מאבק הדיור

מחנות הטוקבקיסטים: שמאלנים בבועה או מהפכה חברתית

הטוקבקיסטים מתחלקים לשני מחנות עיקריים: אלו שתומכים וחשים כי זהו מאבק לגיטימי לאלו שמציעים לצעירים לעזוב את האוהלים - ולעבור לבאר שבע ולחיפה

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כאלף איש ממשיכים להתבצר מיום חמישי במאחז האוהלים החדש, שהוקם בשדרות רוטשילד במרכז תל אביב. למתיישבים החדשים נמאס ממחירי הדיור המאמירים והחליטו לצאת למאבק במטרה להביא להפיכת המציאות המקומית של תל אביב, אך אולי בדרך גם להביא לשינוי של כל מפת הנדל"ן בארץ.

אבל מאבק הדיור מצליח למשוך לא רק פוליטיקאים ותומכים רבים, אלא גם ביקורות רבות שהועלו על ידי הטוקבקיסטים בימים האחרונים. הטוקבקים מתחלקים בעיקר לשני מחנות: אלו שמתפעלים מהיוזמה של צעירי תל אביב ומחזקים את ידם לבין אלו הסבורים שמדובר בהתארגנות פוליטית של חוג השמאל, ושהיא עוד ביטוי לבועה התל אביבית שבה הם חיים.

ISRAELIST קורא לקוראים: "חבורת חזירים קפיטליסטים חברי הברית פוליטקאים וטייקונים שולטים בכם, הם עושקים אותכם בעת שאתם ממלאים דלק במכונית שלכם, בזמן שאתם מתקלחים, בזמן שאתם הולכים למכולת כדי לקנות אוכל. עד מתי תתנו להם לעשוק וחמוס ולגזול אתכם, מתי תקומו עבדי החזירים ותשחררו עצמכם מנגיסתם".

רועי מוסיף: "סופסוף התעררו מהתרדמה. תרדמה של כמה עשורים... מי שלא מבין שיש פה עושק אדיר של רוב האוכלוסייה, לא מבין מימינו ומשמאלו".

טובקיסט אחר מזהיר: "אם הממשלה לא רואה שעל העם מרחפת רוח של מרמור וכעס - היא תיפול כמו מובארק".

אלון מציע: "המדינה חייבת להתערב בשוק הדיור, במידת הצורך לסבסד מוצרי יסוד ולהעלות חזרה מס חברות ומס על הכנסות גבוהות".

סמואל טוען לעומת זאת: "לא צריך להוריד את המחירים בצורה ישירה אבל כן יש צורך לקבוע חוקי שכירות הוגנים".

לדעת יותם, הכל שאלה של ביקוש לעומת היצע: "זהו מאבק הזוי ולא רלוונטי. אם כולם רוצים לגור בתל אביב המחירים שם הופכים להזויים. תעברו ללוד לרמלה לבת ים למושבים בגוש דן. זול שם. לפעמים אפילו זול מאוד".

ואייל מציע לתל אביבים לוותר: "במרחק 50 דקות מתל אביב יש עיר שבה שכר דירה שליש.. קוראים לה חיפה".

א נותן תשובה "לכל המתלהמים" ששואלים את הצעירים למה הם לא עוזבים את תל אביב: "יש אנשים שלא יכולים לגור בפריפריה לא כי זה ''לא לכבודם' אלא כי הפריפריה לא מקבלת אותם, דוגמת הומואים ולסביות. הרי הם כבולים ואין להם כל ברירה אלא לשלם".

חיים עונה לו: "שחצן וגזען שזה לא יאמן...פשוט תכתוב: 'כי הפראים האלה מהפריפריה מפחידים אותי. והם גם אוכלים בלי סכין ומזלג'. טוב שאתה מזכיר לנו שהמאבק הזה הוא למען מדינת תל אביב בלבד".

ליזי חושבת כי "זה לא מאבק על שכר דירה. לא חייבים לגור בתל אביב המאבק הוא מאבק על כל מה שקורה במדינה שרים מושחתים, כנסת אנאלפביתית, חוסר אכפתיות של הנבחרים, שר אוצר אטום המטיל מסים לבקרים".

קורא אחר מאשים דווקא את עיריית תל אביב האם "רק לדרפורים מגיע לגור בתל-אביב? העיריה לא רוצה לפתור את הבעיה, להתחיל פינוי-בינוי ובמקום שלוש קומות לבניין לאשר עשר קומות ובא לציון גואל".

אחד הארועים המכוננים במאבק היה גירושה בצעקות של ח"כ מירי רגב מהמתחם וקוראים רבים זועמים על הקשר בין המפגינים לשיוך הפוליטי שלהם. מוטי אומר: "זה מאבק של שמאלנים בלבד - למה סולקה מירי רגב? ולמה הם לא סילקו את ניצן הורוביץ ודב חנין? גם הם פוליטיקאים. למרות הסימפטיה למאבק - קשה להזדהות עם כיוון כזה".

וקורא אחר מוסיף, "מצחיק שמר"ץ מפלגת העשירים, חוטפת הון פוליטי. מר"ץ זאת מפלגה של העשירון העליון . אלו מפקיעי המחירים ויוצרי הבועות האמיתי". וגם יש כאלו שבטוחים שזו "מחאה מאוסה של עשירים".

ואילו הקורא שיר הודף את הביקורות על מעמדם החברתי של הצעירים: "מפונקים, מבולבלים, סתומים" - קראת בכלל? מדובר באנשים עובדים שלא מצליחים לשלם שכר דירה. אז מה? יחזרו כולם לגור אצל ההורים? זה באמת הפתרון שלך? הם מנסים להיות חלק מועיל בחברה ועיוורים כמוך מכנים אותם "טפילים" או "מפונקים". האם לגור אצל ההורים זה לא טפילי? זה לא מפונק?"

ומה אתם חושבים, האם יש סיכוי למאבק האוהלים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker