היכונו לגל השני של מחאת הדיור

לא משנה אילו קריטריונים ייקבעו - רוב המוחים יישארו מחוץ להגדרות הזכאות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> מה יקרה כשמפגיני הדיור יגלו שהכללת המונח "דיור בר השגה" בחוק להאצת הבנייה, כפי שדרשו, היא חסרת משמעות? מה יקרה כשיגלו שגם לאחר שתינתן למונח הזה משמעות, יתברר שרובם אינם זכאים לדיור בר השגה? ומה יעשו כשיראו להם שהקמת פרויקטים לשכירות אפשרית במקומות שאינם מופיעים במפת הביקושים שלהם? אפשר לנחש: יתעורר הגל השני של מאבק הדיור.

מבחן המנהיגות הלאומית בימים אלה נמדד ביכולת הממשלתית לומר לציבור את האמת הפשוטה: מי שמחפש פתרונות דיור עכשיו - לא ימצא. הפתרונות המועלים לאוויר בימים אלה - חלקם מופרכים, חלקם חסרי כדאיות כלכלית וחלקם מצריכים בנייה של מערך מעמיק של קריטריונים, שלבסוף יענה על הצרכים של מעטים בלבד מבין אלה שרואים עצמם זכאים לסיוע ממשלתי בשכר דירה.

נתחיל באמצעים המופרכים: פיקוח כזה או אחר על שכר דירה, גם אם ייהפך חוקי, יגרור אחריו שוק שחור. כך היה בשנות ה-50 עם דיירים מוגנים, שסחרו בזכויותיהם לדיור בזול באמצעות השכרת דירותיהם לדיירי משנה. כל עוד הביקושים עולים על ההיצע, אנשים יהיו מוכנים לשלם את מחיר השוק האמיתי כדי לגור בתל אביב.

בנייה לשכירות בישראל נכשלה עד כה מכיוון שנמצאה לא כדאית. רק לפני שבוע רכשו שתי חברות ישראליות פרויקטים להשכרה בפלורידה, משום שהגיעו למסקנה שהתשואה השנתית הצפויה להם שם היא כ-9% - כמעט פי שלושה מהתשואה הממוצעת בתל אביב. למותר לציין שאף אחד מהמשקיעים האלה או משקיעים אחרים שנכנסו בשנים האחרונות לפרויקטים דומים בחו"ל, לא שקל ליזום פרויקט לשכירות בישראל.

אחד הרעיונות הוא ליצור למשקיעים כאלה כדאיות באמצעות הורדת מחצית משווי הקרקע. האוצר וגם בכירים אחרים מתנגדים לצעד זה. האלטרנטיבה היחידה היא לשכנע משקיעים להיכנס לתחום באמצעות הטבות מיסוי שונות. האם למדינה יש נכונות לכך? עד עכשיו היא מפגינה גישה הפוכה - לפחות לגבי משקיעים פרטיים שרוכשים דירות להשקעה.

חזרנו לדיור בר השגה. כרגע מדובר במונח ריק מתוכן, שאצל אחדים עלול ליצור אשליה שמדובר במעין מבצע של דיור מוזל לכולם. ממש לא. הבעיה העיקרית של דיור בר השגה היא קביעת קריטריונים מדויקים לזכאות. מדובר בעניין סבוך ביותר, ואין כמו עיריית תל אביב להעיד על כך.

ועדה שהוקמה לצורך כך בעירייה, דנה בקריטריונים כשלוש שנים. למותר לציין שבמהלך עבודתה, ניסו לוביסטים ו"משכנעים" אחרים להכליל קבוצות כאלה ואחרות בקריטריונים. קל לדמיין את הלוביסטים שיתנפלו על הגורמים שיקבעו את הקריטריונים לדיור בר השגה, ואת המחאות הרבות שיושמעו לאחר שיפורסמו הקריטריונים. בסופו של דבר, לא משנה אילו קריטריונים ייקבעו - רוב המוחים יישארו מחוץ להגדרות הזכאות.

אז עם מה נשארנו? עם מנהיגות שצריכה לומר לציבור את האמת - שבקרוב לא יימצאו לו פתרונות דיור הולמים; שגם הצעדים שמתגבשים אינם פשוטים ליישום; ושאין ברירה - תל אביב היא מחוץ לתחום היכולת של רוב תושבי ישראל.ומה לעשות בתקופה הקרובה? תחבורה, תחבורה ותחבורה. אף שהנושא בעייתי, מדובר במשחק ילדים לעומת הטיפול בדיור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?