פגישת עיני וראשי מארגני המחאה הסתיימה ללא הסכמות - מחאה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פגישת עיני וראשי מארגני המחאה הסתיימה ללא הסכמות

(עדכון) הפגישה היתה באווירה מתוחה ורצופת ויכוחים; גורמים בהסתדרות: "איננו מתיימרים להוביל את המחאה. אנו מסייעים לה בתפקיד של חיילים"

116תגובות

הערב הסתיימה הפגישה בין ראשי מארגני המחאה החברתית לבין יו"ר ההסתדרות עופר עיני ללא סיכומים.

הדיון, שנערך בין הצדדים בבית ההסתדרות בתל אביב, בהשתתפות ראשי התאחדות הסטודנטים היה רצוף מתח ווויכוחים. אחת המחלוקות היתה דרישת חלק מהגרעין המייסד של המחאה לקבוע מטרות בעלות אופי חברתי כללי ולא מוגדר.

אלון רון

כמו כן, דורשים מקצת מראשי ארגוני המחאה שהמשא ומתן על השינויים בתחום מדיניות הדיור, החינוך והמחירים יתקיים ישירות מול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשקיפות מלאה ובנוכחות מצלמות שיתעדו את המפגש. אולם, פעילים אחרים ביניהם ראשי תנועות הנוער והסטודנטים מסתייגים מכך.

ברשימת הדרישות של מארגני המחאה נכללים כמה נושאים: בתחום הדיור, אמרו המארגנים כי "המדינה חייבת להתערב בשוק הדיור כדי להגן על האנשים. בנייה ציבורית ופיקוח על שכר הדירה הם חלק מהפתרונות"; בתחום החינוך, דורשים המארגנים "מערכת חינוך שוויונית בכל רחבי הארץ, וחינוך ציבורי חינם"; בענף הבריאות, הודיעו המארגנים שהם מזדהים עם מאבק הרופאים. "אנחנו היינו תובעים אפילו יותר"; בתחום הרווחה, דורשים המוחים כי "המדינה תדאג לשלום האזרחים. זה לא תפקיד של עמותות. המדינה צריכה לדאוג למורים, לשוטרים, לעובדים הסוציאליים, לכבאים ולמגזרים נוספים המקבלים מהמדינה תקציב"; עוד דרשו מארגני המחאה מה שהגדירו כ"שכר הוגן". "העסקה קבלנית וחוזים אישיים הם רעות חולות שמונעות זכויות העובדים הבסיסיות ביותר. המדינה צרכיה להגביר האכיפה".

השיחות בין עיני לבין ראשי מארגני המחאה יימשכו ביום שלישי השבוע. גורמים בהסתדרות אמרו הערב: "איננו מתיימרים להוביל את המחאה. אנו מסייעים לה בתפקיד של חיילים". לדבריהם, כל עוד יימשכו השיחות בין עיני לבין ראשי המחאה. ההסתדרות לא תיזום שיבושים במשק או פעולות אחרות מצידה.

הפגישה הערב התקיימה לאחר שעיני הכריז במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר שההסתדרות "תפעל בכל בהאמצעים העומדים לרשותה כדי לסייע למארגני המחאה החברתית "  - בלא שפירט באילו אמצעים ההסתדרות תנקוט.

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, בירך על הירתמות ההסתדרות לסייע למאבק החברתי. בהסתדרות ציינו כי כל מו"מ עם נתניהו יתקיים רק בהשתתפות נציגי תנועת המחאה.

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (א') במכתב לראש הממשלה ולשר האוצר בקריאה שלא לראות בהסתדרות החדשה נציגה של המחאה העממית כנגד יוקר המחיה ומחירי הדיור. "מדובר בארגון שמהווה גילדה סקטוריאלית על חשבון כלל אזרחי המדינה", כך נכתב בפנייתה של התנועה.

במכתב נטען כי ההסתדרות אינה מייצגת את מעמד הביניים, מכיוון שבשנים האחרונות היא למעשה פועלת כנציגתם של ועדי העובדים החזקים ובעלי ההון, "היינו מצפים לראות אותה פועלת לקידום רפורמות ולייעול המשק בכללותו. במקום זאת, למרבה הצער, ההסתדרות עוסקת פעמים רבות בטרפוד רפורמות, בשמירה על כוחם של הוועדים הגדולים ובעידוד הבינוניות, הקיפאון והריכוזיות".

בתנועה לאיכות השלטון טוענים כי בכל הנוגע לבעיית יוקר המחייה ההסתדרות לא עשתה דבר בשנים האחרונות "לאורך כל השנים האחרונות לא ראינו שארגון זה מציע צעדי התייעלות כלל-משקיים; תומך ברפורמות המבניות בגופים מונופוליים כמו חברת החשמל, מקורות, הנמלים או מנהל מקרקעי ישראל; או יוצא כנגד הוועדים הגדולים, המרופדים בתקני קביעות".

התנועה קוראת לשינוי דרסטי באופן פעילותה של ההסתדרות, ולהפוך את הארגון מכלי בידיהם של הוועדים הגדולים ושליטי ההון לכלי בידיו של מעמד העובדים הרחב.

הוועדים: מחכים שעיני יקרא לנו להצטרף למאבק החברתי

"אנו מזדהים עם המאבק בעניין הדיור ויוקר המחיה, ומצפים שיו"ר ההסתדרות עופר עיני יתן לנו את הפקודה להצטרף לרבבות הצעירים שמוחים ברחובות". כך אמר היום האיש החזק בוועדים של עובדי נמל חיפה, מאיר תורג'מן.

לדבריו, הוועדים בנמל חיפה מסייעים כרגע למארגני תנועת המחאה "בעיקר בעצות", ועם זאת, בהתראה קצרה - עובדי נמל יקיימו שביתת הזדהות עם תנועת המחאה אם ההסתדרות תאפשר להם זאת. "זהו מאבק מוצדק, ללא מניעים פוליטיים, כנגד ההפרטות והפגיעה במעמד הבינוני", אמר תורג'מן.

יו"ר ועד עובדי חברת סונול, שמעון שטרית, אמר אף הוא כי מדובר במאבק מוצדק, שעשוי להשפיע על התנהלות הממשלה, "אם כי חלק מהמובילים אותו הם גורמים אינטרסנטיים שאינם מייצגים את רוב המפגינים". לדבריו, חלק מעובדי סונול נמנים עם תנועת המחאה. "אנו לא נדחוף את עיני כדי שיכריז על הפגנות או שביתה, אבל אם יגיד לנו לעשות זאת, ניענה לקריאה", אמר שטרית.

יו"ר ועד עובדי צים, אבי שטרית, אמר: "הבעיות עליהן מתריעים המפגינים הן בדיוק אלה המאפיינות את עובדי צים. ההסתדרות חייבת להיכנס לתמונה, אחרי שבועיים וחצי של ישיבה על הגדר, ולעזור לצעירים הללו להשיג משהו. עיני בהחלט מסוגל להזיז דברים".

יו"ר ארגון עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, אמר: "אנו מסייעים כבר עתה לאנשי האוהלים, בעיקר בתחום החיבור לחשמל. תמיד תמכנו במאבקים צודקים של מגזרים חלשים. ברגע שעיני יחליט להיכנס למאבק, נעשה זאת אתו בכל הכוח".

יו"ר ועד אל על, יוסי לוי, היה מסוייג יותר בנוגע לחלקה של ההסתדרות במחאה: "פעם לחברות כמו עמידר ועמיגור היה חלק גדול בבנייה למען מיעוטי היכולת. כיום הבנייה היא בידי הטייקונים, הבונים דירות שזוגות צעירים אינם יכולים לרכוש. ההסתדרות היתה צריכה להיות הראשונה שתתחיל במחאה, אבל היא איחרה את הרכבת".

"עובדי אל על נמצאים כעת בסכסוך מול ההנהלה העומדת לפטר את עובדי הסניף החיפה", הוסיף לוי. "כשנגמור את המאבק נגד ההנהלה, נצטרף למחאה החברתית ונקים אוהל של עובדי אל על ברוטשילד".

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, יצא בהתקפה חריפה נגד ועדי העובדים החזקים בהקשר למחאה החברתית. לדבריו, כאשר עובדי הנמלים מקבלים בונוסים של מאות אלפי שקלים והטבות שכר מפליגות, הם מייקרים ישירות את שירותי הנמלים. "כאשר עובדי חברת החשמל מקבלים העלאות שכר אוטומטיות מדי שנה וסל הטבות עשיר, הם דוחפים מעלה את תעריפי החשמל על גב הציבור. ואילו הרפורמה שמינהל מקרקעי ישראל תקועה בגלל ועד העובדים הנשלט על ידי ההסתדרות", טען לין.

בתגובה אמר נציג עובדי נמל חיפה, תורג'מן: "לין מסמל את החולי של החברה הישראלית. הוא נגד מעמד הפועלים. ביד אחת הוא קורא לעזור לעובדים החלשים, וביד השנייה הוא רוצה להפוך קבוצות עובדים שלמות לנזקקים. כשהוא יציג את משכורתו, אולי נדע אם הוא נאה דורש ונאה מקיים. אני מבין את הלחץ שבו לין נמצא, לנוכח המהפיכה החברתית המבורכת המתרחשת כעת".

הבוקר תם האולטימטום שההסתדרות הציבה ביום רביעי שעבר בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי שנתניהו יחד עם שר האוצר יובל שטייניץ ייפגשו עמו לצורך גיבוש פתרונות בנושאי הדיור ויוקר המחיה. באופן בלתי פורמלי, כמה מאנשי הנהגת ההסתדרות והאיגודים המקצועיים משתתפים כבר עתה בפעולות המחאה ונמנים עם הצוותים המארגנים אותה.

ההסתדרות מתכוונת לסייע לפעולות המחאה "בכל האמצעים העומדים לרשותה", כדברי עיני במסיבת העיתונאים שכינס בשבוע שעבר. מבחינת החוק, ההסתדרות לא תוכל לקיים כעת שביתה במשק, מכיוון שיהיה עליה להכריז תחילה על סכסוך עבודה, להודיע על כך למשרד התמ"ת ואז להמתין במשך 14 ימי "צינון” בטרם תוכל להורות על שביתה או שיבושים במשק. עם זאת, ההסתדרות, המאגדת מעל 650 אלף עובדים, יכולה ליזום הפגנות ועצרות תמיכה במקומות עבודה וגם לסייע לוגיסטית למארגני המחאה.

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, קשר אתמול בין הוועדים הגדולים לבין המחאה. לדבריו, על ועדי העובדים החזקים אותם מוביל עיני להכריז שהם מוכנים להתייעל ולצמצם מסל ההטבות הנדיב שהם מקבלים לצורך הורדת יוקר המחיה בישראל.

"כאשר עובדי חברת החשמל הקבועים מקבלים העלאות שכר אוטומטיות ללא קשר לתפוקה ולהתייעלות, הם דוחפים כלפי מעלה את תעריפי החשמל ומעמיסים אותם על גב הציבור – בעוד הם נהנים מתנאי שכר מפליגים", טען לין. "אותו ריטואל מביש קיים גם ברשות שדות התעופה, בחברות המים ובמכון התקנים. לנוכח תמיכת ההסתדרות בוועדים החזקים השולטים בארגונים אלה, לא ניתן כמעט לייעל אותם ולהביאם להפחתה בעלויות".

לין הוסיף כי חמורה לא פחות העובדה שהרפורמה במינהל מקרקעי ישראל נכשלה בגלל ועד העובדים הנשלט על ידי ההסתדרות. ”על הוועדים החזקים להבהיר מה הם מוכנים להקריב למען הורדת יוקר המחיה בישראל", אמר לין.


 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#