החלטות בחברות פער יועברו מהדירקטוריון לאסיפה הכללית: "העברת סמכויות זו היתה מעבירה כוח רב לידי המוסדיים אשר אינם מסוגלים לעמוד באתגר. ההמלצה המקבילה על מגבלה של שלוש קומות על חברות פירמידה קיימות מיישמת את מטרת פירוק הפירמידות והפחתת הריכוזיות במשק בצורה טובה יותר".

"בעניין הגבלת אשראי לטייקונים, השוואת ההגבלות החלות על הגופים המוסדיים בחשיפה לטייקונים לאלו של הבנקים תהווה צעד משלים למסקנות ועדת חודק לבחינת השקעות במשק, ותביא לגיוון רב יותר בהשקעות המוסדיים בפנסיות של כולנו. בעניין ההפרדה בין נכסים ריאליים ופיננסיים הורדת הרף של הנכס הריאלי למחזור של 6 מיליארד שקל או שהיקף האשראי שהוא צורך בישראל עולה על 6 מיליארד שקל, יגביר את התחרות במשק ויוודא הקצאת אשראי נכונה יותר. עם זאת, יש להקפיד על הקונים של אותם נכסים על מנת להבטיח כי לא יווצרו במשק טייקונים פיננסיים".

איציק אלרוב, יוזם מחאת הקוטג' מסר בשם התנועה: "המלצות ועדת הריכוזיות אינן עניין רק לכלכלנים ומומחים. אלו החלטות משמעותיות מאד שישפיעו על הכיס של כל אזרח: הגבלות על כוחם הבלתי מרוסן של הטייקונים הינם ברכה למשק כולו. אנו נעקוב ונפעיל שדולה צרכנית בכנסת שתהווה משקל נגד ללוביסטיסטים של המונופולים ותאגידי הענק שיעשו הכל על מנת לעכב ולמסמס את ההמלצות, ולנסות להמשיך ולהחזיק בכיסם פוליטיקאים. נחזק את ידי חברי הכנסת שייתגייסו למען יישום מלוא ההמלצות למען הציבור ללא חשש וללא מורא, ומנגד נוקיע ונפרסם את מעלליהם של אלו שימשיכו לפעול למען הטייקונים ונגד האינטרסים של הציבור כולו".

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, מסר בתגובה כי "ההמלצות הסופיות של הוועדה להגברת התחרותיות בפרק הממשל התאגידי הן בגדר שינוי חיובי ביחס להמלצות הביניים, שהיו מובילות ללא ספק לפגיעה משמעותית במאות חברות ציבוריות בשוק ההון הישראלי. בהופעתם בפני הוועדה העלו נציגי האיגוד את הסתייגויותיהם מהמלצות הביניים של הוועדה, שהיו מעניקות למעשה את זכות הניהול בחברות הציבוריות לגופים המוסדיים- בעלי מניות המיעוט. לשמחתנו, בחרה הוועדה לשנות את המלצות הביניים בפרק הממשל התאגידי, תוך קבלת עמדת האיגוד שלפיה מדובר בהמלצות שנזקן גדולה מתועלתן".

לדברי פלטו, "למרות השינוי המהותי מהמלצות הביניים בכל הנוגע לפרק הממשל התאגידי, ההמלצות הסופיות עדיין מכילות הכבדה רגולטורית נוספת על החברות הציבוריות. הכבדה זו, על רקע המשבר הכלכלי הגלובלי ומשבר האשראי המתהווה במשק הישראלי, עתידה להוביל לירידה בשיעור הצמיחה של מדינת ישראל ולעלייה באבטלה. בכוונת האיגוד לפעול מול המחוקק תוך מטרה להקטין ככל הניתן את הנזק שעתיד להיגרם לחברות הציבוריות ולכלכלה הישראלית כתוצאה מיישום ההמלצות".

פורום פעולה אזרחית: "המאבק על 'חוק ששינסקי' יחוויר לעומת המאבק לצמצום הריכוזיות"

פורום פעולה אזרחית, ממובילי המאבק הציבורי נגד הריכוזיות ומי שהוביל את המאבק הציבורי לחלוקה צודקת של הרווחים מתגליות הגז ("חוק ששינסקי"), טען בתגובה למסקנות ועדת הריכוזיות כי "נראה כי הוועדה הבינה את הסכנה הטמונה בריכוזיות למשק הישראלי ואת הנזקים אותם היא יוצרת, אך לא היה בידיה את האומץ הראוי להתמודד כדי לחסל את הבעיה, ולכן היא נקטה צעדים חלקיים בלבד וממש לא מספקים".

פורום פעולה אזרחית נערך לקראת המאבק על מסקנות הוועדה בכנסת ומבטיח כי המאבק על הרווחים מהגז ("חוק ששינסקי") יחוויר לעומת המאבק שיוביל הפעם "פורום פעולה אזרחית" בנושא הריכוזיות בכנסת: "לא נאפשר לטייקונים למסמס את מסקנות הוועדה, שגם כך הלכה לקראתם כמה צעדים יותר מדי."

הפורום טען כי ועדת הריכוזיות הבינה את הבעייתיות במבנה הפירמידיאלי ואת הנזקים אותם הוא יוצר למשק הישראלי, "אולם בחרה לחסל את המבנה רק בנוגע לחברות עתידיות, ואיפשרה מבנה פירמידילי של 3 שכבות בחברות הקיימות. במאבק בכנסת, נפעל להחיל את ההחלטה על השטחת הפירמידות גם על חברות קיימות".

עוד טען כי הוועדה הציבה רף גבוה מדי של 6 מיליארד שקל להגדרת תאגיד ריאלי, ורף של 40 מיליארד שקל לתאגיד פיננסי. "אנו סבורים כי יש להגביל כל תאגיד פיננסי מהחזקה של למעלה מ-5% בתאגיד ריאלי ולהפך. יש להוריד את הסף להגדרת תאגיד ריאלי משמעותי ל-200 מיליון שקל".

לדברי הפורום, הוועדה התעלמה לחלוטין מהבעיה של בעלות צולבת עם כלי התקשורת. "המצב האבסורדי בו בעלי שליטה בחברות ריאליות ופיננסיות משמעותיים הם גם השולטים בגופי התקשורת חייב להיפסק ואנו נפעל לשינוי זה בכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker