פיצול במחאה: עיני ושפיר חתמו על אמנה - רוב הפעילים מתנגדים

(עדכון) תנועות מחאה מסתייגות מהאמנה - דפני ליף הודיעה כי לא תחתום על האמנה ■ בין החותמים: סתיו שפיר, פרופ' יוסי יונה ויו"ר ההסתדרות עופר עיני ■ האמנה קוראת לביעור אי השוויון והעוני בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גורמי המחאה מתאחדים? פעילי מחאה, אנשי אקדמיה וההסתדרות, חברו יחד לאמנה חברתית חדשה, הכוללת עקרונות יסוד כלכליים-חברתיים "למדינת צדק חברתי". האמנה, שבין חותמיה נמנים פעילת המחאה סתיו שפיר - המזוהה בתמיכתה במפלגת העבודה, פרופ' יוסי יונה ופרופ' אביה ספיבאק מצוות המומחים האלטרנטיבי לוועדת טרכטנברג, וכן יו"ר ההסתדרות עופר עיני, כוללת שני עקרונות בסיס: ביעור אי השוויון והעוני, והרחבה תקציבית אחראית ומידתית "להנעת גלגלי הפיתוח לטובת כלל אזרחי המדינה". דפני ליף הודיעה כי לא תחתום על האמנה.

האמנה כוללת 13 סעיפים בעלי רוח סוציאל-דמוקרטית וקוראת בין השאר לצמצום ממדי אי-השוויון והעוני והעלאת רמת החיים הכלכלית והסביבתית במדינת ישראל; חיזוק ושיקום המגזר הציבורי והגדלת חלקה של הממשלה בתוצר הלאומי הגולמי; רפורמה מקיפה "להנגשת שירותי בריאות, חינוך, דיור, רווחה, בטחון אישי ותחבורה לכל"; ביעור הפער בין פריפריה למרכז; חידוש משמעותי של הדיור הציבורי; ועוד.

עופר עיני

בנוסף לאלו, האמנה קוראת למספר תיקונים כלכליים מרכזיים, וביניהם: הפניית מירב הכספים בקרנות הפנסיה להשקעה באג"ח מיועדות; השתת מיסוי שוויוני יותר על ידי הגדלת המיסוי הישיר לבעלי הכנסות גבוהות ותאגידים; בחינה מחודשת של תהליכי ההפרטה תוך עצירתם המוחלטת; הפסקת העסקת עובדי הקבלן במגזר הציבורי; הורדה משמעותית ביוקר המחיה ומוצרי יסוד; והגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב כלל הציבור בישראל.

עם זאת, יצוין כי האמנה אינה כוללת סעיפים כנגד הריכוזיות במשק, הדומיננטיות של הפירמידות בשוק ההון, ושליטתם של מעטים בכלכלה הישראלית. אחד מיוזמי האמנה הסביר כי הם נמנעו מלפרט בנושאים אלה מאחר שלא רצו לחדור לתחומים אידיאולוגיים שאינם תואמים לרוח הכללית של האמנה, נושאים שלדבריו מטופלים על ידי "גורמים אחרים". כמו כן, לא מוזכרת באמנה כל יוזמה לפירוק ועדי העובדים החזקים במשק, וחוסר השוויון התעסוקתי שבתוך הגופים הממשלתיים.

עקרונות האמנה החברתית כלכלית

אורי מתוקי מהפורום לצדק חברתי (ארגון גג לגופי המחאה השונים), שהיה שותף לניסוח האמנה, הסביר את המניעים שעמדו בבסיס ההחלטה לניסוח המסמך: "מחאת הקיץ העלתה לסדר היום בעיות קרדינאליות כמו שאלות חלוקת ההון, פרנסה וצדק חברתי. המחאה עצמה כללה הרבה אמוציות וזעם, אך אנחנו חשבנו שיש צורך לשים משהו ברור על השולחן, נייר דרישות שיכלול הצעה לשינוי יסודי של השיטה בישראל.

"רצינו להעמיד דרישות ברורה, ולכן ניסחנו סדר יום מתאים. למעשה, אנחנו מציעים את 'הניו-דיל' הישראלי, שמבוסס על עקרונות ברורים. אנחנו דורשים מדיניות אחראית שרואה את האנשים ולא רק את הרווחים. חשבנו שיהיה נכון לגייס לעניין כמה שיותר קבוצות במשק – כמו גורמי מחאה, אנשים מערכת הפוליטית, אך בראש ובראשונה גורמים בחברה האזרחית", הסביר.

בהקדמה לעצומה מסבירים מחבריה כי ממשלת ישראל עדיין לא סרה לדרישות שהועלו במחאה, אלא רק מבצעת "שינויים קוסמטיים" להרגעת הרוחות. "במקום לתת מענה הולם לתביעות המוחים היא מסתפקת בעריכתם של שינויים קוסמטיים, שכל מטרתם להסיח את הדעת. יתרה מזאת, נדמה שממשלת ישראל נחושה להתמיד באותה מדיניות כלכלית שהביאה הרס וחורבן על המרקם החברתי של החברה בישראל".

על פי יוזמי האמנה, התנהלות הממשלה מחייבת היערכות מחודשת והתאחדות של כל גופי המחאה שתהיה משותפת לגורמי המחאה, לגורמים היצרניים, להסתדרות הכללית ולגורמים עסקיים. "רק חזית כזו יכולה לאלץ את הממשלה להביא לשינוי יסודי ומבני במדיניותה הכלכלית, שינוי שיש בו כדי להבטיח את שיקומה של חברה צודקת והומאנית", נכתב.

צילום: אלון רון

יוזמי האמנה, שסיימו זה עתה את ניסוחה הסופי, מתכוונים בהמשך להחתים כמה שיותר גורמים על המסמך, וליזום כנס להשקתה פומבית. בין החתומים הנוספים כעת על האמנה נמנים בתו של הרב עובדיה יוסף רבקה צ'קוטאי; איתי גוטלר יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית; שלי דביר יוזמת "מחאת ההורים"; רועי יסוד מזכ"ל תנועת הנוער העובד והלומד; יהודה שיין מהתנועה החרדית "שוויון עכשיו" ועוד.

סתיו שפיר מסרה בתגובה: "מסמך הדרישות נכתב על ידי למעלה מארבעים ארגונים חברתיים תנועות נוער ואגודות סטודנטים שהיו שותפים למחאה מתחילת דרכה ובו נמצאות הדרישות הבסיסיות מממשלת ישראל. אלו לא כל הדרישות, אבל הן בהחלט מסמך בסיסי. אם ההסתדרות או כל גוף אחר בוחר להצטרף למסמך הזה ובוחר לפעול על פי עקרונותיו, אנחנו מברכים על כך, אבל מדגישים שהמחאה החברתית ופעילותנו העתידית אינה תלויה לא בהסתדרות ולא באף מפלגה פוליטית והיא גם לא תהיה כזו. אנחנו מצפים מכל גוף שמצטרף למסמך הזה שהוא בעצמו פועל כדי לקדם את עקרונות המסמך".

תנועות המחאה מסתייגות מהאמנה

מתנועת המאבק העממי נמסר כי "התנועה אינה כלי בידיהם של פוליטיקאים של השמאל הישן כשלי יחימוביץ' ועופר עייני. אנחנו מסרבים ליפול להפרד ומשול הישן הזה, המחאה הזאת היא של כולנו. שמאל, ימין, אנשי שכונות, בעלי עסקים, אתיופים, ערבים, תושבי מרכז, פריפריה וכל אדם אחר שמחליט לקחת אחריות על עולמו. הערב לא נעמוד בעצרת שמנוהלת מלמעלה, על ידי מקור כוח או מימון כזה או אחר,זרקור על אדם בודד על הבמה שצועק אל תוך קהל. נצא לרחובות- כל אזרח מנהיג".

בתנועת 'ישראל יקרה לנו' נמסר כי "עוד נסיון כושל של השמאל הפוליטי להשתלט על מחאת מעמד הביניים. 'אמנה' שאינה מטפלת בריכוזיות , בפרוק המונופולים, בבנקים ובשינוי מבני - כולל טיפול בועדים הגדולים - לא תביא מזור לבעיית יוקר המחייה.

"עיני ויחימוביץ שוכחים כי הפגיעה הקשה ביותר בעובדים נגרמת מאינפלציה - הממשיכה לכרסם בכח הקנייה של חסכונות גם לאחר צאת העובד לפנסיה. יציבות מחירים היא לפיכך היעד החברתי החשוב ביותר שאינו מופיע כלל באמנה. הגדלת התקציב בעזרת גרעון פירושה שילדיינו יאלצו לשלם את האובדראפט הלאומי - עם ריבית . לא זו הדרך שעליה יצא רוב העם למחאה".

מהתנועה לדמוקרטיה מתקדמת בראשות שבי גטניו נמסר כי "אנו מברכים את דפני ליף על הפגנת המנהיגות, היכן שאחרים כשלו. שום אמנה שאיננה מטפלת בפירוק שיטת ההון-שלטון-עיתונות לא תעניק פיתרון אמיתי לבעיה, ועל כן רוב 'ראשי המאבק החברתי' לא יהיו שותפים לה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"