לשכות נתניהו ושטייניץ: הדיווחים על החלפת שר האוצר - "קשקוש"

נתניהו: "שר האוצר עושה עבודה טובה - ואין כוונה להחליפו"; "אני מזדהה עם מצוקת הדיור - זיהיתי אותה לפני שנים"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

"לא רק שאני מזדהה עם בעיית הדיור - זיהיתי אותה לפני שנים. עוד לפני שהייתי ראש ממשלה ביקשתי מצוות מאה הימים בראשות יובל שטייניץ להכין תכנית לבעיית הדיור" - כך אמר הבוקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: ישראל סאן

לדברי נתניהו, "יש מונופול ממשלתי שמחזיק 90% מהקרקע ולא משחרר אותה בגלל הליכי תכנון מסורבלים ביותר. כשכבר תוכננה דירה מנהל מקרקעי ישראל מוציא זאת טיפין טיפין במחירים אסטרונומיים. יש לשבור את המונופול הממשלתי, והשבוע נשלים את התהליך הזה. אלה התשובות האמיתיות.

"ביטלנו את האיסור האבסורדי של הממשלה הקודמת לאסור בנייה במרכז הארץ ונתנו מענק של מאה אלף שקל לפריפריה. השבוע נעביר את הרפורמות בוועדות הדיור הלאומיות ובמינהל מקרקעי ישראל ואז הסופר-טאנקר יוכל להמריא. עד אז ננקוט צעדים ממוקדים שיעזרו לסטודנטים וזוגות צעירים בטווח של שנה שנתיים.

"המטרה שלנו היא שזוג צעיר בישראל יוכל להיכנס לדירות. יש כאלה שמבטלים את מה שאני אומר אבל זהו התיקון של המצב החברתי המעוות. הפתרונות יתנו סעד לכל בעיות הדיור".

"הדיווחים על העברת שטייניץ מתפקידו - קשקוש"

בתוך כך, במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר הגדירו כ"קשקוש" את הדיווחים על כוונתו של ראש הממשלה להעביר מתפקידו את שר האוצר, יובל שטייניץ, על רקע מחאת הדיור. במשרד ראש הממשלה פירסמו הערב הודעת הכחשה, בה מחמיא נתניהו לשטייניץ, וטוען כי "שר האוצר עושה עבודה טובה, ואין כוונה להחליפו".

שטייניץ התראיין אמש לערוץ 10 ואמר: "יש מצוקת דיור אמיתית. הרפורמה של מינהל מקרקעי ישראל תסתיים בתוך שבועיים-שלושה בכנסת. עלינו ב-50% בהתחלות בנייה השנה. בנוסף, יש תהליכים מרחיקי לכת של מסוי - עידוד לבעלי משרדים למכור דירות למגורים. התחלנו לפעול במרץ - ובמהלך השנה הקרובה נראה תוצאות במחירים ובהיצע".

אתמול אמר המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, כי "יש לטפל במצוקות החברתיות שעולות מהשטח, אחרת הליכוד ישלם על זה. גם ב-1992 ו-1999 הנושאים החברתיים היו בראש הסדר הציבורי והליכוד שילם על כך מחיר כבד".

צילום: תומר אפלבאום

שלום אמר אתמול, בהתייחסו למחאה החברתית של הצעירים כי "מדובר במחאה אותנטית רחבה שמעלה את הנושאים החברתיים על סדר היום. זה הזמן לשינוי סדרי העדיפויות, להתמקד בנושאים החברתיים ולעבור לסדר יום אזרחי, לשים את האזרח במרכז".

לדברי שלום, "יש להקים רשות לאומית לצעירים שתרכז ותטפל בכל הנושאים הקשורים לצעירים בתקופה המעצבת של חייהם".

אבי שמחון, היועץ המיוחד של שר האוצר יובל שטייניץ, אמר בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 כי "לפני שנתיים,  עם השבעת הממשלה החדשה, דיברו שטייניץ ונתניהו על בלימה ותנופה. הם הכינו תוכנית גדולה, והרבה עיתונאים זילזלו בכך. עברו שנתיים, הבלימה הצליחה, היתה תנופה, המשק צומח, והשאלה היא - לאן עכשיו. הגיע הזמן שנשאל את עצמנו איך אנחנו מחלקים את התוצר באופן טוב יותר לציבור. מחירי הדיור יקרים מדי - והם ירדו בשנה הקרובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker