כ-8,000 הפגינו בת"א; "אסון הכרמל - פרצופה האמיתי של המדינה"

(עדכון) ניצב בדימוס זאב אבן חן, שאיבד את בתו באסון הכרמל: "מה שקורה בישראל אינו שלטון הרוב - זו עריצות הרוב" ■ המשטרה נמנעה מלהתערב במהלך ההפגנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

23:39:‎ המפגינים נעים לכיוון שדרות רוטשילד. עצרו ליד מגדל גינדי וצעקו הון שילטון

23:28 כ-1,000 המפגינים נוטשים את כיכר רבין וצועדים לאורך אבן גבירול לכיוון הבימה. כוחות המשטרה צועדים בראש המפגינים

23:08 מפגינים מתכנסים בכיכר רבין, מול בניין העירייה, מכותרים בידי שוטרים. נכון לעכשיו אין תקריות אלימות

22:58 ההפגנה הרשמית הסתיימה בשירת "התקווה". כאלף מפגינים עושים את דרכם לכיכר רבין. כוחות המשטרה במקום מאפשרים להם לנוע ללא הפרעה

  22:17 עופר נוימן, חבר פורום צדק חברתי וממארגני ההפגנה: ״ראש ממשלת ישראל לשעבר יצחק שמיר הלך היום לעולמו. אנחנו מביעים את תנחומינו למשפחתו״

  22:13 זאב אבן חן, שאיבד את בתו באסון הכרמל: ״ראיתי אתכם בשנה שעברה. נגעתם לליבי, אבל החלטתי לא להצטרף עד שיוגש דו״ח המבקר על אסון הכרמל. יש הקבלה בין מה שקרה לנו למה שקרה לכם. אף אחד מהממשלה לא הגיע ללוויה של טופז. אף נציג רשמי של ממשלת ישראל לא השתתף בלוויות של 44 הרוגי אסון הכרמל. אני לא חושב שלא סופרים אתכם, אבל בשבוע הבא יספרו אתכם עוד יותר ואחר כך עוד יותר. אל תהפכו את המחאה לאלימה. תמיכת הציבור בכם תגדל. הדרישות שלכם, רובן ככולן, מוצדקות. הקלות שבה מאבדים חיים צריכה להיות חלק מהמחאה שלכם. אף אחד לא לקח אחריות על האסון. גן ילדים שבראשו עומד ראש הממשלה״.

  ״שטייניץ יודע להגיד לכולם איך להתנהג. אבל כשהגיע דו״ח המבקר הוא הוכיח שהוא לא מסוגל לעמוד במה שהוא דורש מאחרים. וישי - הוא בכלל אמר שמגיע לו צל״ש. אתם שמעתם דבר כזה? מה שקורה בישראל אינו שלטון הרוב - זו עריצות הרוב. אסון הכרמל הוא הפרצוף האמיתי של המדינה הזו. בשבוע הבא אנחנו עומדים להגיש בג״ץ נגד הממשלה כדי שראש הממשלה יפטר את שטייניץ וישי ואת קציני המשטרה והכבאות שנכשלו. אין אחריות בלי אחראים. הרומאים המציאו את שיטת הפרד ומשול - ואני אומר לכם: תתאחדו! אף אחד לא יכול לעצור אתכם״

  22:05 מאות אנשים מול עיתון ידיעות אחרונות צועקים: "הון, עיתון, עולם תחתון"

  22:00 דרך מנחם בגין נחסמה על ידי המפגינים. המשטרה נמנעת מלהתערב

  21:54 המפגינים צועדים כעת על דרך בגין וחוסמים אותה לתנועה. מכולת אשפה בוערת בשאול המלך מול בית האופרה

  הערב בת"א

  21:51 כ-8,00 מפגינים ברחבת מוזיאון תל אביב

  21:43 יוסי יונה: ״אנחנו כועסים. אנחנו כועסים. חלפה כמעט שנה ואנחנו כועסים. ממשלת ישראל שכחה שהוא צריכה לפעול לטובת כל הציבור. היא ממשיכה להתמסר לעשירים. אנחנו נחושים להמשיך את המחאה ואת המאבק למען צדק חברתי. לא ניתן להשתיק אותנו. רובו הגדול של הציבור תומך בנו ובהמשך המחאה. העם דורש צדק חברתי! אומרים עלינו שאנחנו אלימים. אנחנו לא אלימים - אנחנו מתנגדים לאלימות. העוצמה שלנו נמצאת בכוח המוסרי שלנו״.

  21:37 כ-150 מפגינים מתקהלים כעת מול קריית הממשלה בתל אביב. במקום נוכחים שוטרי יס"מ, אך לעת עתה אין כל התנגשויות עם המפגינים.

  21:30 יוסי יונה: "אנחנו כועסים. חלפה שנה ואנחנו מתכנסים שוב וכועסים. ממשלת ישראל ממשיכה לרצות את העשירים ולהתמסר להם במקום לקדם צדק חברתי לכולם".

  21:28 אלפים התפצלו מהצעדה למוזיאון וצועדים כעת על קפלן לכיוון קרית הממשלה

  21:27 המשתתפים בהפגנה מתחילים למלא את כיכר מוזיאון תל אביב. על הבמה עומדת דנה אורובאנו, אחת מפעילות המחאה, וקוראת סיסמאות לעבר הקהל, שמשלים את המשפטים שהיא מתחילה: ״העם דורש צדק לברתי״, ״רוצים צדק, לא רוצים צדקה״, ״הון, שלטון, עולם תחתון״, ״הו, הא, מי זה בא - מדינת הרווחה״, ״מפסיקים לפחד, מתחילים להתאגד״, ״במקום לעניים, נותנים לעשירים״, להגדיל את התקציב״ ועוד.

  21:17 הקבוצה ה"אנרכיסטית" שוקלת ל"פוצץ" את ההפגנה הגדולה אחרי שהבינו שאין מסה שתלך לקרית הממשלה. חברי הקבוצה נושאים שלטים וחולצות: אני סטודנט ושמולי לא מייצג אותי וצועקים "עיני, ביבי אותה מהפכה" ומתחילים לצעוד לכיוון קרית הממשלה

  21:06 אלפי מפגינים צועדי כעת ברחוב אבן גבירול בת"א, בינהם פעילי תנועות נוער המשמשים גם כסדרנים

  20:50 אלפי אנשים ברחובת תל אביב צועקים "הון שלטון עולם תחתון והתשובה להפרטה - מהפכה"

  20:42 בועז ארד, דובר התנועה הליברלית החדשה: "המחאה זיהתה בעיות אמיתיות אבל מציעה מחלה בתור תרופה. התערבות המדינה זה רע. הריכוזיות הכי מסואבת נראית בוועדים הגדולים, הפתרון הוא אותן רפורמות של הפרטה וכן הורדת מסים ומכסים והפיכת ישראל לאזור סחר חופשי. מספיק שיפריטו קרקעות כדי שזוגות יוכלו לקנות דירה. סקנדינוויה נמצאת כמה דרגות מעל ישראל בחופש העולמי והחינוך מופרט. לא להתקדם לכיוון של יוון וספרד, צעקו. לנו שאנחנו מקבלים תשלום מביבי. ממש לא"

  20:37 סגן ניצב אורית פרידמן מדוברות המשטרה מסבירה: ״בשבוע שעבר ההפגנה לא היתה חוקית ולכן הנוכחות של השוטרים היתה מורגשת יותר. הפעם, בגלל שההפגנה מאושרת ויש תוואי מוסכם, אין סיבה שהשוטרים יהיו יותר קרובים״

  20:33 חצי שעה אחרי מועד תחילת העצרת, המפגינים התחילו לנוע מזרחה לאורך רחוב מרמורק. בשלב הזה יש כבר הרבה מעל אלף איש. הפעם, בניגוד לאירועים אחרים, השוטרים לא מתקרבים למפגינים. למעשה, הם כמעט לא נראים. הכוונה לשוטרים במדים.

  20:30 מאות אנשים מתרכזים בכיכר הבימה, ניכר שמדובר בקהל מגוון- צעירים, מבוגרים ומשפחות. בניגוד להפגנות קודמות, אין נוכחות מפלגתית מובהקת. קבוצה הנושאת את דגל יוון -.התנועה הליברלית החדשה- אומרת: "לא נהיה יוון, יש לשמור על אחריות תקציבית, לא להגדיל את הגירעון. הקריאות לא מופנות לכיוונים הנכונים. יש להגדיל תחרותיות ולהוריד מכסים"

  19:58 כמה דקות לפני המועד שנקבע לעצרת, מאות בודדות של משתתפים כבר הגיעו לכיכר הבימה. יש נוכחות בולטת לתנועות שמאל, אבל לא כמו בהפגנה שלפני ארבעה שבועות, שאורגנה על ידי סתיו שפיר ותנועתה, התנועה החברתית.

  המחאה החברתית נמשכת

  ב-20:30 החלה תהלוכה מכיכר הבימה בת"א לכיוון מוזיאון ת"א, שם תיערך עצרת המחאה ב-20:45. בעצרת נחשפה האמנה החברתית עליה חתמו היום יותר מ-20 גופים חברתיים. ההפגנה נערכה באישור המשטרה ובתיאום מלא עם כוחות הביטחון.

  באירוע המחאה הערב השתתפו כלל מובילי המחאה מהקיץ הקודם. בין הנואמים, ניצב בדימוס זאב אבן-חן אביה של טופז, שנספתה באסון הכרמל. כמו כן, נאמו בעצרת איציק אמסלם, תושב שכונות דרום העיר תל אביב ופרופ’ יוסי יונה מראשי צוות המומחים המייעצים למחאה.

  מהפורום לצדק חברתי נמסר: "כמעט שנה מאז שיצאנו לרחובות עם דרישות מאוד ברורות ממשלת ישראל. אנו דורשים להגדיל את ההשקעה בתושבים. אנו אלה שמחזיקים את מדינת ישראל על כתפינו. הכסף שתחלקו בתקציב הקרוב, הוא לא שלכם הוא של האזרחים אתם רק הופקדתם עם חלוקתו ההוגנת".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

  כתבות שאולי פספסתם

  "למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

  "מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

  אייקונקס בניה חדשה

  היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר