מתנגדים לגזירות |

אלפי מוחים בהפגנות שהתקיימו מול בתי נתניהו ותשובה ובתל אביב

כביש החוף נחסם ונפתח לתנועה מחדש; דפני ליף: "הטייקונים רוצים את הרווחים שלהם היום, אבל אנחנו דואגים ממה שיהיה כאן גם עוד 200 שנה. אתם גונבים לנו את המדינה. כל הזמן התנאים שלנו מידרדרים. רוצים שנעבוד בפחות משכר מינימום"; קראה להביא עוד אנשים להפגנה בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

23:28 כביש החוף נפתח לתנועה. המשטרה הודפת את המפגינים בחזרה לתוך נתניה.

23:18 המפגינים חסמו את כביש החוף לכיוון דרום ועצרו את התנועה.

23:05 נמשכים העימותים האלימים בין המשטרה למפגינים ברחובות הסמוכים לביתו של תשובה. כרגע המשטרה נסוגה. עצור אחד במקום. לאחר הידברות עם המפגינים המשטרה שיחררה עצור אחד שהוחזק בחצר וילה פרטית. התהלוכה יוצאת מאזור ביתו של תשובה לעבר קניון עיר ימים.

22:55 כ-150 איש עדיין מפגינים בצומת קפלן-אבן גבירול. דפני ליף קראה לנוכחים שכל אחד יביא חמישה אנשים להפגנה שתתקיים במוצ"ש הבא ב-20:30 בכיכר הבימה.

מפגינים חוסמים את כביש החוףצילום: חיים לוינסון

22:27 המפגינים בתל אביב צועדים על רחוב קפלן, לעבר קריית הממשלה. המשטרה חוסמת את דרכם ומנסה להסיטם בחזרה לרחוב אבן גבירול. חלק מהמפגינים התיישבו ברחוב קפלן ואילו אחרים שבו על עקבותיהם לכיוון אבן גבירול.

עימותים עם המשטרה ברחובות הסמוכים לביתו של תשובה. שני עצורים עד כה.

22:19 המפגינים עזבו את ביתו של תשובה. עצור אחד על ידי המשטרה. הרוחות מתלהטים. בינתיים הם ממשיכים לצעוד ברחובות נתניה.

ההפגנה מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה התפזרה, אך חמישה מארגנים מתכוונים לישון כאן את הלילה. לטענת ברוך אורן, הם מתכוונים לישון על מזרון מתנפח בתקווה להזכיר שוב ושוב את המיטה המעופפת של ראש הממשלה. "נחזור לכאן כל שבוע עד שיוחזרו הכספים שנלקחו על חשבון הציבור".

מפגינים בתל אביב

21:52 המפגינים מנסים להיכנס לסניף בנק לאומי ברחוב אבן גבירול. אלפים צועדים ברחוב אבן גבירול בתל אביב וחוסמים אותו לתנועה. המפגינים נעצרו מול סניף בנק דיסקונט וקוראים "הון שלטון עולם תחתון". במקום כוחות משטרה שחוצצים בין המפגינים לבנק.

כ-300 מפגינים מכונסים כעת מול ביתו של תשובה. המפגינים קוראים "תשובה שכחת מאיפה באת", "זה הכסף שלנו". במקום טבעת שוטרים מסביב לבית. המפגינים קוראים לחרם על תחנות התדלוק של חברת דלק (בשליטת קבוצת דלק של תשובה).

21:30 מאות מפגינים צועדים מקניון עיר ימים בנתניה לביתו של יצחק תשובה בעל השליטה בקבוצת דלק הנמצא בסמוך. המפגינים מוחים כנגד ההמלצות לאשר יצוא של 50% מהגז הטבעי שהתגלה אל מול חופי ישראל. בין היתר המפגינים נושאים שלטים "ועדת צמח ביזיון", "לשבור את החזיר", "זה הגז שלנו" ו"לא למדינה של טייקונים".

בהפגנה הערב נוכחות בולטת של ארגונים חברתיים שונים. כמה מתושבי הבתים בסמוך הריעו למפגינים, שקראו להם להצטרף. במקום נוכחות משטרתית. צירי התנועה באזור סגורים. נכון לשעה זו לא נרשמים עימותים עם במשטרה.

מפגינים בנתניהצילום: ערן אזרן

21:25 המפגינים החלו לצעוד מכיכר הבימה אל אבן גבירול. בין השאר קוראים המפגינים: "די, נמאס, הלאימו את הגז", "אין עתיד עם ביבי ולפיד" ו"הון שלטון עולם תחתון".

21:19 כ-50 איש מתאספים כעת סביב ביתו של ראש הממשלה וצועקים סיסמאות כמו ״ביבי גם אני עני״, ״אין עתיד עם ביבי ולפיד״, ״במקום לעניים נותנים לעשירים איזה ממשלה של מושחתים?. את המחאה הערב אירגנו מעין רעם, גיא שמיר וברוך אורן - פעילים חברתיים מאז מחאת 2011.

לפי אורן הם מתכוונים להגיע בכל שבוע לבית של ראש הממשלה בעקבות תרבות הבזבוזים שהתפתחה מאז כהונתו וביטולו של מעמד הביניים.

בעקבות מספר המשתתפים הנמוך אמר שמיר כי הם כבר למודי קרבות ולא משנה אם מדובר על שלושה אנשים עם מגפון, 30 או 300. "הנזק המתקבל הוא זהה, אותו אדם שהפגינו מולו מרגיש את זה אחר כך במעלית, כשהם פוגשים את השכנים וכל מי שהם מסתכלים לו בעיניים. נפל לנו האסימון שאף אחד לא הפגין נגד ביבי בביתו, אף אחד לא הפריע עליהם ודילגו עליהם בזמן שהם ממשיכים לייצר את סינדרום המיטה המעופפת שזו השחיתות הכרונית והכביכול לגיטימית של ממשלת ישראל. אנחנו מבינים שצריכים לשלם על בית ראש הממשלה בירושלים אבל למה קיסריה? למה הניקיון? הספר של שרה? שישלמו בעצמם ושהכסף יגיע לנכים, לניצולי שואה לאנשים שזקוקים לחינוך".

מפגינים מול הבית של נתניהו בקיסריהצילום: גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

שמיר טען כי הוא בטוח שביבי בכלל לא מבין את המציאות הקיימת. "הוא ושרה לא יודעים שיש אנשים רעבים. היא מוכנה שהמדינה תישרף אז אני אומר תעזבו לחו"ל יחד עם שאר הלא מחוברים".

בין המפגינים נמצא גם עודד הון, בן 70 מתל אביב שטען כי הוא רכש דירה אבל הוא דואג לילדיו ולנכדיו. "אני פעיל מ-2011 והתחושה היום היא לקראת אלימות. לא נוכל יותר לשתוק כי הממשלה לא מבינה אלא באלימות. יש עדיין סבלנות אבל זה עלול להיפסק. לא תהיה סבלנות למפגינים שימצאו את עצמם במעצרים או בתי סוהר - השלטון הזה הופך להיות לא דמוקרטי ושנת 2013 היא קו המים, לא נסכים להישאר במצב הזה".

בינתיים ממשיכים המפגינים לצעוק על השוטרים ולשאול על מי הם שומרים? "תנו לשכונות במקום לגלידות", "העם דורש קיום בכבוד", "רוצים צדק לא רוצים צדקה".

21:07 למעלה מ-1,000 איש נמצאים בכיכר הבימה. דפני ליף: "אנחנו דור שאין לו עתיד. חושבים פה רק לטווח קצר. הטייקונים רוצים את הרווחים שלהם היום, אבל אנחנו דואגים ממה שיהיה כאן גם עוד 200 שנה. אתם גומרים אותנו, גונבים לנו את המדינה. די, חלאס, נמאס! כל הזמן התנאים שלנו מידרדרים. רוצים שנעבוד בפחות משכר מינימום. רק יחד נוכל".

20:55 כ-300 מפגינים כבר מתכנסים בשעה זו בכיכר הבימה, לקראת הפגנת המחאה החברתית שתצא מהמקום בשעה 21:00. המפגינים נושאים שלטים נגד הגזרות הצפויות בתקציב וקוראים בגנות ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד. בין השאר קוראים המפגינים: "כולנו ראינו את דו"ח העוני. נמאס לנו שמשקרים לנו. במקום לעניים נותנים לעשירים ושר האוצר אומר שאנחנו אשמים. אנחנו לא מפגינים נגד עצמנו אלא בעד מדיניות אחרת".

20:28 כ-20 אנשים התאספו מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונופחה מיטה לאות מחאה. בכיכר הבימה בתל אביב החלו להתאסף כמה עשרות אנשים. בהמשך מתוכננת הפגנה מול ביתו של יצחק תשובה.

לאחר שבסוף השבוע האחרון יצאו יותר מ-10,000 בני אדם להפגין ברחובות תל אביב, ירושלים, חיפה, אשדוד, ראשון לציון, רמת גן ומודיעין וגם מול ביתו של סילבן שלום במחאה על הגזירות שהציג משרד האוצר בתקציב 2014-2013, בסוף שבוע זה מתוכננות הפגנות נוספות. אתמול התקיימה הפגנה מול ביתו של יאיר לפיד, נגד הגזירות הכלכליות.

למוצ"ש מתוכננות כמה הפגנות ברחבי הארץ: בתל אביב, בירושלים, בבאר שבע ובצמתים ברחבי הארץ. כמו כן, מתוכננות הפגנות מול ביתו של יצחק תשובה, תחת הכותרת "מצאתם גז - הוא שלנו". במקביל, החל חרם צרכנים על תחנות דלק של תשובה כחלק מהמאבק בייצוא הגז.

המחאות לא יפסחו על ראש הממשלה. מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה תיערך הפגנה תחת השם "עושים לילה אצל ביבי". וכן תיערך הפגנה גם מול ביתו בירושלים תחת הכותרת "קחו מההון – לא מההמון".

מארגני ההפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים טוענים כי "התוכנית הכלכלית שאושרה השבוע בממשלת הטייקונים של נתניהו ולפיד תפגע קשות במעמד הביניים ובעניים, ואינה מתייחסת בכלל לקבוצה הזעירה ורבת העוצמה של בעלי הון שהלכו והתעשרו על חשבונננו במהלך העשור האחרון – בזמן שכולנו מתקשים לסגור את החודש".

"במוצ"ש הקרוב נעמוד מול בית ראש הממשלה, שהכפיל את הוצאותיו בשנתיים האחרונות, נקרא לו לצאת מהמיטה הנוחה שרכש בחצי מיליון שקל ולהסתכל לנו, האזרחים העובדים, בעיניים. דו"ח של ה-OECD קובע כי מדינת ישראל היא המדינה בעלת שיעור העניים הגבוה ביותר מבין מדינות הארגון. אין בתקציב המדינה שום התייחסות לבעיית האי-שוויון שהולכת ומפוררת את החברה הישראלית. יש בו רק פגיעה נוספת בשירותים החברתיים והכבדת הנטל על מי שגם ככה כבר בקושי מסוגל לשלם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב