הכנסת אישרה פרק המסים של טרכטנברג; מס רווחי הון עלה ל-25%

בין ההטבות שאושרו: אבות לילדים עד גיל 3 יקבלו 2 נקודות זיכוי חודשיות השוות 418 שקל - 5,000 שקל בשנה; ההקלות ייכנסו לתוקף בתחילת 2012

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

הכנסת אישרה היום פה אחד את פרק המסים בדו"ח ועדת טרכטנברג וכן מספר הקלות מס, מבית היוצר של ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני. כל ההקלות ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2012. בין ההטבות: אבות לילדים עד גיל 3 יקבלו 2 נקודות זיכוי חודשיות השוות 418 שקל. רה"מ, בנימין נתניהו, אמר לאחר ההצעה כי "זהו צעד נוסף ביישום הטבות טרכטנברג להפחתת יוקר המחיה".

במהלך הכנת החוק לקריאה השנייה והשלישית במליאת הכנסת התגלו חילוקי דעות בין יו"ר עדת הכספים גפני (יהדות התורה), שביקש להרחיב את החוק, ובין אנשי האוצר, שביקשו לצמצם אותו. התערבות של רה"מ, שהורה לאנשי הקואליציה לדאוג להשלמת החוק בכל מחיר, הביאה לגיבוש הסעיפים האחרונים.

נתניהו וטרכטנברגצילום: מרק ישראל סלם

הקלות המס שאושרו אתמול יסייעו מעט למעמד הביניים והשכבות החלשות. כך, לפי החלטת הכנסת תבוטל העלאת הבלו על הדלקים ב-1 בינואר 2012 בשווי של 2.5 מיליארד מיליארד שקל. מבחינת הציבור, משמעות ההחלטה היא חיסכון של 40 אגורות לאזרח על כל ליטר בנזין, חיסכון 20 אגורות על כל ליטר סולר וחיסכון של 34 שקל לטונה פחם (אשר ישפיע על מחיר החשמל).

כמו כן, הוקפא מתווה נתניהו ושטייניץ להפחתת שיעורי מס הכנסה ליחידים ולהפחתת מס החברות לתאגידים. מס החברות יעלה מ-24% השנה ל- 25% ב-2012.

בהתאם להחלטת הכנסת, המשתכרים בין 8,000 שקל ל-14 אלף שקל בחודש יזכו החל ב-1 בינואר 2012 להפחתה של 2% במס ההכנסה. עלות צעד זה לקופת המדינה כמיליארד שקל. מדובר בהפחתה קבועה במס ההכנסה של עשרות שקלים עד כמאה שקל בחודש. מדרגת מס ההכנסה העליונה ליחידים תעלה מ-44% ל-48% על ההכנסה החייבת של יחיד החל מ-40,231 לחודש.

יינתנו 2 נקודות זיכוי לגבר לכל ילד עד גיל 3. המשמעות הכספית היא 418 שקל לחודש לכל ילד עד גיל 3 - תוספת של 5,000 שקל בשנה (בנוסף לנקודת המס שאמהות מקבלות על כל ילד עד גיל 18). אמהות ייהנו מנקודת זיכוי חודשית נוספת, עוד 209 שקל, לילדים עד גיל 5.

יבוטלו המכסים על יבוא מוצרים שאין להם ייצור מקומי. יורדו מיסי הקנייה בענפים תחרותיים (למשל מוצרי אלקטרוניקה). יועלה המס על רווח הון (ריבית, בורסה, מכירת מניות, פקדונות, דיבידנד ועוד) מ-20% ל-25% (לבעל מניות מהותי העלאה היא מ-25% ל-30%).

נשים הזכאיות למס הכנסה שלילי ייהנו מתוספת קבועה של 50%. הריבית על ההלוואות למשכנתאות של משרד השיכון לזכאים תהיה מקסימום 3%. ועדת הדיור תעקוב באופן קבוע אחרי ההלוואות לזכאים.

מאידך, הטלת מס ייסף, מס עשירים בשיעור 2% לכל מי שהכנסתו מכל מקור שהוא עולה על מיליון שקל לשנה, לא נכללה בחוק שאושר היום, למרות שנכלל בחוק המקורי, בשל מחלוקת בין ועדת הכספים ומשרד האוצר.

ח"כ גפני אמר לאחר ההצבעה כי "מדובר בשינוי מהותי בכל מדיניות המס. לראשונה שינינו את מדיניות המיסוי לחברתית הרבה יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון