גיא רולניק
גיא רולניק

נודה ולא נכחד, לאחר שהקדשנו בעשור האחרון 118 טורים לסוגיית הריכוזיות וכ-300 לסוגיית התחרותיות במשק הישראלי, היתה פה תקווה נסתרת שלאחר שוועדת התחרותיות והריכוזיות שהוקמה סוף-סוף לפני שנה תפרסם את מסקנותיה, נוכל להקדיש נתח הגון יותר ממרצנו לנושאים אחרים, חשובים לא פחות.

כנראה שהתהליך הזה יהיה הדרגתי: המאבק לצמצום הריכוזיות ולהגברת התחרותיות במשק הישראלי יהיה ארוך ומתמשך. לא מדובר רק בחודשים הקרובים, שבהם חברי מועדון הריכוזיות וידידיהם בעיתונות ובירושלים ינסו לדלל את מסקנות הוועדה, אלא גם בשורה ארוכה של צעדים, החלטות, מעקב אחר יישום המסקנות, הרחבתן ועוד שורה ארוכה של צעדים ורפורמות משלימות הנדרשות.

אבל כל מי שנטל חלק במאבק בריכוזיות במשק הישראלי וחרד להשלכותיה הקשות על התחרות, הפריון, היעילות, החדשנות, הערכים, ההזדמנויות בשוק העבודה והדמוקרטיה בישראל - יכול היה לחוש סיפוק רב בשני השבוע, כשראש הממשלה, נגיד בנק ישראל, שר האוצר ומנכ"ל משרד האוצר לשעבר התייצבו למסיבת עיתונאים שלפחות שלושה מהם הגדירו כאחת ההיסטוריות בתולדות המשק הישראלי. השבוע עשינו צעד גדול, צעד קטן לכיוונו של משק מתקדם והוגן יותר.

צעד גדול, משום שהשבוע הגיע לשיאו תהליך נפילת מסך הברזל שהסתיר את מועדון הריכוזיות הישראלי, שהשתלט בשבע השנים האחרונות במהירות על חלקים גדלים והולכים מהמשק הישראלי, משוק ההון, מהשלטון, מהעיתונות ומהדמוקרטיה. המועדון הזה שלט בתודעתם של חלקים גדולים בציבור ומכר לו תמונת מציאות מעוותת של משק חופשי, קפיטליסטי ומתקדם. המסך הזה התחיל להיסדק בשנתיים האחרונות וקרס בקול גדול בחודשים האחרונים. הקריסה הגיעה לשיאה במסיבת העיתונאים בירושלים, כששלושה מהאנשים החזקים במשק אזרו אומץ להגיד את שהעדיפו לא להגיד בקול רם עד היום.

צעד גדול, משום שההודאה הרשמית ששמענו השבוע בקיומה של ריכוזיות רב ענפית, פירמידלית, פיננסית-ריאלית במשק הישראלי, שהיא מהגבוהות ביותר בעולם או "קיצונית" כדברי יו"ר הוועדה חיים שני, היא צעד קריטי בדרך לתהליך הטיפול בריכוזיות ולהשקתם של רפורמות ושינויים מבניים נוספים רבים. ללא טיפול בריכוזיות הרב ענפית, הפירמידלית, הפיננסית-ריאלית - הרגולציה, העיתונות והדמוקרטיה בישראל יהיו משותקות ולא מסוגלות לייצר בעתיד שום רפורמה מבנית משמעותית. המשק הישראלי היה ממשיך בדהרה לכיוונה של אוליגרכיה או פלוטוקרטיה, ומתרחק במהירות מכל מאפיין של מריטוקרטיה.

צעד גדול, משום שעד לפני כמה חודשים עיתונאים רבים היו יכולים להדפיס בעיתונים שלהם, בלי חשש, טענות כאילו אין בעיית ריכוזיות ותחרותיות במשק או שריכוזיות היא דבר טוב. עד לא מזמן היו כאלה שטענו שהוועדה כלל לא עוסקת בנושא הריכוזיות, אלא רק בנושאי תחרות. במסיבת העיתונאים השבוע חזרו ראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל שוב ושוב על המלה שהיתה כמעט טאבו בעבר: ריכוזיות. הם הודו כי זאת היתה ועדת ריכוזיות, כי הריכוזיות היא אחת הבעיות הקשות ביותר של המשק.

צעד גדול, משום שראש הממשלה, שר האוצר, נגיד בנק ישראל ומנכ"ל האוצר הודו, מי בחדות ומי באופן עקיף, שבישראל אין שוק חופשי ותחרותי. זה שלב קריטי בתהליך למידה, שבו הציבור יבין שחלק גדול מהחוליים, מהעיוותים ומהכשלים שהוא רואה במשק הישראלי לא נובעים מקפיטליזם, מהשוק החופשי או מתחרות אלא בדיוק להפך - מהיעדרו של שוק חופשי.

צעד גדול, משום שההודאה של בנימין נתניהו, סטנלי פישר, יובל שטייניץ ושני בריכוזיות הגבוהה במשק הישראלי תפתח את הדלת לעוד אנשי ציבור, אנשי עסקים, עיתונאים ופוליטיקאים לדבר בקול רם ובטוח על מה שהם פחדו לדבר עליו עד היום: הריכוזיות במשק חונקת יוזמה פרטית, מדכאת הזדמנויות בשוק העבודה ומונעת גישה של יזמים ואנשי עסקים למקורות מימון.

צעד גדול, משום שנגיד בנק ישראל, איש הבורר כל מלה וכל התבטאות שיוצאת מפיו בקפידה, החליט להגיד במסיבת העיתונאים רק משפט אחד על מסקנות הוועדה: "הריכוזיות תשפיע על חלוקת הכוח במדינה... וזה יהיה הישג גדול". ובתרגום מסטנלי פישרית לעברית: משטר הפחד והטרור שהטילו קומץ טייקונים, שאני אישית נתקלתי בהם בשנים האחרונות, בדרך לסיומו. וזה הישג גדול.

צעד גדול, משום ששר האוצר הבין את גודל השעה ואת גודל הבעיה, וקבע בדבריו שטיפול בריכוזיות ישנה סדרי עולם במשק הישראלי ובעתיד ידובר על שתי תקופות: זאת שעד הקמת ועדת התחרותיות והריכוזיות וזאת שלאחר יישום המלצותיה. שטייניץ היה נתון בשנה האחרונה ללחצים כבדים מצד גורמים רבים, שניסו לשכנעו לטעון שאין בעיית ריכוזיות במשק או שריכוזיות היא עניין שולי ומקובל במשקים קטנים. השבוע הוא החליט לקחת צד: באופן ברור, את הצד של הציבור, ולא את הצד של שבעת האנשים ששולטים בעם באמצעות כספו של העם.

צעד גדול, משום ששטייניץ עשה השבוע צעד נוסף, ובניגוד לראש הממשלה שהתמקד בדבריו בפן הפופוליסטי של הריכוזיות - יוקר המחיה - הסביר את החלק החשוב ביותר של טיפול בריכוזיות המשקית: חיזוק היזמים, אנשי העסקים והתחרותיות במשק. אנשי העסקים, היזמים, אמר שטייניץ, הם המרוויחים הגדולים מפירוק הריכוזיות הישראלית; משק תחרותי הוא משק משוכלל, יעיל וטוב יותר; ישראל תהיה משק אטרקטיבי יותר, תחרותי ויעיל; זאת ועדה בעד המגזר העסקי. בכך פירק שטייניץ את הטיעון המופרך של הריכוזיים, כאילו פירוק הריכוזיות יפגע בתעסוקה ובמגזר העסקי.

צעד גדול, משום שגם אם מסקנות הוועדה דוללו בשבועות האחרונים בעקבות החשש של כמה רגולטורים שישבו בוועדה, וגם אם ידוללו בהמשך בגלל פוליטיקה פנימית ופחד מהנקמה של הקבוצות העסקיות - ועדת התחרותיות והריכוזיות והאנשים שמינו אותה קבעו השבוע באופן החד ביותר שמדובר בבעיה מרכזית במשק שדורשת פתרון היסטורי. מרגע זה והלאה יהיו כל מקבלי ההחלטות בישראל ערניים יותר לסוגיית הריכוזיות ולמשמעויות שלה, הזרקור הציבורי יופנה לעניין, והאנשים שיהיו אחראים להגן על התחרות, על המשקיעים ועל הדמוקרטיה - יצטרכו לתת לציבור תשובות טובות בנושא.

אבל בצד השבחים והאופטימיות צריכים לבוא גם סייגים ואזהרות.

ועדת התחרותיות והריכוזיות עשתה צעד קטן, משום שלא טיפלה עדיין באופן מלא בבעיה הקשה: שליטה של קומץ אנשים בטריליון שקל של כספי ציבור - גרעיני השליטה במוסדות הפיננסיים. שני הצביע על הפער האדיר בין ההון העצמי של האנשים העומדים בראש הקבוצות העסקיות והפירמידות לבין ה"כסף של אנשים אחרים" שהם מנהלים, פער שמוכר היטב לקוראי TheMarker, אבל הוועדה לא הציגה פתרונות לבעיה. אם אגף שוק ההון במשרד האוצר ימשיך לגלות אדישות לתופעה, ייאלצו המחוקקים לקחת שוב את ההובלה ולכפות שינוי אמיתי במבנה השליטה בשוק ההון הישראלי.

צעד קטן, משום שחלק גדול מהבקרה ומהשליטה שמציעה הוועדה על הקבוצות העסקיות הבנויות כפירמידות הועברו לבעלי מניות המיעוט, שהם ברוב המקרים המשקיעים המוסדיים - קופות גמל, חברות ביטוח, קרנות נאמנות וקרנות פנסיה. אלא שהמבנה של השוק המוסדי והמודל העסקי שלו לא מייצרים למוסדיים תמריץ אמיתי להילחם על זכויותיהם של העמיתים, החוסכים והמשקיעים אצלם.

לעתים קרובות המוסדיים מזדהים עם האינטרסים של בעלי השליטה החומסים והמקפחים ולא עם אלה של האלמנות, היתומים והחוסכים לפנסיה - שלכספם הם היו אמורים להיות נאמנים. השוק המוסדי בישראל דורש שינוי מבני משמעותי - הפקת לקחים מהמשבר הפיננסי בוול סטריט ומ-25 השנים שעברו מאז שהחלה הממשלה הישראלית לצאת מהשוק הזה.

צעד קטן, משום שבתוך ועדת התחרותיות והריכוזיות יושבים סוס טרויאני או שניים - אנשים שלפני הקמתה טענו שאין בעיית ריכוזיות במשק הישראלי ושהמבנה הנוכחי של המשק טוב ותחרותי. הם נאלצו להתיישר בחודשים האחרונים בעקבות הלחץ הציבורי והממצאים שהציגו בפניהם כלכלנים צעירים ומוכשרים עם יושרה במשרד האוצר, ברשות ניירות ערך ובבנק ישראל.

אבל בוועדה אין עדיין רוב של חברים עם אנרגיה והתלהבות להביא לאותו מפנה היסטורי במבנה המשק, ולכן הוועדה עדיין תלויה ביו"ר שני שהתפטר מתפקידו כמנכ"ל האוצר, בשר האוצר ובראש הממשלה שאינם מצויים בפרטי הפרטים, בנגיד בנק ישראל שמעדיף לתת לאנשי המקצוע להוביל את המאבקים ובח"כים ובפעילי ציבור שמבינים את חשיבות הטיפול בבעיה.

צעד קטן, משום שמול חברי הוועדה שרוצים לקדם את פירוק הריכוזיות, ראש הממשלה, נגיד בנק ישראל ושר האוצר - עומד מועדון קטן ומלוכד שכמה מחבריו הצליחו להשחית ולהחליש בשנים האחרונות רבים מכלבי השמירה של הדמוקרטיה והשוק החופשי - קומץ אנשים שעדיין שולטים בטריליון שקל של כספי ציבור וברוב כלי התקשורת. כמו חיות טרף הם ידעו לתקוף את מסקנות הוועדה ואת יישומן.

בהיעדר אנשי ציבור, אנשי עסקים ופוליטיקאים אמיצים בעלי ידע והבנה כלכלית, עסקית ופיננסית שיכולים להוביל את פירוק הריכוזיות ואת הגדלת התחרותיות במשק לאורך זמן, אנחנו זקוקים לכוחות אחרים, חלופיים. הניסיון של השנה שחלפה מאז הוקמה הוועדה והרגע שבו היא קיבלה אנרגיות מחודשות בעקבות המחאה הציבורית מלמדים כי רק מעורבות וערנות מתמשכות של הציבור הרחב יכולות להבטיח שמדינת ישראל תחזור לידי אזרחיה, ותישאר שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker