מחאה חדשה נגד הבנקים: משיכה המונית של כספים מחשבונות העו"ש ב-8 באוגוסט

"עמלות העו"ש נלקחות ישירות לכיסם של בעלי ההון השולטים במדינה ובמשק, ובאמצעותן הם יוצרים קרטלים בכל תחום ועושקים את מעמד הביניים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחאת מעמד הביניים מתרחבת: קבוצה חדשה שהוקמה בימים האחרונים בפייסבוק קוראת לבצע משיכה המונית של כספים מחשבונות העו"ש ב-8 באוגוסט. במסגרת עמוד המחאה שהוקם, קוראים המארגנים למשוך "סכום משמעותי" כלשהו מחשבנות העובר ושב, שלדבריהם "יהווה תחליף לניהול החשבון בבנק בתקופה הקרובה, תוך התנזרות מכרטיס האשראי".

ציון קינן ויאיר סרוסי

יוזמי המחאה - ינון קוסטיקה, יוני יודין וסלבה לסין - מציינים כי מטרת המאבק הינה הורדת הריביות וביטול העמלות הגבוהות והאינסופיות שהצרכן נאלץ לשלם לבנקים ולחברות האשראי מדי חודש. בעמוד המחאה הוסבר כי "לעמלות הנגבות אין שום הצדקה", וכי מדובר בכסף שנלקח ישירות לכיסם של בעלי ההון השולטים במדינה ובמשק, ושבאמצעותו הם יוצרים קרטלים בכל תחום ועושקים את מעמד הביניים. "אין סיבה להמשיך לפטם את האלפיון העליון שדואג לעצמו ורק לעצמו!", נכתב.

במסגרת הדברים מציגים המארגנים את הרווחים שגזרו הבנקים ברבעון הראשון של השנה, וכן את היקף העמלות שגבו. בנוסף לכך, הם כובלים על כך שהרפורמה בעמלות הבנקים, שנערכה באחרונה על ידי בנק ישראל, כללה הסדרה של סוג העמלות, אך לא הגבילה את היקף העמלות הנגבות. במהלך 2010 רשמו חמשת הבנקים ההכנסות של כ-14 מיליארד שקל מגביית עמלות, שמתוכן ההכנסות על ניהול חשבונות העו"ש עמדו על כ־3 מיליארד שקל. ההכנסות הגבוהות ביותר מעמלות נרשמו בתחום כרטיסי האשראי - כ-3.4 מיליארד שקל. בסך הכול, הרווח הנקי של חמשת הבנקים הגדולים עמד על 6.6 מיליארד שקל.

עמלות של כ-14 מיליארד שקלצילום: TheMarker

רוב הבנקים בישראל מוחזקים על ידי הטייקונים - הלווים הגדולים של המשק: מזרחי-טפחות מוחזק על ידי מוזי ורטהיים ומשפחת עופר; בנק הפועלים על ידי שרי אריסון; בבנק הבינלאומי על ידי צדיק בינו, ובנק דיסקונט - על ידי המשפחות פישר וברונפמן. אל אלה מתווסף בנק לאומי, שנמצא תחת שליטת המדינה.

ראובן שפיגל ויוסי בכרצילום: מוטי קמחי

המארגנים מדגישים כי העמלות הגבוהות של הבנקים הן תוצאה של קרטל בין אותן משפחות, שלדבריהם "שולטות על ההון במדינה ושולטות על מתן האשראי".
בשיחה עם TheMarker הסבירו המארגנים כי המטרה היא לא לגרום לקריסת המערכת הפיננסית, אלא להראות שלאזרחים, כגוף צרכני, יש את היכולת לפגוע בצורה חדה ונקודתית בבנקים ולערער את היציבות שלהם. לדבריהם, "בגלל השליטה של המשפחות המחזיקות בבנקים, בפוליטיקה וברגולטורים - המחאה הזאת הושתקה בעבר, וכעת אנחנו רוצים להפעיל אותה מחדש".

עוד הסבירו המארגנים כי "בשוק חופשי התחרות היתה מאפשרת לכל אחד לפתוח חשבון ללא עמלות על פעולות בסיסיות, אבל נראה שבאורח פלא הבנקים בארץ לא ממש מתחרים ביניהם. כל אחד מאיתנו מתמקח עם מנהלי הבנקים על עמלה כזו או אחרת, אבל ביחד אנחנו יכולים לדרוש שינוי משמעותי, כי זה לא שוק, זה שוק חופשי, והבנקים צריכים להתנהג בהתאם!", נכתב. "כך נוכיח שאפשר למשוך בן לילה מאות מיליוני שקלים - תרחיש האימים של הבנקים".

גליה מאור ודוד ברודט

המארגנים מציינים עוד כי הם מודעים לכך שהמחאה לא תגרום לקריסת הבנקים, אלא תביא לכל היותר לריקון הכספומטים. עם זאת הם מסבירים שהצעד עשוי להראות לבעלי הבנקים ש"אנחנו יכולים לפעול כגוף צרכנים מאוחד", וכן הוא עשוי "לייצר שיח ציבורי והתנעת תהליך להפחתת העמלות". "ככל שנהיה רבים יותר כך המחאה תהיה אפקטיבית יותר והפגיעה מוחשית יותר", נכתב.

יעקב פרי ואלי יונסצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker