סתיו שפיר: "מפלגתו של לפיד ניסתה להשתלט על המחאה"

יום לאחר ההפגנות המחאה החברתית בתל אביב סתיו שפיר לא מאוכזבת ממספר המשתתפים בהפגנה, אך מבקרת את ניסיון ההשתלטות של מפלגתו של יאיר לפיד: "אני עוד מחכה לראות במה הוא מאמין ומה האידיאולוגיה שלו"

אורן מג'ר
אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן מג'ר
אורן מג'ר

אמש, לאחר שחזרה שפיר לביתה היא גילתה כתובת נאצה מרוחה על הקיר. היא מסרבת להרחיב בנושא, אולם היה זה סיום לא נעים לערב לא פשוט, לאחר ששתי ההפגנות שהתרחשו אמש משכו כמה אלפי מפגינים בודדים, ואופיינו בפיצול בין שתי תנועות מחאה - האחת הפגינה בכיכר מוזיאון תל אביב והשניה מול קריית הממשלה, לא בלי שהתעמתו ביניהן במהלכן. את השיחה היא מקיימת מאילת, לשם ירדה עם קבוצת פעילים כחלק ממסע שהם עורכים בארץ.

סתיו שפיר

באירוע שלכם אתמול היו אלפים בודדים של מפגינים. התאכזבת?

"הכיכר הייתה מלאה, אבל אני לא בודקת הפגנות לפי מספר המשתתפים. מה שחשוב הוא המסר החד משמעי שהגיע ממספר כיוונים פוליטיים שהמדיניות של הממשלה לא מקובלת. שהמדינה בוגדת באזרחים, והגזרות נעשו בניגוד למה שהיה צריך לקרות , והוא תוכנית לשיקום החברה. אני בקשר עם הצוותים של 'אורות אדומים' מטעם משרד הרווחה וביטוח לאומי, בניסיון למניעת התאבדויות של אנשים שפנו אלי, ונדהמתי מאלפי הפניות של אנשים שנותרו ללא קורת גג ולא זכאים לדיור ציבורי. עכשיו צריך לחזק את ביטוח לאומי ואת רשת הביטחון שהוא מעמיד לאזרחים.

הופתעת מהנוכחות רבה של פעילים ממפלגתו של יאיר לפיד?

"אני שמחה על זה שפעילי מפלגות משתתפים במחאה אבל יש הבדל בין להגיע לבין ניסיון להשתלט. מה שיאיר לפיד היה ניסיון השתלטות. להגיע לפני ההפגנה, ולמלא את המקום בפלרי"גים. זה לא מכבד. למחאה יש הרבה זוויות, כל עוד המפלגות מתחייבות לדרך של המחאה הן מוזמנות אבל השתלטות כזו יוצרת אווירה לא נעימה. אתה עומד שם ורואה בעיקר שלטים של מפלגה אחת כי הם קנו את השלטים הגדולים ביותר. הכול עניין של גודל וכסף. אם פוליטיקאים רוצים להשתתף הם צריכים לכבד את המשתתפים האחרים".

פגשת את יאיר לפיד אמש?

"לא פגשתי את יאיר לפיד אתמול, ואני עוד מחכה לראות במה הוא מאמין ומה האידיאולוגיה שלו. באופן כללי מפלגות שתומכות במחאה מוזמנות להגיע. גם אם אנשים מתוך המחאה ילכו לפוליטיקה, זה דבר מבורך. יכול להיות שאנשים יהפכו ליותר פוליטיים ייקחו אחריות על המדינה המצב יהיה יותר טוב. צריך לעשות זאת מתוך הבנה שהמחאה לא שייכת למפלגה אחת, וצריך לראות אותה בועטת בכל המפלגות. ההפגנות חשובות אבל מאבדות מכוחן. אנחנו מתחרים בעצמנו על כמויות. אין סיבה לעשות את זה. הסקרים האחרונים שמראים ירידה בתמיכה בנתניהו מוכיחה שמאות אלפים שיצאו לרחובות שנה שעברה משנים את דשפוסי ההצבעה שלהם הרגליים שלהם נמצאות בקלפי. הם מביעים את מורם רוחם מהממשלה".

את הולכת לפוליטיקה?

"עדיין לא החלטתי. אבל אני ללא ספק רוצה לראות אלטרנטיבה קמה לנתניהו. הממשלה רעה לאזרחים, מפרקת אותנו כחברה. היא מעדיפה סקטורים ומעדיפה קומץ קטן, עשיר ושבע של משפחות על חשבון 99% מהחברה הישראלית. ראינו שמקצצים במשרדי הרווחה ומעלים את המע"מ ומצד שני מבטלים את המס לחברות הגדולות במשק. זה בלתי נסבל. וראש הממשלה מקדם את השיטה הזו כבר המון זמן. לאורך כל הקדנציה הוא מקדם שיטה אחת ברורה".

יש יתרון אדיר בכך שישראל נהנתה מיציבות כלכלית ביחס לכאוס הכלכלי בעולם.

"ישראל לא ביציבות כלכלית אם כל כך הרבה אנשים מתדרדרים מתחת לקו העוני. בלי ביטחון כלכלי בעתיד, ובלי ביטחון כלכלי כשהם יתבגרו. רואים את הייאוש בכל מקום. חשבנו שהוא באשמתנו עד שפרצה המחאה. הפתרונות קיימים: להעלות את מס חברות, לבטל פטורים, להוסיף מדרגות מס לאלו שיש להם המון להוסיף מס עשירים מס ירושה יש הרבה פתרונות חלק מהמסר של ההפגנה הוא שאנשים מוכנים לשנות ת המדינה גם בלתרום לה מהמשאבים שלה הדבר הזה חייב להתחלק באופן הוגן אם אנחנו לא ילדים של דנקנר ותשובה אז כנראה שאין לנו עתיד פה".

את ועמיתייך לתנועה שהקמת יצאתם במסע בישראל. מה מטרתו?

"המטרה היא קודם כל לצאת מתל אביב. אנחנו מסתובבים מחוץ לתל אביב, חוברים לקהילות מחאה ולמאבקים מקומיים. הפעם החלטנו לעבור בכל הארץ עם טנדר גדול ושיירת מכוניות. היום נתחיל באילת ונסיים בערב בירוחם בשיחה עם סטודנטים וראש העיר. מחר נמשיך לרביבים, ואחרי זה לערד. אנחנו רוצים לאפשר להשמיע את קולם של אלו שלא זוכים להשמיע אותו. ליצור רשת מאוד גדולה ולהעיר את אלו שמתעוררים. הציבור מוזמן להצטרף אלינו".

לפיד: אין שוויון בחלוקת הנטל בגלל הפוליטיקה

בתום ההפגנה כתב לפיד בדף הפייסבוק שלו: "לכל מי שטען הערב ש'יש עתיד' השתלטה על ההפגנה והפכה אותה לפוליטית, אני רוצה להגיד דבר אחד: כן, זה פוליטי. אין שוויון בנטל בגלל הפוליטיקה, הגזירות הכלכליות הן פוליטיות, ההשתלטות של הסקטורים על חיינו היא פוליטית, העובדה שמעמד הביניים הישראלי תמיד משלם על הכל היא בגלל שלא היה לו ייצוג פוליטי עד שאנחנו הגענו, והמקום שבו אנחנו עומדים להילחם על זכויותיו היא הפוליטיקה. אני מסרב להתנצל על כך ש'יש עתיד' היא המפלגה היחידה שיש לה מספיק מתנדבים ומספיק יכולת ארגונית כדי להוציא לרחובות ולכיכרות אלפי פעילים. כך בדיוק אנחנו הולכים לשנות את המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"