מנכ"ל האוצר התפטר; הסיבה: שטייניץ ביקש מששינסקי לעמוד בראש ועדה לבחינת מצב מעמד הביניים; משה טרי מועמד

משה טרי, מקורב לשטייניץ ולצמרת הליכוד, נפסל באחרונה לתפקיד מנהל רשות המסים ■ בעקבות הפגנות הענק: נתניהו יקים צוות שרים לגיבוש פתרונות כלכליים-חברתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

(עדכון) חיים שני, מנכ"ל משרד האוצר, התפטר היום על רקע משבר אמון חריף בינו ובין שר האוצר. זאת לאחר ששני גילה כי שר האוצר עקף אותו, ופנה לפרופ' איתן ששינסקי לעמוד בראש ועדה "לבחינת מצבו של מעמד הביניים". הפנייה לששינסקי, שעמד בראש הוועדה בעניין תמלוגי הגז, נעשתה ללא תיאום עם שני, שאפילו לא הוזמן לפגישה שבה נקבע הדבר. זאת כאשר שני עובד כבר חודשים ארוכים על תוכניות מטה שנועדו לטפל בדיוק בסוגיות הבוערות של מעמד הביניים.

צילום: אפלבאום תומר

שני מרכז מזה חודשים ארוכים עבודת עומק במשרד אוצר בנוגע לחוסר השוויוניות של חלוקת המסים: בפעם הראשונה, החלו באוצר לפני חצי שנה לבחון את השפעת המסים לא רק על צמיחת המשק אלא גם על חלוקת הכנסות בו. בהתאם, הגיש שני כבר תוכנית מפורטת לשינויים בתחום המסים במטרה להגדיל את השוויוניות של חלוקת ההכנסות. שר האוצר, עד כה, לא קידם את התוכנית.

בנוסף, יזם שני עבודת מטה לקידום ארבעה נושאים - שהם לב הבעיות המעיקות על המעמד הבינוני. האחד, כאמור, כבר כמעט והשלים את עבודתו ועסק בהצעה לשינוי בחלוקת המסים. צוות נוסף אמור היה לבחון לעומק את כל החסמים של שוק הנדל"ן וכיצד ניתן לקדם אותם - הצעה להקים צוות כזה הובאה לפני שר האוצר כבר לפני חצי שנה, ולא קודמה.

שני הצוותים האחרים היו מעמיקים עוד יתר: צוות שיבחן את כל סוגית יוקר המחיה בישראל. למעשה מדובר בהרחבת ועדת הריכוזיות לשאלות נוספות של בחינת מעמד המונופולים הממשלתיים (חשמל, נמלים וכו'), וכן בחינה לעומק של מספר ענפים מרכזיים במשק הישראלי - כדי להבין את הסיבות לריכוזיות בהן ומה עושים לגביהם.

הצוות האחרון הוא פרי של עבודה של חודשים ארוכים של שני ביחד עם מנכ"ל ממשלתי מתפטר נוסף, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, אשר עסק בצורך לבצע רפורמות מרחיקות לכת בעבודת הממשלה כדי לשפר את יכולת הביצוע הממשלתית.

שני עבד על הצוותים השונים כבר זמן רב, אבל לנוכח משבר מעמד הבינים העבודה עליהם הואצה - והם אמורים היו להיות המענה המקצועי של משרד האוצר למשבר. אלא שאז התברר לשני כי במקביל לו פעל שר האוצר להקמת וועדה לבחינת המשבר, בראשות פרופ' איתן שישינסקי, וזאת תוך עקיפת כל עבודת המטה שערך משרד האוצר. על רקע זה, העדיף שני להתפטר.

חיים שני כתב במכתב ההתפטרות כי "ברצוני להודיעך על החלטתי לסיים את תפקידי כמנכ"ל משרד האוצר. חילוקי דעות בנושאים מהותיים מזה זמן רב ואופן ההתנהלות השוטפת מביאים אותי להחלטה קשה זו. לצערי הרב, רצוני לתרום למדינת ישראל מניסיוני העסקי והניהולי אינו יכול לבוא למיצוי מלא בתנאים אלה.

"אירועי הימים האחרונים מעצימים את הבעיות שתיארתי ומחזקים את דעתי כי בנסיבות הקיימות לא אוכל למלא את תפקיד מנכ"ל האוצר כפי שאני רואה לנכון. אני מודה לך על האמון והתמיכה במהלכים שהובלתי. אמשיך בתפקידי עד מציאת מחליף במידה ותבקש זאת".

איתן ששינסקיצילום: עופר וקנין

שר האוצר אמר כי הוא קיבל את התפטרותו של שני בצער ובהבנה וציין כי חיים הוא אחד המנהלים המוכשרים ביותר במגזר הציבורי כולו ותרומתו לצמיחה ולהקטנת האבטלה, לא תסולא בפז.

ההודעה על התפטרותו של שני היכתה בהלם את צמרת האוצר. היא באה בהמשך להתפטרות ראש אגף תקציבים באוצר, אודי ניסן, והמשנה לראש האגף, רותם פלג. מדובר גם במכה קשה לשר האוצר, שהביא את שני למשרד. שני היה איש אמונו הבכיר של שטייניץ באוצר, והמוציא והמביא שלו במשרד ראש הממשלה.

ההתפטרות של שני היא גם מכה קשה לעבודת ועדת הריכוזיות, בראשה עמד שני יחד עם איל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה שאמור בעצמו לפרוש מלשכת מתפקידו עד סוף אוגוסט. לא ברור אם עד אז תצליח הוועדה להכין טיוטה ראשונה לעבודתה ומי יכין את הדו"ח הסופי של הוועדה. גבאי אמר כי "פרישת שני היא אובדן גדול למערכת".

בראיון ל-TheMarker לפני כשבוע אמר שני: "אין פתרונות פלא בתחום הדיור שיספקו את כל הדרישות. הסיבה העיקרית למשבר הדיור ירידה של 90% בריבית. האוצר קיבל החלטה לא להתפרע. הענות לכל הדרישות תחייב אחת משתיים, העלאת מסים או העלאת הגרעון בתקציב".

שני גם עמד בראש ועדת האיתור שהחליטה לאחרונה כי משה אשר יהיה מנהל רשות המסים הבא. שר האוצר לא קיבל את המלצות הוועדה.

שני, מהנדס תעשייה וניהול, שימש בתפקידים בכירים בתחום ההייטק. בשמונה השנים שקדמו למינויו למנכ"ל האוצר, ב-2009, היה מנכ"ל חברת נייס.

המועמד למנכ"ל האוצר: משה טרי

משה טרי הוא המועמד המוביל בלשכת שטייניץ לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר. טרי היה מועמדו של שר האוצר, יובל שטייניץ, לתפקיד מנהל רשות המסים, אולם מועמדותו נפסלה באחרונה על ידי היועץ המשפטי של נציבות שרות המדינה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בהעדר ניסיון של 10 שנים במסים.

טרי היה עד לפני שלוש שנים מנהל הרשות לניירות ערך. הוא מקורב לצמרת הליכוד ולשר האוצר, ולא יזדקק למאה ימי חסד כדי להיכנס לתפקיד.

צוות שרים יגבש פתרונות לתסיסה החברתית

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון להקים צוות שרים, לגיבוש הפתרונות הכלכליים-חברתיים לסיום התסיסה הציבורית במשק.

ראש הממשלה עקב אתמול באמצעות הטלוויזיה אחר הפגנות ההמונים בכל ערי הארץ הגדולות, ונדהם ממספר המשתתפים הרב - 150 אלף - ומהחתך הכלכלי-חברתי שלהם - צעירים משכילים מהמעמד הבינוני ולא גורמים פוליטיים אופוזיציוניים. במשך כל השבת ובעיקר עם צאת השבת ערך נתניהו התייעצות עם שרים ועם ראשי משרדו על דרכים אפשרויות לפתרון התסיסה.  

הבוקר הודיע ראש הממשלה כי יקים צוות של שרים בכירים לבחינת האפשרויות לפתרון המצוקה הכלכלית-חברתית של שכבות הביניים. צוות השרים אמור להיפגש עם נציגי הקבוצות המובילות באוהלי המחאה, בהם תל אביב, ירושלים וחיפה, ועם נציגי הסטודנטים, ויישמע מהם מה מעיק עליהם ומהם הצעותיהם לפתרון המצוקות. בהמשך יגיש הצוות המלצות לראש הממשלה לפתרון הבעיות.

ראש הממשלה מפעיל לחצים כבדים מאוד על מנכ"ל משרדו, איל גבאי, כדי שלא יפרוש מתפקידו, כפי שסוכם, בסוף החודש. גבאי התייחס הבוקר (א') בגלי צה"ל להתפטרותו של חיים שני: "היו שיחות בינינו, אבל הוא לא הזכיר את כוונתו להתפטר. שמעתי על ההתפטרות רק הבוקר. קורה שעובדים באוצר מתפטרים. זה לא עניין מגמתי. אני מציע לא לרוץ למסקנות שההתפטרות קשורה להפגנות".

נתניהו מעביר סמכויות מהאוצר למשרד ראש הממשלה

בסוף השבוע דווח כי הזעם בלשכת ראש הממשלה גבר לקראת סוף השבוע, נוכח חוסר האונים שמשדר האוצר. התחושה היא כי האוצר מעדיף לנקוט בשיטת ה"שב ואל תעשה", מתוך הערכה שהסערה תסתיים בקרוב. דוגמה לכך היא כי מאז החל משבר הקוטג', לא כינס שר האוצר ולו פעם אחת את המועצה המייעצת שלו, כדי לשמוע מחבריה - אנשי אקדמיה ועסקים - כיצד נחלצים מהמיצר.

לנוכח זאת, נתניהו מקדיש את רוב סדר היום שלו לטיפול בנושא. הוא החליט לקחת לידיו את המושכות בסוגיית המדיניות הכלכלית-חברתית. ראש הממשלה התאכזב לראות כי התוכנית שהציג בשבוע שעבר בנושא פתרון מצוקת הדיור נדחתה על ידי המפגינים, הציבור והתקשורת. עם זאת, ספק אם גם התוכנית החדשה שיציג נתניהו, שאינה כוללת בינתיים פתרונות ממשיים למצוקה - תצליח להעלים את אוהלי המחאה.

לכן, בין היתר, נתניהו מתכוון להסיט כבר השבוע יותר סמכויות ניהול וביצוע מהאוצר למשרדו, למנכ"ל משרד ראש הממשלה גבאי ולראש המועצה הלאומית לכלכלה ולחברה במשרד ראש הממשלה, יוג'ין קנדל. בסיוע גבאי וקנדל, נתניהו מתכוון להוביל תוכנית חדשה שתיגע בחלק מנקודות הליבה של ההפגנות - בעיקר מחאת האמהות, שנראית בעיניו צודקת. זאת, אף שמדובר בעלות תקציבית לא מבוטלת - וחרף התנגדות אפשרת של האוצר, שהתנגד גם לחלק מהפתרונות למצוקת הדיור שנתניהו הציע בשבוע שעבר.

שר האוצר ובכירי האוצר התחילו להפנים בשבוע שעבר כי בסופו של יום, הם אלה שיצטרכו לספק את התשובות לתסיסה הציבורית הגוברת של מעמד הביניים המקופח, ואת השתלטות התסיסה על סדר היום. במשרד מתחזקת ההערכה כי לא מן הנמנע ששר האוצר יובל שטייניץ יצטרך לשלם בכיסאו על חוסר האונים שמגלה משרדו בימים האחרונים.

בנוסף, בשיחות במשרד התחזקה התחושה כי האוצר יצטרך להכין תקציב חדש ל-2012 כבר בשבועות הקרובים, כחלק מתשובת נתניהו למפגינים ולמוחים - תוך מתן תקציבים גדולים יותר לכל הנושאים החברתיים, בתחומי החינוך, הרווחה, הבריאות והשיכון. לפי הערכות, המלצות הצוות שיקים נתניהו יגרמו להסטות בתקציב המדינה שכבר נחתם ל-2011-2012 - ובכללן ביטול העלאת הבלו על הדלק ב-40 אגורות לליטר הצפויה ב-1 בינואר 2012, והקפאת ההורדה במס החברות הצפויה להתבצע באותו המועד. מדובר בשינוי סדרי העדיפויות, ולא בשינויים קוסמטיים כפי שנעשו בתקציב הדו-שנתי.

באוצר יודעים כי חלק מרכזי בטענות של שובתי האוהלים, האמהות, הרופאים - מוצדק, וכי בסופו של יום, תצטרך הממשלה להיענות לדרישות הציבור הרחב. עם זאת, באוצר חוזרים וטוענים כי בסדרי העדיפויות של הממשלה אין מקורות כספיים לדרישות המפגינים.

באוצר לא יודעים עד היום לתקצב את עלות התוכנית שהציגו השרים נתניהו, אטיאס ושטייניץ בשבוע שעבר בנושא השיכון. גם הצגת "מסמך ה-60 מיליארד שקל" ביום חמישי, שהתיימר לאמוד את עלות דרישות המפגינים, היתה חובבנית: ליד סעיפים רבים נכתב "מיליארדי שקלים", מבלי לציין בכמה מיליארדים מדובר.

הצורך בהרחבת תקציבי החינוך, הבריאות, הרווחה והשיכון בתקציב 2011-2012 בהיקף של מיליארדי שקלים ומבלי לפרוץ את מסגרת התקציב, מחייב את האוצר, ובראש ובראשונה את אגף התקציבים - בעבודת מטה יסודית. אלא שהאגף נמצא עתה בתקופה של חילופי גברי: ראש האגף, אודי ניסן, ואחד מסגניו, רותם פלג, פורשים - ובמקומו של ניסן מתמנה גל הרשקוביץ האלמוני וחסר הניסיון. לא ידוע בינתיים מי יתמנה במקום פלג. ביצוע מהפך תקציבי-חברתי בתקציב המדינה מחייב שינוי דיסקט במשרד ראש הממשלה ובאוצר, וספק אם הצוות המוביל באוצר מסוגל לבצע שינוי כזה כזה לאחר שנים של הליכה בכיוון ההפוך.

גלאון: על נתניהו ושטייניץ ללכת הביתה

באופוזיציה מותחים ביקורת על הממשלה בגין התפטרותו של שני. ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "העכברים נוטשים את הספינה הטובעת. עשרות האלפים שצעדו אתמול, לא רוצים שפקידים יתפטרו, אלא מצפים שראש הממשלה ושר האוצר יחזירו את המפתחות וילכו הביתה".

גלאון מוסיפה: "כפי הנראה מנכ"ל האוצר, שעומד בראש ועדת הריכוזיות, הבין שלא ניתן לשבור את הטייקוניזציה של המשק הישראלי כל זמן שנתניהו ממשיך לכהן כראש ממשלה. דרישותיו של נתניהו משני וממנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי, להציג היום את מסקנותיה של ועדת הריכוזיות, הן בדיחה עצובה, ונראה שגם הדרג המקצועי הבכיר הבין שלא ניתן לקדם מהפכה אמיתית תחת ממשלת הממון הזו".

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר כי: "ההתפטרות מעידה על קריסה טוטאלית של מנגנוני השלטון של ממשלת נתניהו. נתניהו פועל עכשיו בלחץ ומתוך פחד, מה שעלול להביא לנזקים בלתי הפיכים ולאנרכיה. לממשלה הזו אין את היכולת לקבל את ההחלטות האמיצות והנכונות, ולכן הפתרון הנכון הוא שנתניהו יעשה את מה שעשה מנכ"ל האוצר ויגיש לנשיא את התפטרותו לאלתר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker