כך עוצרים מחאה חברתית

האם אלימות נגד זרים ובזיזה שקולות להפרעה לתנועה במרכז תל אביב?

אשר שכטר
שחר רן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר
שחר רן

>> בדצמבר האחרון, התפרצו כ–100 פעילי ימין ומתנחלים לבסיס החטיבה המרחבית אפרים, השחיתו כלי רכב צבאיים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר חיילים. בין השאר הם כיתרו את מפקד החטיבה ואת סגנו - שנפצע באורח קל. בעקבות התקרית נעצרו בודדים.


ביולי האחרון התפרעו מאות חרדים בירושלים, בעקבות סגירת משחטה על־ידי רשות המסים. הם הבעירו פחים, יידו אבנים וברזלים, ואף שפכו שמן על הכביש. שישה שוטרים נפצעו, והמשטרה השתמשה ברימוני הלם כדי לפזר את ההתפרעות. חמישה נעצרו. 


דפני ליף

במארס התפרעו מאות אוהדים באצטדיון בלומפילד בתל אביב, במשחק הדרבי בין הפועל למכבי, לאחר שאוהדי הפועל שזעמו על ההפסד השליכו חפצים, בהם מקלות, לעבר המגרש. אחד המקלות פגע בקוון, והשופט נזקק לליווי מאבטחים, לאחר שלא הצליח להתפנות מהדשא. במהלך המשחק השליכו אוהדי הפועל רימון עשן לעבר אוהדי מכבי. 24 נעצרו.


במאי הפגינו מאות בדרום תל אביב נגד תופעת המסתננים. במהלך האירוע הותקפו זרים, נופצו חלונות ראווה ועל־פי דיווחים אף נבזזו חנויות השייכות לזרים. 17 נעצרו במהלך ההתפרעות, רובם שוחררו למחרת.


בסוף השבוע האחרון התקיימו בתל אביב שני אירועים של המחאה החברתית: ביום שישי ניסו דפני ליף ופעילים אחרים להקים מחדש אוהלים בשדרות רוטשילד. 


מאות השתתפו באירוע, שבמהלכו נעצרה ליף על ידי כמה שוטרי יס"מ. לאחר מעצרה, פעילים שדרשו את שחרורה חסמו את התנועה בחלק משדרות רוטשילד. פעילים נוספים נעצרו וכל האוהלים שניסו להקים נקרעו והוחרמו.


במוצאי שבת, באירוע מחאה בעקבות המעצרים, השתתפו אלפים שחסמו את התנועה ברחוב אבן גבירול ולאחר מכן גם את התנועה בנתיבי איילון. פעילים אחדים אף ניפצו, ככל הנראה, שמשות של סניפי בנקים בסמוך לעיריית תל אביב, ולטענות המשטרה נהגו באלימות גם כלפי שוטרים. עם זאת, לא דווח על אף שוטר שנפצע.


בשני האירועים יחד נעצרו יותר מ–100 משתתפים. נגד 14 מהעצורים בשבת הוגשו כתבי אישום, והמשטרה אף ביקשה להשאירם במעצר עד תום ההליכים. לדברי עורכי דין, בקשה זו היא יוצאת דופן ושמורה לרוב לחשודים בעבירות חמורות כמו אונס ורצח. שאר העצורים הורחקו מרוטשילד ומאבן גבירול.


ההבדלים התהומיים במספרי העצורים וברמת האלימות שהופגנה באירועים שהוזכרו, מעלים שאלות קשות לגבי מדיניותה של משטרת ישראל, ואולי אף של ממשלת ישראל, בכל הנוגע לטיפול באירועים הקשורים במחאה החברתית. האם אלימות נגד זרים ובזיזה שקולות להפרעה לתנועה במרכז תל אביב? האם דין תוקפי חיילי צה"ל בבסיסם בטל בשישים מול דינם של המתקהלים ללא אישור?


בימים האחרונים טענו גורמים מקרב המתנחלים והחרדים כי גם מגזרים אלה סובלים מאלימות משטרתית, שעד כה לא זכתה להתייחסות. ואולם, לאור הנתונים, קשה שלא לתהות מה עומד מאחורי החלטת גורמי האכיפה לנהוג ביד קשה באופן חריג באנשי המחאה החברתית והאם העובדה שחלקם קוראים תיגר על הממשלה הנוכחית קשורה לכך.


ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מבלי להתייחס כלל לנתונים שהובאו, שחלקם אינם נכונים בעליל, לא ברור כלל כיצד ניתן לקשור בין אירועים שונים בתכלית, ומכך לנסות להסיק מסקנות אודות מדיניות האכיפה.


"משטרת ישראל מכירה בחשיבות ערכי היסוד במשטר הדמוקרטי בדבר חירויות המחאה, ההפגנה וההתקהלות. יחידות המשטרה והמפקדים הונחו לוודא מתן אפשרות לממש כל ביטוי של מחאה אזרחית לגיטימית, תוך גילוי רגישות ואיפוק, לצד נקיטה בצעדי אכיפה נחושים ומרתיעים כלפי מי שמבקש להפר את החוק והסדר ולזרוע הרס אגב מחאה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב