הכנסת אישרה פרק המסים של טרכטנברג; מס רווחי הון עלה ל-25%

בין ההטבות שאושרו: אבות לילדים עד גיל 3 יקבלו 2 נקודות זיכוי חודשיות השוות 418 שקל - 5,000 שקל בשנה; ההקלות ייכנסו לתוקף בתחילת 2012

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

הכנסת אישרה היום פה אחד את פרק המסים בדו"ח ועדת טרכטנברג וכן מספר הקלות מס, מבית היוצר של ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני. כל ההקלות ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2012. בין ההטבות: אבות לילדים עד גיל 3 יקבלו 2 נקודות זיכוי חודשיות השוות 418 שקל. רה"מ, בנימין נתניהו, אמר לאחר ההצעה כי "זהו צעד נוסף ביישום הטבות טרכטנברג להפחתת יוקר המחיה".

במהלך הכנת החוק לקריאה השנייה והשלישית במליאת הכנסת התגלו חילוקי דעות בין יו"ר עדת הכספים גפני (יהדות התורה), שביקש להרחיב את החוק, ובין אנשי האוצר, שביקשו לצמצם אותו. התערבות של רה"מ, שהורה לאנשי הקואליציה לדאוג להשלמת החוק בכל מחיר, הביאה לגיבוש הסעיפים האחרונים.

נתניהו וטרכטנברגצילום: מרק ישראל סלם

הקלות המס שאושרו אתמול יסייעו מעט למעמד הביניים והשכבות החלשות. כך, לפי החלטת הכנסת תבוטל העלאת הבלו על הדלקים ב-1 בינואר 2012 בשווי של 2.5 מיליארד מיליארד שקל. מבחינת הציבור, משמעות ההחלטה היא חיסכון של 40 אגורות לאזרח על כל ליטר בנזין, חיסכון 20 אגורות על כל ליטר סולר וחיסכון של 34 שקל לטונה פחם (אשר ישפיע על מחיר החשמל).

כמו כן, הוקפא מתווה נתניהו ושטייניץ להפחתת שיעורי מס הכנסה ליחידים ולהפחתת מס החברות לתאגידים. מס החברות יעלה מ-24% השנה ל- 25% ב-2012.

בהתאם להחלטת הכנסת, המשתכרים בין 8,000 שקל ל-14 אלף שקל בחודש יזכו החל ב-1 בינואר 2012 להפחתה של 2% במס ההכנסה. עלות צעד זה לקופת המדינה כמיליארד שקל. מדובר בהפחתה קבועה במס ההכנסה של עשרות שקלים עד כמאה שקל בחודש. מדרגת מס ההכנסה העליונה ליחידים תעלה מ-44% ל-48% על ההכנסה החייבת של יחיד החל מ-40,231 לחודש.

יינתנו 2 נקודות זיכוי לגבר לכל ילד עד גיל 3. המשמעות הכספית היא 418 שקל לחודש לכל ילד עד גיל 3 - תוספת של 5,000 שקל בשנה (בנוסף לנקודת המס שאמהות מקבלות על כל ילד עד גיל 18). אמהות ייהנו מנקודת זיכוי חודשית נוספת, עוד 209 שקל, לילדים עד גיל 5.

יבוטלו המכסים על יבוא מוצרים שאין להם ייצור מקומי. יורדו מיסי הקנייה בענפים תחרותיים (למשל מוצרי אלקטרוניקה). יועלה המס על רווח הון (ריבית, בורסה, מכירת מניות, פקדונות, דיבידנד ועוד) מ-20% ל-25% (לבעל מניות מהותי העלאה היא מ-25% ל-30%).

נשים הזכאיות למס הכנסה שלילי ייהנו מתוספת קבועה של 50%. הריבית על ההלוואות למשכנתאות של משרד השיכון לזכאים תהיה מקסימום 3%. ועדת הדיור תעקוב באופן קבוע אחרי ההלוואות לזכאים.

מאידך, הטלת מס ייסף, מס עשירים בשיעור 2% לכל מי שהכנסתו מכל מקור שהוא עולה על מיליון שקל לשנה, לא נכללה בחוק שאושר היום, למרות שנכלל בחוק המקורי, בשל מחלוקת בין ועדת הכספים ומשרד האוצר.

ח"כ גפני אמר לאחר ההצבעה כי "מדובר בשינוי מהותי בכל מדיניות המס. לראשונה שינינו את מדיניות המיסוי לחברתית הרבה יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט