המספרים מאחורי המחאה: עיקר המצוקה בשכבת הגילים 44-35

סקר חדש: 18% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל מסיימת כל חודש בגירעון של יותר מ-1,000 שקל; 51% מהציבור לא גומרים את החודש

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

51% מהציבור הישראלי לא מצליח לאזן בין הכנסותיו והוצאותיו ונמצא בגירעון חודשי. כאשר מדובר על גילאי 35-44, גילאי המשפחות הצעירות, הבעיה חמורה במיוחד - שם שיעור זה מגיע ל-62.6%, כאשר חצי מתוכם נמצא בגירעון של יותר מ-1,000 שקל כל חודש. כך עולה מסר שערכה חברת רותם TRIמחקרים אסטרטגיים מבית TACK אסטרטגיות צמיחה, בקרב מדגם מייצג של 500 איש באוכלוסייה הבוגרת של ישראל (גילאי 18+).

בסקר התבקשו המשיבים להעריך מהו היחס בין רמת ההוצאות החודשית שלהם ובין רמת ההכנסות. מתוצאות הסקר עולה כי 22% מהמשיבים מצליחים לחסוך כמה מאות שקלים כל חודש, 36% מצליחים לאזן בין הכנסות להוצאות, 18% מסיימים בגירעון חודשי של עד 1000 שקל ו-24% מסיימים בגירעון חודשי של מעל 1000 שקל.

עוד עולה מהסקר כי 30% מבעלי השכלה תיכונית ומטה נמצאים בגירעון חודשי גבוה מ-1000 שקל, לעומת 20% בקרב בעלי השכלה על תיכונית ו-24% בקרב בעלי השכלה אקדמאית. מצבם של המשיבים שיש להם ילדים הוא כמובן קשה יותר - 28% מהם מסיימים את החודש בגירעון של 1000 שקל ומעלה, לעומת 11% בלבד בקרב המשיבים ללא ילדים.

איך אתם מסיימים חודש טיפוסי מבחינת הוצאות/חסכונות?

גם משיבים שמרוויחים מעל הממוצע לא בהכרח מצליחים לאזן בין ההוצאות להכנסות - שליש מהם נמצאים בגירעון כל חודש, לעומת 40% בקרב בעלי שכר ממוצע ו-56% בקרב שכר נמוך מהממוצע.

"כמחצית מהאוכלוסייה הנשית בישראל (40% מכלל האוכלוסייה) מגדילה מדי חודש את המינוס שלה בבנק. מדי חודש הן לא מצליחות לשמור על תקציב מאוזן ונאלצות 'לחיות על המינוס'", אומר אורי אלמן, מנכ"ל רותם TRI מחקרים אסטרטגיים. "הנתון המדהים הזה עולה ל-60% בקרב משפחות לילדים בקרב מעמד הביניים העובד (35-54, שתי קבוצות גילאים במחקר). המחאה שאנו רואים ומרגישים ברחובות היא אכן של המעמד שסובל יותר מכל מגל ההתייקרויות של סל הצריכה החודשי בשנים האחרונות".

"מספר המדווחים כי הם מצליחים לחסוך מדי חודש הזה גדול בעיקר בקרב השכבות הצעירות - שבמקרה שלהן ההוצאה החודשית היא נמוכה יחסית ואנשיהן בד"כ מתגוררים בבית או בצבא (עד גיל 24) - והשכבות המבוגרות יותר (מעל גיל 55), שילדיהן עזבו את הבית", מציין אלמן.

נתון מעניין נוסף שעולה מהסקר הוא שחרדים ודתיים, שהוגדרו תחת אותה קטגוריה בסקר, נמצאים במצב טוב יחסית בכל הנוגע לאיזון בין הכנסות להוצאות. זאת, למרות שרמת ההכנסות, לפחות ככל שהדבר נוגע לחרדים, נמוכה בהשוואה לממוצע באוכלוסייה. 32% מהמשיבים בקטגוריה זו ענו שהם מצליחים לחסוך, ו-27% השיבו שהם מצליחים לשמור על איזון.

"מפתיע לראות שדווקא בקרב האוכלוסייה החרדית והדתית שיעורים גבוהים יחסית מדווחים על כך שהם מסיימים את החודש עם איזון תקציבי (כ-50%). אולי זה בגלל מודעות גבוהה והוצאות מאד בסיסיות על מחיה ופחות על בילויים ופנאי", אומר אלמן.

איך מסיימים חודש טיפוסי מבחינת הוצאות/חסכונות לפי מאפיינים דמוגרפיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker