פוליטיקה, זה מגעיל אותי

הציבור מסרב לעשות צעד לרכישת השפעה פוליטית כדי להביא למימוש דרישותיו

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

בסרטון המשעשע של תנועת מתפקדים רואים שני טיפוסים שרוצים לחגוג לבנם יום הולדת. האחד, צעיר חילוני ומשכיל, נאלץ לבטל את המסיבה בשל קשיים כלכליים. השני, חבר ועד בנמל אשדוד, משבית את הנמל כדי לחגוג לבנו כמו שצריך. ההבדל ביניהם תהומי, ולא בכדי - הצעיר החילוני מצהיר ש"פוליטיקה זה מגעיל אותי". העובד בנמל אשדוד, לעומת זאת, משחק את המשחק הפוליטי עד תומו ‏(היזהרו: ספוילר‏).

הסרטון השנון ממחיש את כל ההבדל: הציבור הישראלי יצא בהמוניו לרחובות בשנה האחרונה כדי למחות על קשייו הכלכליים והחברתיים, ולהביא לשינוי פניה של המדינה. אלא שההתגייסות הציבורית נעצרה שם, ברחובות. הציבור הישראלי מסרב לעשות את הצעד הנוסף של רכישת השפעה פוליטית כדי להביא למימוש דרישותיו. האכזבה מהפירות שהניבה המחאה בקיץ שעבר היא כנראה התוצאה הבלתי נמנעת מכך. מי שחושב ש"פוליטיקה זה לא בשבילי", שלא יתפלא שהפוליטיקאים אכן אינם עובדים עבורו.

עבור מי הפוליטיקאים כן עובדים? תנועת התפקדות, תנועה חברתית על־מפלגתית, שמה לעצמה למטרה לחשוף זאת. אופיר יחזקאלי, עופר ברקוביץ' וליאור מאירי, שלושה חבר'ה צעירים ואכפתיים שרק לאחד מהם פעילות פוליטית באחת המפלגות המוכרות ‏(המאירי הוא ראש תנועת "הליכודניקים החדשים"‏), נאלצו להיאבק במפלגות כדי לחשוף את המספרים האמיתיים של בעלי ההשפעה האמיתיים בפוליטיקה הישראלית - מספרי הפריימריס.

הפריימריס האחרונים לקביעת הרשימות לכנסת נערכו ב–2008. שלוש מפלגות בישראל בוחרות את נציגיהן לכנסת בפריימריס פתוחים - הליכוד, העבודה ‏(כולל עצמאות‏) וקדימה. שלוש המפלגות האלה יחדיו הכניסו לכנסת הנוכחית 68 ח"כים - רוב מוחלט של בית הנבחרים שלנו. 68 הח"כים האלה נבחרו בקולות של 115,372 אנשים - פחות מ-2% מבעלי זכות הבחירה בישראל.

הפגנה למען שוויון בנטל בתל אביב, ביום שבתצילום: תומר אפלבאום

חמישה ח"כים של הליכוד ‏(דני דנון, יריב לוין, אופיר אקוניס, כרמל שאמה וציון פיניאן‏) נבחרו לכנסת על סמך קולות של 1,018 ‏(פיניאן‏) עד 2,400 מצביעים בפריימריס. אלפי קולות בודדים הספיקו גם לבחירתם של רוברט טיבייב, יוליה שמאלוב ברקוביץ' ונינו אבסדזה בקדימה, וראלב מג'אדלה ושכיב שנאן בעבודה. כל אחד מהח"כים האלה חייב את בחירתו לאנשים ספורים, וברור שהוא יתקשה מאוד להתעלם מהתביעות של אותם מעט אנשים שבחרו בו.

יתרה מכך, בבחירות לראשות הליכוד לפני כשנה, נבחר בנימין נתניהו בקולות של 48 אלף מתפקדים. יריבו, משה פייגלין, נציג המתנחלים הקיצונים, קיבל כמעט 15 אלף קולות. כ-33 אלף קולות בלבד הפרידו בין המועמדות של פייגלין לבין זו של ראש ממשלה מכהן - בשעה שברור כי הציבור כלל אינו רואה בפייגלין מועמד ריאלי לראשות הממשלה.

האמירה כי "הפייגלנים השתלטו על הליכוד" אינה אמירה בעלמא. פייגלין קיבל 21 אלף קולות בפריימריס של הליכוד, ומבחינת מספר הקולות הוא אמור היה להיכנס למקום 21 ברשימה לכנסת ‏(רק נוהל טכני של הליכוד מנע זאת‏). הוא הגיע לכך לא משום שהוא נהנה מתמיכה ציבורית גורפת, אלא פשוט משום שהמתנחלים מתפקדים, כגוש אחד, לפריימריס של הליכוד. תנועת מתפקדים מעריכה את הבלוק של המתנחלים בליכוד ב-15-20 אלף איש. בלוק נוסף של 10,000 מתפקדים הוא של עובדי התעשיות הביטחוניות - זהו הבלוק של ח"כ חיים כץ, והוא מסביר את עוצמתו האימתנית של כץ בליכוד ובכנסת.

מי בוחר את הח"כים?

"שני בלוקים בליכוד מהווים ביחד 25-30 אלף איש - וזאת בשעה שהמקום הראשון בפריימריס של הליכוד, גדעון סער, קיבל 35 אלף קולות. אנחנו מדברים על כמה עשרות אלפי אנשים שהם האם־אמא של המחוברים בישראל. אלה הם האנשים שהח"כים חייבים להם את כיסאם, ולכן הח"כים ישרתו קודם כל אותם - מתנחלים, ועדי עובדים וההסתדרות", אומרים ראשי תנועת מתפקדים, והדבר נכון בכל המפלגות המקיימות פריימריס. בקדימה, למשל, יש בעיה חמורה של קבלני קולות. כך, ביישוב הדרוזי דיר אל אסד הצביעו לקדימה בבחירות הכלליות רק 27 מצביעים, אבל בפריימריס של המפלגה רשומים שם 1,000 מתפקדים.

"בסוף אנחנו צריכים לשאול מי מייצג אותנו, כי הח"כים לא באמת מייצגים אותנו", אומרים בתנועת מתפקדים. "בשביל שיקשיבו לנו חייבים להשפיע על בחירת הח"כים באמצעות התפקדות לפריימריס. המצב כיום הוא של מחלה בדמוקרטיה שלנו - הפכנו בפועל לסוג של אוליגרכיה של קבוצות אינטרסים, וזה נובע רק מכך שהציבור מדיר רגליו מהפוליטיקה".

אז מה עושים? כמובן, מתפקדים. "סותמים את האף ונכנסים לפוליטיקה" - כפי שקוראת סיסמת הקמפיין של מתפקדים - כל אחד למפלגה שהוא מזדהה עמה. מתפקדים פועלת כדי לאפשר למטרתה לקרות, באמצעות הניסיון לעורר מודעות ציבורית, הסרת חסמים בתוך המפלגות שיאפשרו לציבור להתפקד ‏(כמו הדרישה לתקופת אכשרה ארוכה לפני שלמתפקד יש זכות להצביע‏), או ניסיון לשנות את חוק הבחירות כך שיאפשר פריימרייס ציבוריים אמיתיים. בכמה מדינות מערביות ‏(כמו דנמרק, אוסטרליה, גרמניה ואירלנד‏) הבחירות הכלליות לפרלמנט נעשות ביחד עם פריימריס - הבוחר מצביע עבור מפלגה, וגם מסמן על פתק פתוח מי הוא רוצה שיהיו נציגיו בתוך המפלגה.

עד היום פקדו במתפקדים 5,000 איש, לכל שלוש המפלגות שעורכות פריימריס, והם מנסים לארגן אותם בקבוצות. המטרה היא שהמתפקדים לא יחשבו שהם לבד, ולכן אין להם יכולת השפעה. המטרה היא גם להזכיר שמי שפועל כבלוק קבוצתי אחד משיג הרבה יותר השפעה. "אנחנו מארגנים דיונים בפייסבוק של המתפקדים החדשים כדי לחשוב ביחד אילו מטרות אנו רוצים לקדם בתוך המפלגה", אומר מאירי . "יש לנו גם מטרה לאתר ולהכניס לפוליטיקה דמויות חיוביות. בגלל שמערכת תפוסה עם קבלני קולות, אז אין לאנשים בעלי כוונות טובות סיכוי להיבחר. אנחנו רוצים לשנות את זה ולהשתמש בקולות של המתפקדים החדשים כדי להריץ מועמדים עצמאיים לתוך הפוליטיקה. הגיע הזמן להחזיר את הפוליטיקה לידיים טובות. במקום תחושת מיאוס - אנחנו נפעל לשנות את הפוליטיקה מבפנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?