התעשיינים נגד טרכטנברג: מנסים לדחות את הורדת המכס בכמה שנים

התעשיינים דורשים להאריך ב-7-5 שנים את ההגנה מפני יבוא על מוצרים שמיוצרים בישראל; חברת הטקסטיל ערד תעשיות תפטר מחצית מ-550 עובדיה עקב כוונה להפחית המכס על מגבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> התאחדות התעשיינים מנסה לשמר את ההגנה על מוצרים מקומיים מפני יבוא מתחרה למשך 5-7 שנים. במגעים בין נציגי ההתאחדות למשרד האוצר הציעו התעשיינים ביטול מיידי של מכס על מוצרים שאין להם יצור מקומי מתחרה - תמורת השארת ההגנה לטווח בינוני.

מפעל מגבות של תעשיות ערד

הצעת התעשיינים הגיעה על רקע החלטת ועדת טרכטנברג לבטל את המכס על מוצרי יבוא תוך שנתיים בשתי פעימות. בשלב ראשון יופחתו המכסים ב-%50 מ-2012, ושנה לאחר מכן יוסרו כליל. התעשיינים טוענים שטווח זמן כזה לא יאפשר לתעשיות מקומיות להיערך לשינוי, והן עלולות לצמצם פעילות ולפטר עובדים.

התעשיינים מבקשים הגנה על תעשיות הפלסטיק, המתכת והטקסטיל. ועדת טרכטנברג לא עסקה ישירות במכסים על יבוא מוצרי מזון, והשאירה אותם לטיפול ועדת המזון בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שרון קדמי. עם זאת, הוועדה הבהירה כי אם ועדת קדמי לא תגיש המלצות נאותות, יועבר הטיפול בנושא לצוות בראשות גל הרשקוביץ. הרשקוביץ הוביל ככל הנראה וועדת טרכטנברג את מהלך הסרת המכסים כליל בתוך שנתיים.

בתוך כך הודיעה אתמול חברת ערד תעשיות טקסטיל למשרד האוצר שבכוונתה לפטר כמחצית מ-550 עובדיה, ובהמשך אף תשקול לסגור את מפעליה בערד, מגדל העמק ומצפה רמון. לדברי מנכ"ל החברה, גיא שוורץ, בפנייתו לשר האוצר, יובל שטייניץ, הסיבה לפיטורים היא תוכנית הממשלה, המתבססת על המלצת רשות המסים, להפחית את המכס על יבוא מגבות מ-12% כיום ל-6% החל מינואר הקרוב, ולבטלו כליל בתחילת 2013.

"קבלת ההמלצה תביא לכך שהשוק הישראלי יוצף במגבות המיוצרות במדינות כמו סין, בנגלדש ופקיסטן", כתב שוורץ. "במצב זה מפעלי ערד תעשיות, שמיקומם בישראל מושתת על ייצור מגבות משמעותי לשוק המקומי, ייסגרו. ללא פעילות מקומית משמעותית תוסט פעילות החברה למפעליה הקיימים במדינות אחרות, כגון ירדן ואתיופיה".

גארי היימן, הבעלים של ערד תעשיות ושל קונצרן סטנדרט טקסטיל, שהקים את המפעל בערד ב-1976, אמר כי "לא רק שהמדינה אינה עושה דבר למען התעשייה המקומית, המנסה כנגד כל הסיכויים לקיים עצמה כאן, אלא שכעת היא חוצה רף נוסף בהמלצה חסרת אחריות ונטולת כל הגיון כלכלי. המלצה זו, שאין לה תקדים בעולם המערבי, לא תיטיב עם הציבור, וסופה יהיה חיסול תעשיית הטקסטיל המקומית, הכנסת אלפי משפחות בפריפריה למעגל האבטלה והטלת נטל נוסף על משלם המסים הישראלי".

ערד תעשיות הוא מפעל הטקסטיל הגדול בישראל ואחד הבודדים בענף שנותרו מתעשיית הטקסטיל המקומית, שדעכה בשנים האחרונות. בעבר העסיקו שלושת מפעלי החברה 1,000 עובדים, אך בשני העשורים האחרונים, בשל מהלכי פיטורים, הצטמצם מספרם.

בתגובה אמרה נציגת ההסתדרות במרחב נגב מרכזי, קלריס ויניג: "ההסכם הקיבוצי הקיים בערד תעשיות מחייב את ההנהלה לתאם עמנו כל החלטה על פיטורים משמעותיים של עובדים, או כל שינוי ארגוני אחר. אני מקווה שכך תפעל ההנהלה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בהמשך להמלצות ועדת טרכטנברג, הוחלט להמשיך בתהליך חשיפת המשק ליבוא כדי להביא להגדלת היצע ומגוון המוצרים המיובאים - מהלכים שיתרמו להורדת מחירים. עם זאת, בהתאם להמלצות האמורות, תוקם ועדה מיוחדת לבחינת מקרים חריגים. תוכנית החשיפה היא מנוע צמיחה משמעותי במשק ותרמה רבות להפחתת מחירים בתחומי הצריכה השונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר