הילה ויסברג

שני פעילים חברתיים – גלילה ונגרוב, גמלאית בת 63 ואייבי בנימין, איש היי-טק – יזמו הפגנת מחאה שתיערך בשבת הקרובה בכיכר רבין, תחת הסלוגן "חוזרים לשטח – הפגנת ענק לצדק חברתי 2014". שורה ארוכה של אנשי ציבור, פוליטיקאים, פעילים חברתיים ואמנים יופיעו באירוע. בעמוד הפייסבוק שבו פורסם האירוע נכתב: "הגיע הזמן לחזור לרחובות", יחד עם הארגונים שלא עזבו את השטח, ולהזכיר לפוליטיקאים את ש"הבטיחו לנו כשקבלו מנדט לצדק חברתי".

עד כה אישרו השתתפותם באירוע, שפורסם בפייסבוק, יותר מ-1,000 איש. עם המשתתפים מקרב אנשי הציבור והפעילים החברתיים נמנים ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), ח"כ אילן גילאון (מרצ), ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ח"כ משה מזרחי (עבודה), ח"כ דב חנין (חד"ש), השחקן משה אבגי, הפעילים החברתיים אלדד יניב וצ'רלי ביטון וכן הפרופסור לחינוך, יוסי יונה, ששימש מראשי הוועדה המייעצת לתנועת המחאה ב-2011. בין הארגונים החברתיים השותפים לאירוע ניתן למצוא את תנועת הצרכנים של איציק אלרוב, מיוזמי מחאת הקוטג', המשמר החברתי בכנסת, ישראל יקרה לנו (שאייל עופר הוא ממייסדיה) וצדק חברתי –חדר המצב.

"פוליטיקאים ממפלגות הימין לא היו מעוניינים להשתתף", אומרת ונגרוב. עוד היא מוסיפה: "אני מרגישה צורך לפעול תקופה ארוכה. אני מסתייגת מאמירות כמו 'המחאה גוועה'. זה פשוט לא נכון. המחאה ממשיכה באופנים אחרים, למשל באמצעות ארגונים חברתיים רבים שעושים עבודה מופתית. חשוב להפגין, כי לולא כן הממשלה תחשוב שהיא יכולה להמשיך לשבת רגל על רגל מבלי לפעול עבור הציבור שבחר בה. אני רוצה שהמחאה הזו תקיף אוכלוסיות שלא היו שותפים למחאת 2011, כמו אנשים קשי יום". עלות האירוע לפיה היא כ-20 אלף שקל - סכום שונגרוב מקווה שיירתם בידי חברים ("עד כה גייסנו 5,000 שקל").

האם את דפני ליף הבאה?

"ממש לא, אני עובדת מאחורי הקלעים. אולי אפתח את האירוע ואגיד למפגינים להישמע בקול המשטרה ולא יותר מזה".

מה את מקווה להשיג?

צילום: דודו בכר

"אני מקווה שכשראש הממשלה בנימין נתניהו ישמע על האירוע הזה, ירעד לו הפופיק".

השותף לאירוע בנימין כתב בשבת בעמוד הפייסבוק שלו: "חברים למהפכה, סקפטיים ואנשים עם ביקורת ועצות יש מספיק. זה הזמן להתאחד, להתעלות על עצמינו, ולהפיץ את הבשורה כדי שההפגנה תצליח.לא יודע אם אתם מבינים כמה קשה לארגן אירוע שכזה...כולנו חיילים באותה משימה כל כך חשובה ונחוצה. קדימה להפיץ ולפרסם את ההפגנה, היא שלכם ובשבילכם".

אור-לי ברלב, פעילה חברתית וממפעילי אתר "צדק חברתי-חדר המצב", שתשתתף גם היא בהפגנה, טוענת כי היא חשה בתסיסה ציבורית מחודשת: "חשיפת התנהלותו המאיימת של היחצ"ן רני רהב ב-TheMarker בשבוע שעבר, והתקוממות הציבורית שעוררה, היא הוכחה לכך שהציבור מאס תופעות הון-שלטון, ושהוא מבין מהיכן נובע יוקר המחיה הישראלי. הנסיבות שייצרו את מחאת 2011 לא השתנו: המחירים ממשיכים לעלות, והשכר ממשיך להישחק. במקביל, רבים מאוכזבים משר האוצר יאיר לפיד שלא עמד עד כה מאחורי הבטחותיו לטפל ביוקר המחיה. התסיסה כיום היא תסיסה מודעת. ייתכן שתבוא מחאה נוספת שתפתיע אותנו. אנשים בקריז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker