המחאה חוזרת |

דפני ליף ל-400 המפגינים: "מכריזה על ארגון 'ישראל מחר'"

ההפגנה מתקיימת תחת הכותרת "הפגנת כבוד האזרח" ■ ליף: "חייבים להחזיר את הדיון החברתי-כלכלי אל לב השיח"

שחר רן
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר רן
הילה ויסברג

כ-400 מפגינים בהובלת דפני ליף, התאספו בשדרות רוטשילד בתל אביב וצועדו לכיוון הביטוח הלאומי במחאה על הנטל שמוחץ את מעמד הביניים במדינה.

שוש, אזרחית ותיקה שהוזמנה על ידי ליף לנאום על הבמה: "כל חיי הייתי מצביעת ליכוד, הפעם אני אומרת 'עשו חשבון נפש, האם לעם הזה מגיע להירמס תחת מגפיו של נתניהו. יצאנו לרחובות, אדם הצית את עצמו, אבל לקברניטינו שום דבר לא זז. אם אנחנו לא נפעל, שום דבר לא יעזור לנו".

צילום: שחר רן

סילבי ביטון, מתנועת "הלא נחמדים": "שכבת הביניים מידרדרת וחוברת לגוש שלא מצליח לחיות בכבוד. כמצביעות ליכוד אני מאוכזבת קשות. נמאס לי שרומסים את כבודי. בחודש שעבר עבדתי 220 שעות והשכר היה 5,700 שקל. בראש השנה הייתי עדה למקררים וארונות ריקים. מדינה אמורה לדאוג לנזקקים. חבר כנסת הבטיח לי 50 חבילות מזון, אבל נעלם והפסיק לענות לי. כולם חושבים שנרדמנו. ממש לא! בינואר ניתן את כולנו למי שיציג קבלות. מי שנוגס בשכבות החלשות לא ראוי להנהיג את המדינה".

ליף אמרה: "חברי הכנסת הם השליחים שלנו. תפסיקו לזלזל בנו. הם עובדים אצלנו. זה הכסף שלנו. המאבק שהתחיל לפני שנה וחצי הוא לא רק על השורה התחתונה, הוא מאבק ערכי. למה רק מי שגנב או מושחת או יודע לסגור דילים זוכה לרווחה?
אני מאמינה בכל לבי שהעם הזה יכול להשפיע על המערכת. היום זו טעימה קטנה משלושה חודשים. לא ייקנו אותנו יותר בסיסמאות והבטחות. אנחנו נבדוק מה הם עשו, כמה דילים סגרו. יותר משמונה חודשים אני עובדת על תנועה חברתית, לא מפלגה, ואני רוצה להכריז על ארגון 'ישראל מחר'".

צילום: שחר רן

ההפגנה הסתיימה בשירו של מאיר בנאי, וליף אמרה "היום המדינה שלהם, מחר היא שלנו".

חודשיים אחרי הפגנת המחאה האחרונה שנערכה בתל אביב בשתי זירות נפרדות, יזמו הפעילה החברתית דפני ליף וחברי קבוצת ה"לא נחמדים", המייצגים את תושבי השכונות הדרומיות של תל אביב - אירוע מחאה תחת הכותרת "הפגנת כבוד האזרח". האירוע נקבע לחמישי ולא למוצ"ש, לדברי ליף, "כדי שגם שאנשי הציבור הדתי יוכלו להשתתף ביתר קלות".

צילום: אשר שכטר

ההפגנה מייצגת את מצוקות מעמד הביניים יחד והשכבות החלשות, הנסובות סביב יוקר המחיה הישראלי שרק הוחרף בחודשים האחרונים בשל הגזרות הכלכליות שהושתו על הציבור.

"שנה שלמה שאנחנו נאבקים מאבק אזרחי ורואים את הכתובת על הקיר- מי שעני הופך להיות רק עני יותר, מי שנמנה במעמד הביניים קורס מטה כלכלית לעוני בהדרגה והעשירים ממשיכים להתעשר", כתבו המארגנים בפייסבוק, "אנו יוצאים בקריאת אזהרה לנבחרי הציבור - יש עוד זמן לשנות את הדרך, לפני שיהיה מאוחר מדי, לפני שאנשים לא יוכלו לעמוד בשום תשלום, לפני שאלפים יזרקו לרחוב, לפני שהציבור יקרוס לגמרי תחת הנטל".

ליף זועמת על כך שגופי תקשורת רבים חדלו מלסקר את הפגנות המחאה שהתרחשו בקיץ או סיקרו אותן באופן מוטה ולפיכך לדבריה קשה הרבה יותר בימים אלה לפרסם הפגנות, ליידע את הציבור בעניינן וכן לגייס כסף עבורן.

עלותה של הפגנה היא כ-20-30 אלף שקל. כדי לגייס כסף, מפנים המארגנים תורמים פוטנציאליים לאתר ייעודי לאיסוף תרומות למטרות חברתיות. ליף מספרת: "קשה מאוד לרתום עיתונאים כיום לסיקור, וכשאין סיקור קשה לרתום אנשים. יש מי שאומר 'הפגנות זה פאסה, זה נגמר'. אלה פשוט שטויות. פונים אלי המונים ברחובות ובפייסבוק ומבקשים שנעורר שוב את הציבור. כדי לפרסם את האירוע אני תולה פוסטרים ברחבי העיר באישון לילה".

ליף טוענת כי חייבים להזהיר את קובעי המדיניות מפני ההשלכות הרות האסון שהמדיניות הכלכלית-חברתית הנוכחית, וזו המתוכננת, מביאות עמן. "עוד לא נקבע תקציב, מדברים על בחירות ובמקביל המחירים של מוצרי מזון בסיסיים עולים וימשיכו לעלות. ביד אחת מוחקים חובות במיליארדים לבעלי הון ומצד שני ממשיכים להעמיס על מעמד הביניים.

"חברי הכנסת, נבחרי הציבור שלנו, צריכים לעבוד לילות כימים עבורנו, ולחשוב על פתרונות ארוכי טווח. לי ולחברי חשוב לבוא ולומר - הכתובת היתה על הקיר, אנשים עלולים להגיע לפת לחם, חייבים להחזיר את הדיון החברתי-כלכלי אל לב השיח".

ליף מספרת כי הארגון החברתי שעל ייסודו עמלה בחודשים האחרונים ייצא לדרך בימים הקרובים ויפעל בחברה לתועלת הציבור המסתמכת על מכירת מניות לציבור. ליף לא אירגנה את האירוע עם פעילי מחאה מוכרים, כגון רגב קונטס, שיר נוסצקי וסתיו שפיר, שכן לדבריה כל אחד מהם הלך לדרכו, אולם היא מדגישה כי תשמח לראות כמה שיותר תומכים בהפגנה. "אנחנו מקווים שנצליח לגייס את המימון הדרוש ושאנשים יגיעו", אמרה ליף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר