דו"ח טרכטנברג |

"נמלי הים בישראל הם מונופולים המתאפיינים ברמת שירות ירודה"

ועדת טרכטנברג: יש ליצור תחרות באמצעות הקמת מסופים פרטיים באשדוד ובחיפה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

נמלי הים בישראל הם מונופולים אזוריים המתאפיינים ברמת שירות ירודה ובתפוקות נמוכות, שעלותן הישירה למשק נאמדת במאות מיליוני שקלים בשנה - כך טוענת ועדת טרכטנברג בטיוטת המלצותיה. זאת, ללא שקלול העלויות העקיפות הנובעות מאי-הוודאות העסקית שהם משרים על הפעילות במשק, וכן העיכובים הנגררים בפיתוח תשתיות נמליות חדשות

מסקנות אלה הופיעו כבר בדו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני כשנתיים אודות כשלי הרפורמה בנמלים וקבע כי אין תחרות בין נמלי אשדוד וחיפה, כאשר כל נמל נוהג כמונופול אזורי. קביעה זו הביאה ב-2009 את רשות ההגבלים העסקיים לבחון את הכרזתם של נמלי אשדוד וחיפה כמונופולים, באופן שיחייב כל רציף חדש שייבנה להימסר למפעילים פרטיים, כדי שיתחרו בחברות הנמל הממשלתיות. ואולם בדיקה זו לא העלתה עד כה דבר.

בטיוטת המלצותיה קוראת ועדת טרכטנברג לקבוע יעד ממשלתי לתחרות תוך-נמלית אפקטיבית באשדוד ובחיפה, וכן לקבוע לוח זמן מוגדר לסיום הליכי התכנון של המסופים הפרטיים העתידיים בנמלים עצמם. ואולם כבר במאי 2007 אישרה הממשלה את תוכנית האב האסטרטגית לפיתוח נמלי הים התיכון של ישראל, שבמסגרתה אושרה בניית רציפים חדשים בנמלים תוך בחינת האפשרות לשתף את המגזר הפרטי בהקמתם ובהפעלתם (פרויקטי PPP). לפי החלטת הממשלה, יתוכננו במקביל רציפים חדשים בנמלי אשדוד וחיפה, כאשר בחלוף שנה, אמורים היו שרי התחבורה והאוצר להכריע בשאלת מיקומו של הרציף הראשון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker