שנתיים למחאה החברתית |

דפני ליף: "זו יריית הפתיחה למחאה חדשה"; המפגינים חסמו את איילון

(עדכון) עצור אחד בהפגנה לציון שנתיים לאוהל הראשון ■ האירוע המרכזי התקיים בת"א במקום בו הצית את עצמו משה סילמן לפני שנה ■ דפני ליף: "אין לנו צורך בהזדהות עם שר האוצר שקורא לנו ׳אחיי העבדים׳ בזמן שהוא שותה פינלנדיה עם חבריו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פעילי המחאה החברתית הקימו הלילה אוהלים בפינת הרחובות קפלן ודה וינצ'י, למשמרת מחאה בת 72 שעות.נכון לשעות הבוקר המוקדמות היו במקום 3 אוהלים.

במלאת שנתיים למחאה החברתית נערכו אתמול הפגנות בכל רחבי הארץ. הצעדה המרכזית התקיימה בת"א. המפגינים יצאו מכיכר הבימה, לרחוב קפלן למקום בו הצית את עצמו לפני שנה משה סילמן. בסיום ההפגנה ירדו המפגינים לנתיבי איילון וחסמו כבישים, אדם אחד נעצר.

00:45 המפגינים חוזרים כעת לרחוב קפלן בתל אביב אך חלקם מתעקשים להמשיך לעמוד על הצומת בין קפלן לבגין. מרבית המפגינים התפזרו.

00:10 המפגינים הסתובבו וכעת עולים בחזרה לארלוזורוב.

23:54 כ-300 מפגינים שעדיין נמצאים על הנתיב הדרומי של איילון ממשיכים לצעוד צפונה.

23:44 המפגינים נעצרו והתיישבו על הכביש וכעת הם צועקים ״הון שלטון עולם תחתון״. השוטרים בינתיים עומדים בצדדים ומתעדים את ההפגנה.

23:34 יותר מאלף מפגינים צועדים על איילון. שוטרים צועדים בצדדים ומצלמים את המפגינים. בינתיים ממשיכים המפגינים לצעוק "ביבי הלילה לך הביתה" ו"יאיר הלילה לך הביתה".

23:31 פעולת חסימת הכבישים על ידי המפגינים באיילון הוכרזה כהפגנה בלתי חוקית, והמשטרה נערכת לפינוי בכוח של המפגינים.

23:30 מאות מפגינים חוסמים את איילון ומשנים את כיוונם צפונה על נתיבי איילון מכיוון הנתיב הדרומי.

23:29 ההפגנה התפזרה מרחוב קפלן וכעת מאות אנשים צועדים על נתיבי איילון וחוסמים את הצומת מול עזריאלי

23:00 חלק מהמגינים החלו להתפזר, אך המארגנים מבקשים מהמשתתפים להצטרף למשמרת המחאה שתישאר כל הלילה מול קריית הממשלה.

22:57 הפעילים מתארגנים למשמרת מחאה בת 72 שעות.

22:40 המפגינים עומדים לדקת דומיה לזכרו של משה סילמן. המארגנים אומרים כי הם עומדים לחשוף אנדרטה לזכרו ומקווים שהעירייה תכבד זאת.

11 מתוך 11 |
1 מתוך 11 |
צילום: ירון כהן צמח
2 מתוך 11 |
צילום: גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

22:37 דפני ליף: "זה הכסף שלנו. הוא לא נועד לטיקונים. אין לנו צורך בהזדהות עם שר האוצר שקורא לנו ׳אחיי העבדים׳ בזמן שהוא שותה פינלנדיה עם חבריו. אנחנו דורשים שליחי ציבור שרואים את האנשים כאן. חייבים להמשיך להיאבק ולא להפקיר את חיינו". ליף צועקת למפגינים "תאבקו רק כך נתקן את המדינה.

צ׳ארלי ביטון, שנאם אחרי ליף, אמר כי "ציניות ויאוש מחמירים את המצב. אנחנו יוצאים עכשיו לסיבוב שני. בסיבוב הראשון יצרנו את התודעה לנושאים החברתיים ומאז הנושא החברתי על סדר היום. זה צריך לעלות מדרגה. צריך להגיד לשלטון שחומס, גונב, מושחת ודואג לטיקונים שהוא שוכח את הדל והעני. צריך לשנות את המציאות בה אנשים עם שכר ממוצע צריכים 200 משכורות לקניית דירה". ביטון הזכיר שבשנות ה-70 נלחמו הפנתרים השחורים והיו מוכנים גם לשבת בכלא כדי להיאבק על רעיונותיהם.

אייל עופר מישראל יקרה אמר ל-TheMarker כי "שוב, לרגע, השדרה מתמלאת בזעם ותקווה אבל מחר בבוקר נתעורר לעוד בוקר של מחירי דיור בלתי אפשריים, מחירי מזון שעולים וכלכלה שאינה עובדת עבור הרוב הבלתי מחובר במדינה".

כתבות נוספות ב-TheMarker

22:23 איציק אלרוב, יוזם מחאת הקוטג' וממארגני ההפגנה, אמר ל-TheMarker: "מדובר ביריית פתיחה. הציבור אומר באופן ברור: דיור זה לא מותרות. יוקר המחיה חונק אותנו".

22:21 יותר מ-200 מפגינים משכונת התקווה התאחדו עם המפגינים ברחוב קפלן בתל אביב. ריקי כהן מירושלים מתנועת הלא נחמדים אמרה ל-TheMarker כי בדרך עצרו המפגינים ליד ביטוח לאומי והקריאו את מכתבו של משה סילמן, שהשאיר לפני שהצית את עצמו. "זה היה מאוד קשה לשמוע את זעקתו ולהבין שבגלל אטימות אדם איבד את חייו. צריך להבין שכמוהו 500 אנשים מתאבדים כל שנה בגלל מצבם הכלכלי. צריך לשנות את זה".

דפני ליף מפגינה, שנתיים למחאהצילום: מוטי מילרוד

22:14 שמואל, חבר מרכז הליכוד, נואם כעת. "אני רוצה לפנות לביבי ולומר לו ׳אדוני ראש הממשלה יצרת את משבר הדיור ביודעין, במכוון ובכוונת זדון'". המפגינים מוחאים לו כפיים וצועקים "ביבי הביתה".

שמואל מוסיף "אנחנו לא נשתוק ולא נעבור לסדר היום על החרפה שהבאת על מאות אלפי אזרחים. הרסת את המרקם החברתי. מדינת ישראל יותר חשובה ממך. במשך שנים יצרת בארץ הזו שתי חברות באותה מדינה - חברת השפע וחברה שאין לה כלום".

22:05 אלפי מפגינים צועקים לשר האוצר יאיר לפיד "שקרן" ו"יאיר שיקרת לך הביתה". בינתיים מנסים המארגנים להלהיב את המפגינים ומבקשים מהם לא לעזוב את המקום עד שיגיעו שאר המפגינים משכונת התקווה. ליף: "ההפגנה הערב היא יריית הפתיחה למחאה נוספת".

21:56 כ-3,000 מפגינים חוסמים את הרחובות אבן גבירול וקפלן. דפני ליף נואמת כעת אל המפגינים בפינת הרחובות קפלן ואבן גבירול. ליף מבקשת את סבלנותם של המפגינים שימתינו לצועדים שמגיעים משכונת התקווה. בינתיים שרה ליף עם המפגינים "איך בוולוו הם נוסעים ומבזבזים את המיסים. איזה ממשלה של מושחתים. במקום לעניים נותנים לעניים. העם דורש תקציב חברתי".

21:42 המפגינים צעדו מכיכר הבימה לרחוב קפלן, שם הצית את עצמו לפני שנה. הם נושאים שלטים המייצגים מגוון מסרים ומאבקים חברתיים וקוראים קריאות בגנות ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר לפיד והטייקונים. על שלט גדול בחזית הצעדה נכתב "התודעה השתנתה, המציאות לא"

21:29 המפגינים עצרו ברחוב אבן גבירול בתל אביב, שנסגר בעקבות ההפגנה. המפגינים שרים כעת "כל העולם כולו גשר צר מאוד" וברקע צועקים "העם דורש צדק חברתי".

21:26 בכיכר הבימה התרכזו אלפי מפגינים, כ-4,000-3,000

שנתיים למחאה - אנדרטה לזכרו של משה סילמןצילום: גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

21:21 יותר מאלף מפגינים מתחילים לצעוד מכיכר הבימה לעבר רחוב קפלן וזועקים "מלחמה". דפני ליף קוראת ללפיד לחזור להיות שדרן חדשות ואומרת כי אם הממשלה לא תיתן לעם להמשיך לחלום הם לא יתנו לממשל לישון.

צארלי ביטון ממייסדי הפנתרים השחורים צועק כי "הגיע הזמן לצאת לרחוב בפעם השנייה. אנחנו לא מפחדים. המאבק צריך להימשך בירושלים".

21:01 כ-300-250 אנשים בצעדת שכונת התקווה. אחת המארגנות: "זו הליכה ארוכה ולכן היה ברור שנתחיל מעט והשאר ייצטרפו מאוחר יותר, אבל היה חשוב להתחיל דווקא בשכונת התקווה מבחינה סימלית".

20:56 הצעדה משכונת התקווה הגיעה לרחוב ההגנה. דפני ליף הגיעה למרכז ההפגנה בכיכר הבימה ומסביבה מתאספים המפגינים ומעודדים. ליף צועקת "התשובה לגנבים - מהפכה" ו"לחם, תרופות זה לא מטרות". בינתים זועקים עוד מפגינים מסביב "ביבי הביתה".

20:51 מאות מפגינים מתאספים כעת בכיכר הבימה לקראת ההפגנה שצפויה לצאת לרחוב קפלן. תנועות מחאה שונות מתאגדות יחדיו במחאה נגד המדיניות הכלכלית של ראש הממשלה בינימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד. בין היתר צועקים המפגינים "ביבי ומורסי אותה מהפכה" ו"אין עתיד עם ביבי ולפיד".

ניצן הורביץ המתודד לראשות עירית תל אביב אמר ל-TheMarker כי הוא מקווה שהמחאה לא תשתוק. "היא צודקת מאי פעם. זה משהו שזועקים כבר שנתיים והבעיה הולכת ומעמיקה. אפילו מי שכתב ׳אחי העבדים׳ - מלך המחאה שעל גבה הפך להיות שר האוצר מתעלה על קודמו בקיצוצים וגזרות לא נכונים. הדרישה של המחאה צודקת מאי פעם רק שהיא עדיין לא משפיעה על השלטון".

הורביץ הוסיף כי הוא רוצה שיהיה שינוי ולטעמו יציאה לרחובות יוצרת התגייסות והגברת הלחץ כלפי הממשלה. "בבחירות האחרונות אמנם לא הצליחו לשנות את הבסיס, את הראש אבל בייחס לראשי הערים שבכוחן יש הרבה דרכים לשנות עוד אפשר לעשות משהו לקראת הבחירות המוניציפליות".

20:44 החלה הצעדה בשכונת התקווה בת"א. המפגינים צועקים: "מהפכה אמיתית מתחילה מהתחתית", "הון שלטון עולם תחתון"

20:29  עשרות אנשים נוספו לצעדה בגן התקווה. מספר שוטרים הגיעו למקום.

20:24 משה כהן מארגון לא נחמדים: "צריכים להגיע עוד אנשים מבאר שבע וירושלים יש לנו זמן. חושבים שנעשה להם חיים קלים אבל יש לנו זמן".

20:15 הצעדה מגן התקווה שבשכונת התקווה בת"א תחל בעוד מספר דקות, המקום נמצאים עשרות בודדות של אנשים. המפגינים נושאים שלטים בהם כתוב: לא לחיסול הדיור הציבורי, תתקצב מיד את הדיור הציבורי ועוד.

הפגנות נוספות נערכו הערב ברחובות, בבנימינה, בנהריה ובחיפה שם ציינו המפגינים שנה למותו של משה סילמן. מחר ייפתחו פעילים חברתיים "מחנה קיץ" בגן הוורדים מול משכן הכנסת בירושלים.

דפני ליף נאמה אמש במהלך העצרת המרכזית בת"א, בה נכחו כ-4,000-3,000 אנשים, ואמרה כי "המחאה הזו לא רק של מעמד הביניים אלא של כולם. העם כועס על מות סילמן ואנשים טובים מתאגדים ודורשים שינוי ללא עזרה כלכלית מאף אחד. אף פוליטיקאי לא קונה אותנו ואנחנו דורשים שינוי". אנחנו דורשים שליחי ציבור שרואים את האנשים כאן. חייבים להמשיך להיאבק ולא להפקיר את חיינו".

איציק אלרוב, ממובילי מחאת הקוטג' אמר ל-TheMarker כי ישנה אנרגיה מדהימה של התחדשות המחאה והתומכים בה."אנשים מצטרפים למה שאנחנו צועקים כבר שנתיים. יש אפשרות לטפל במחלה הממאירה הזו והגיע הזמן שהממשלה תטפל לפני שיהיה מאוחר. התקציב הזה עומד להכניס אלפי משפחות למעמד עוני כואב ויש עוד סיכוי להתעשת ולטפל בדור שלם שלא מצליח לראות את העתיד", אמר אלרוב.

שוטרים וניידות נפרסו מרחוב קפלן בתל אביב ועד כיכר הבימה. מארגני המחאה ציפו לאלפי משתתפים וגם בעמוד האירוע בפייסבוק נראה כי יותר מ-5,000 אנשים אישרו את הגעתם.

ההפגנות הצפויות הערב מציינות שנתיים למחאה ונועדו להבהיר כי המפגינים לא שכחו אלא להיפך - רק למדו יותר את השיח הכלכלי ואת העובדה שדבר לא באמת השתנה לטענתם.

דפני ליף, שאירגנה בשבוע שעבר וכן את ההפגנה הערב אמרה ל-TheMarker כי אין לה משהו אישי נגד יאיר לפיד. "הוא נבחר ציבור ונבחר על הגב של המחאה. הוא דיבר על שוויון בנטל, אבל שכח שמדובר גם בשוויון בנטל הכלכלי. עם כל הכבוד למעמד של שר האוצר הוא צריך להבין שהוא עומד לחרוץ את הגורל של מיליוני אנשים. התקציב הנוכחי הוא האגרסיבי ביותר שהיה מזה הרבה זמן.

"עברו שנתיים. אי אפשר להגיד שלא נתנו צ'אנס לנבחרי הציבור לבוא לציבור, לאנשים שאמורים לקצץ להם בקצבאות ילדים וכבר ככה אין להם הרבה, אין להם עוד שנתיים. מה יותר חשוב - ממשלה שעומדת על כרעי תרנגולת והבטחות כוזבות או מיליוני אזרחים שמשלמים מסים ורוצים לחיות את חייהם בכבוד. מי הפך אותם ליותר חשובים משנים של מאבק ציבורי עיקש. לכן אני אומרת, אם התקציב יעבור, אסור שהממשלה הזאת תמשיך לפעול. הממשלה הזאת עדיין יכולה להחליט שהיא לא תעביר את התקציב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker