עם פנסיה של 14 מיליון שקל - דנינו מנותק מהמחאה

בעלי שכר גבוה מול מיליונים שלא יודעים מה יקרה לפרנסה שלהם

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, הוא איש די מרשים. בניגוד לתדמית ולאינסוף הבדיחות שנוהגים במקומותינו לספר על ההשכלה והאינטליגנציה של השוטר המצוי, דנינו משאיר רושם מצוין בכל מקום בו מדבר. הוא גם עושה את זה לא מעט, גם בישראל וגם בעולם – בשבוע שעבר הוא דיבר בסינגפור – והוא מסביר היטב את עמדותיו על מצב הפשיעה, על המשימות הביטחוניות שהמשטרה צריכה למלא במקביל לצבא, ועל בעיית הפליטים האפריקאים. אבל כאשר הוא מתחיל להביע את עמדותיו על המחאה החברתית, לדנינו ולמאות בכירים אחרים במשטרה ובשירות הציבורי יש בעיה: הם לא יכולים להבין אותה.

היום, בכנס של החשב הכללי, אמר דנינו כי "מה שראינו בסוף השבוע זו לא מחאה עממית אלא מסכת מתוכננת של הפרות חוק ואלימות". מדוע? כי כל מי שצבר מעט ניסיון בחיים העסקיים והציבוריים יודע שהמשפט "אמור לי איפה אתה יושב, ואני אומר לך מי אתה ומה אתה חושב" – הוא מדויק להפליא.

ודנינו יושב נהדר. מנתונים של משרד האוצר מתברר שהשכר החודשי של מפכ"ל המשטרה עומד על 77,506 שקל – וזה הכסף הקטן. כיאה לדור הוותיק של הבכירים במשטרה, דנינו נהנה גם מקביעות ומפנסיה תקציבית, אשר אם מהוונים אותה – כלומר מחשבים את ערכה הכלכלי - מגיעים לכ-14 מיליון שקל. על כל אלה אפשר להוסיף את הרכב, הנהג ואת שאר התנאים של הבכירים מאוד בשירות הציבורי.

במילים אחרות: דנינו גם 'מחובר' וגם 'מסודר'. הוא, אשתו וילדיו כבר לא צריכים לדאוג לעתיד הכלכלי שלהם. דנינו יחיה לא רע עד יומו האחרון, ואילו ילדיו – לו רק ירצו - יוכלו ללמוד בכל מוסד שיבחרו. במקומותינו אפשר גם להניח שאם אבא שלך הינו, או היה, מפכ"ל משטרה מוערך – הם לא יתקשו למצוא עבודה.

בתנאים כאלה, אין לדנינו סיכוי להבין מה עובר בראש של האלפים המשתתפים במחאות. נכון, יש שם גם אנשים עם אג'נדה פוליטית מוגדרת, אבל הרוב הגדול של המשתתפים והתומכים במחאה עושים זאת בגלל משהו שאפשר להגדיר כ"חרדת פרנסה". אלו אנשים שרואים מה קורה מסביבם, והם חרדים שלא יוכלו למצוא עבודה, שלא יוכלו להתקדם בעבודה, שהשכר לא יאשפר להם לרכוש דירה, או שלא יוכלו להעניק לילדיהם את העזרה שהם מרגישים שחובתם לתת.

דנינו אומר ש"השוטרים הם אותם שוטרים של המחאה השקטה של השנה שעברה", ועבורו זו הוכחה לטענה שהאלימות של הימים האחרונים היא באשמת המפגינים. אבל גם המפגינים לא השתנו, והם עדיין מונעים מאותה חרדה כלכלית. הדבר החדש היחיד הוא שהחרדה החריפה: הם לא רואים רפורמות שיכולות לשנות את המצב, והם כן רואים איך כל העולם גולש להאטה ומשבר כלכלי. לכן הם מביעים את התסכול שלהם בטונים גבוהים יותר - כפי שכל אמא מגינה על גוריה כאשר הסכנה גדולה יותר.

זה לא רק דנינו, כמובן, אלא כל צמרת המשטרה: על פי דו"ח הממונה על השכר באוצר ל-2010, מקבל ניצב במשטרה בין 43,901 שקל עד ל-53,600 שקל בחודש, והשווי המהוון של הגמלה של הניצבים הוא כ-10 מיליון שקל. גם הם 'יושבים טוב' - וגם הם פשוט אינם מסוגלים להבין את החרדה של צעירים בני 30, כולל כאלה שלמדו מקצועות 'טובים', שפשוט אינם יודעים איך ישלמו שכר דירה וכיצד יממנו את ההוצאות של הילדים הקטנים. בקרב המוחים יש גם אנשים שמרוויחים ממש לא רע, גם בהיי-טק, אבל גם הם חרדים מהעתיד הכלכלי, כי אין להם קביעות ואין להם ביטחון תעסוקתי. הם יודעים שמקום העבודה שלהם יכול להיסגר מחר בבוקר, שהם לא צברו חסכונות משמעותיים, ושלא ברור אם ומתי ימצאו עבודה חלופית.

כך הם בני האדם: גם אם אתה חוקר לעומק, גם אם אתה מתעמק בטבלאות שכר, גם אם אתה שומע את הדברים ממקור ראשון וגם אם יש לך אמפטיה לאנשים – אתה לא יכול להבין את המחאה כשיש לך תלוש של 50 אלף שקל, קביעות, ופנסיה ששווה עשרה מיליון.

דנינו וצמרת המשטרה חוטאים פעמיים: הם גם לא מבינים את מה שמניע את המחאה ואת המפגינים, והם גם לא מבינים את השוטרים הצעירים שלהם, שמתעמתים עמם. כי גם להם, בניגוד לבכירים ולוותיקים, יש שכר נמוך וחרדת פרנסה. עובדה: בשנה שעבר, רבים מהשוטרים הזדהו עם המחאה, ולו רק יכלו – היו מצטרפים אליה.

כך דנינו מציג את אחת הבעיות הגדולות ביותר של המשק והחברה הישראלית: עשרות אלפים רבים של בעלי שכר גבוה, קביעות ופנסיה תקציבית העובדים בשירות הציבורי, ולכן מתנגדים לרפורמות ולשינויים, ומולם מיליונים של עובדי הסקטור הפרטי שלא יודעים מה יקרה לפרנסה שלהם מחר, ושלעיתים קרובות מתקשים להירדם מכך בלילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר