דפני ליף נערכת לחידוש המחאה: "מחיקת החובות לדנקנר - יריקה בפרצוף לציבור"

מארגנת מחאת קיץ 2011: "לא הגיוני בשום קנה מידה - לא של מוסר ולא של ניקיון כפיים - להיות חלק מחברה שהאוליגרכיה שלה תמשיך לקבל יחס מועדף" ■ דוברו של דנקנר: "ההסדר אינו שונה ממאות הסדרים קודמים"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

"מחיקת החובות לנוחי דנקנר הם יריקה בפרצוף של הציבור" - כך אמרה היום (ד') דפני ליף, יוזמת המחאה החברתית של קיץ 2011, בתגובה לכוונת הבנקים למחוק חובות לחברות פרטיות של נוחי דנקנר, בהיקף של כחצי מיליארד שקל. על פי ליף, בכוונתה לחדש את המחאה החברתית, בין אם באמצעות חזרה ישירה לרחובות ובין אם באמצעות אמצעים נוספים שנשקלים כעת.

ליף, מנהיגת המחאה היחידה שנותרה מאז קיץ 2011, לאחר שאיציק שמולי וסתיו שפיר הצטרפו למפלגת העבודה, הוסיפה: "בזמן שמצבו הכלכלי של 45% מהציבור הישראלי הורע, לא הגיוני בשום קנה מידה – לא של מוסר, ולא של היגיון וניקיון כפיים - להיות חלק מחברה שהאוליגרכיה שלה תמשיך לקבל יחס מועדף באופן כל כך בוטה", הדגישה ליף.

דפני ליף לפני הדיון בבית המשפט

"ראיתי את הכותרות הבוקר בעיתונים - לא הייתי מופתעות, אבל כעסתי. ממשלת נתניהו אמנם הצליחה למסמס את הזעם שהיה לפני הבחירות, אבל אני עדיין מרגישה אותו מדי יום ברחובות, מאוד חזק", הדגישה ליף.

בין הבנקים השונים, בנק לאומי, בניהולה של רקפת רוסק-עמינח, ככל הראה עשוי לוותר על חוב של 200-150 מיליון שקל, מתוך הלוואה של כ-600-500 מיליון שקל שהעניק לחברה פרטית של דנקנר. רוסק-עמינח נחשבת כמקורבת לעשירי ישראל, בהם דנקנר עצמו. אחותה של רוסק-עמינח כיהנה עד לאחרונה כדירקטורית בחברת כור שבשליטת דנקנר. גם רון מאור, בנה של מנכ"לית בנק לאומי הקודמת גליה מאור, מנהל את עסקי חיפוש הגז של דנקנר.

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת מסר בתגובה לנושא כי "כל שקל של חובות שבנק לאומי מוחק לטייקון, יש לחייבו למחוק שקל מחובות אבודים של מעוטי יכולת. יש לשים סוף לשיטת 'מדינת כל מקורביה' ולקשור פתרון בעיה של טייקון לפתרון בעיות של אזרחים מהשכבות החלשות".

מוקדם יותר היום, גם עו"ד איתן ארז, שמכהן כסגן ראש לשכת עורכי הדין, שיגר מכתב למנכ"לית בנק לאומי, ובו הודיע לה כי הוא מחזיק בבנק היקף כספים שנע בכל עת בין 20 ל-40 מיליון שקל וכי בכוונתו להוציא את כל הכספים שהוא מחזיק בבנק לאומי לבנק אחר אם עד 30 לאפריל לא יקבל אישור לכך שהבנק ביטל את מחיקת החוב לדנקנר.

גם פוליטיקאים שונים הביעו היום כעס לנוכח כוונת הבנקים למחוק את החובות. יו"ר האופוזיציה שלי יחמוביץ', כתבה: "מתי לאחרונה מחקו לכם בבנק חוב של חצי מיליארד שקל? של 1,000 שקל? של 50? אצלכם זה יכול לקרות בחלומות הלילה, אצל נוחי דנקנר זה קורה חופשי.

"האם הוא פושט רגל ואין לו מאיפה להחזיר? חס וחלילה. גר בבית מפואר בהרצלייה פיתוח, יש לו מטוס פרטי, החיים יפים. ככה זה: כשאתם חייבים קצת, ימררו לכם את החיים. כשאתם חייבים הרבה - תקבלו יחס של מלכים. כי הבנקים יודעים להפעיל כל אמצעי אפשרי לגבות את חובותיהם של משקי הבית ושל העסקים הקטנים והבינוניים. אז איך זה אפשרי שבהינף יד תתקבל החלטה לוותר על חוב של מאות מיליוני שקלים לבן אדם אחד, לא משנה כמה הוא חשוב?".

רני רהב, דוברו של דנקנר: "מכבדים את השיח הציבורי"

רני רהב, דוברו של דנקנר, ביקש להדגיש: "הנתונים שפורסמו בכלי התקשורת, לגבי חברות פרטיות בשליטת נוחי דנקנר, אינם נכונים ואינם מדויקים. בפועל היקפי החוב נמוכים משמעותית. על נתונים אלה חלה חובת סודיות על פי חוק, ועם זאת אנו מכבדים את השיח התקשורתי והציבורי, ובכללו כל ביקורת עניינית והוגנת.

"לגופם של דברים, חברת גנדן שנוחי דנקנר הוא בעל השליטה העיקרי בה, לצד כעשרה שותפים נוספים, מנהלת מגעים עם הבנקים נותני האשראי שלה לגיבוש הסדר חוב אשר עקרונותיו זהים למאות הסדרים קודמים שנחתמו בסקטור העסקי בארץ והמקובלים בכל מדינות העולם המערבי. המיוחד בהסדר זה הוא שעם התאוששות קבוצת אי.די.בי מהשפל העסקי אליו נקלעה, תוכל גנדן לפרוע לבנקים את מלוא התחייבויותיה. זוהי השאיפה של כולנו!".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה