דפני ליף: "יאיר לפיד, אתה שקרן וציני; הפכת לדור המשך אכזרי של נתניהו"

דפני ליף, מיוזמי המחאה החברתית של 2011, הודיעה על חידוש המחאה במוצאי שבת, ותקפה את שר האוצר: "אתה רכבת על המחאה החברתית, אתה יודע לדבר את המחאה אבל אתה לא יודע לעשות אותה" ■ איציק אלרוב: "הציניקנים גנבו את המחאה מהציבור"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

"יאיר לפיד, אתה רכבת על המחאה החברתית, אתה הפכת בין לילה לדור המשך אכזרי עוד יותר של המדיניות של נתניהו. אתה יודע לדבר את המחאה אבל אתה לא יודע לעשות אותה. אתה משחק בתקוות של האנשים. אתה מבקש מאיתנו לשמור על הגחלת של התקווה לעוד שנתיים. אבל יש לנו חדשות בשבילך, אנחנו יודעים היום הרבה יותר. אין לנו שנתיים לחכות. אתה שקרן ואתה ציני" - כך אמרה בצהריים דפני ליף, מיוזמי המחאה החברתית של 2011, במסיבת עיתונאים שערכה בגן מאיר בתל אביב, בה הכריזה על חידוש המחאה החברתית ביום שבת - במלאת שנתיים לתחילת המחאה החברתית בישראל.

בתחילת דבריה, אמרה ליף: "יצאנו לרחובות, וגינו אותנו, וניסו להפוך אותה לאוכלוסייה הזויה של אנשים. 10% מאזרחי ישראל יצאו לרחובות והממשלה רק התעלמה והקימה ועדה כדי להפסיק את המחאה. ואז בחירות, פנים חדשות, הבטחות חדשות, כיבוש המחאה החברתית על ידי כל הגופים. ופתאום כל המפלגות מדברות על צדק חברתי ו-50 חברי כנסת חדשים ומפלגה של 19 מנדטים, שמבטיחה לא לפגוע באדם העובד. אבל הממשלה התחלפה והפוליטיקה נשארה אותו דבר".

כתבות נוספות ב-TheMarker

גדול עליכם // לוקחים משכנתא? לא בטוח שתוכלו להחזיר אותה

התשובות לשאלה הכי בוערת של שוק ההון // מאיפה מביא נוחי דנקנר 800 מיליון שקל?

איציק אלרוב, דפני ליף ודורין כפיר (מימין לשמאל)צילום: תומר אפלבאום

"אני שומעת אנשים מדברים ושואלים איך זה יעזור", הוסיפה ליף. "אבל הממשלה הזאת היא תוצר של המחאה החברתית. לא היה הליכוד-ביתנו אם הם לא היו נבהלים ומנסים לאחד כוחות, ולא היתה יש עתיד עם הניצול הציני של המחאה אם לא היתה מחאה חברתית.

"זו האחריות שלנו לצעוד ולגרום למחאה להמשיך ולסיים את העבודה כי לא מספיק שהם רק ידברו, צריך לעשות את זה או לעוף. אם הממשלה לא תשנה כיוון עכשיו ותעצור את התקציב הזה, היא תיפול, וזה לא קשור לימין או שמאל. אנחנו מכירים את המצוקות שלנו ויודעים שאנחנו צודקים ויודעים שהמינוס שלנו לא קשור רק להתנהלות שלנו בחשבון הבנק. אני מבקשת שתצטרפו למחאה ביום שבת".

ליף אמרה ל-TheMarker כי "אין לי משהו אישי נגד יאיר לפיד. הוא נבחר ציבור ונבחר על הגב של המחאה. הוא דיבר על שוויון בנטל, אבל שכח שמדובר גם בשוויון בנטל הכלכלי. עם כל הכבוד למעמד של שר האוצר הוא צריך להבין שהוא עומד לחרוץ את הגורל של מיליוני אנשים. התקציב הנוכחי הוא האגרסיבי ביותר שהיה מזה הרבה זמן".

"עברו שנתיים. אי אפשר להגיד שלא נתנו צ'אנס לנבחרי הציבור לבוא לציבור, לאנשים שאמורים לקצץ להם בקצבאות ילדים וכבר ככה אין להם הרבה, אין להם עוד שנתיים. מה יותר חשוב - ממשלה שעומדת על כרעי תרנגולת והבטחות כוזבות או מיליוני אזרחים שמשלמים מסים ורוצים לחיות את חייהם בכבוד. מי הפך אותם ליותר חשובים משנים של מאבק ציבורי עיקש. לכן אני אומרת, אם התקציב יעבור, אסור שהממשלה הזאת תמשיך לפעול. הממשלה הזאת עדיין יכולה להחליט שהיא לא תעביר את התקציב".

איציק אלרוב, מיוזמי מחאת הקוטג', פתח את דבריו בציטוט מטור שכתב שר האוצר יאיר לפיד, ב-2011 במהלך המחאה. אלרוב התייחס אליו כ"אחד הסופרים המוכרים בארץ". אלרוב קרא את הקטע הבא: “כל מי שהלך אתמול בהפגנה ברחובות - הלך ופחד. פחד מכך שייקחו עליו טרמפ, שמישהו יעוות את כוונתו, שהציניקנים ינסו לגנוב לו את ההפגנה. פחד מהפוליטיקאים שינסו לגמד את הרגע הזה. פחד - בעיקר - שלא רואים אותו כמו שהוא באמת. אכפתי, כואב, מתכוון רק לטוב. ואני אומר לכם: אל תפחדו. אל תפחדו כי ראינו אתכם, כי הבנו, כי אי אפשר היה להחמיץ את האמת.

"אל תפחדו מפני שעכשיו הם יודעים שאתם יכולים לחזור. רבים יותר ומדויקים יותר. הם ינסו להגיד שההפגנה לא ממוקדת, שתכף זה יתפורר, אבל אל תדאגו, הם אומרים את זה רק מפני שהם פוחדים. אל תפחדו, מפני שהם פוחדים מכם עכשיו הרבה יותר. מפני שאנשי האתמול תמיד פוחדים ממה שאינם מבינים, והם כבר מזמן אינם יכולים להבין שבאתם לשם מהסיבות הכי פשוטות והכי נכונות: באתם כי אתם אוהבים את המדינה, כי הגיע הזמן לשנות אותה, כי זה לא יכול להמשך ככה".

אלרוב התייחס לטור ואמר: "מכיוון ששנתיים עברו ודבר לא השתנה, מכיוון שאת אותה ההפגנה הציניקנים דווקא כן הצליחו לגנוב לציבור, ובעיקר מכיוון שיוקר המחייה המעיק רק הלך וגבר - אנחנו חוזרים לכאן שוב. המאבק ביוקר המחייה מאגד 99% מאזרחי ישראל – דתיים וחילונים, ערבים ויהודים נשים וגברים. כולנו מתאחדים ודורשים שינוי".

אלרוב הוסיף כי "אזרחים טובים שלא מצליחים לראות עתיד טוב להם ולילדיהם, משפחות רבות שמתקשות לסיים את החודש כי המשכנתא או שכר הדירה חונקים אותם. אנשים שמרגישים שתאגידי הענק השתלטו על כל חלקה טובה וכך הם חולבים את כספנו שבוע אחר שבוע - כולם צריכים להגיע להפגנה. במוצאי שבת נייצר מגפון ששר האוצר ישמע גם מתוך ישיבות הממשלה".

בלשכתו של יאיר לפיד סירבו להגיב

בסוף השבוע: מציינים שנתיים למחאה

בסוף השבוע הקרוב יתקיימו מספר אירועי מחאה לציון שנתיים למחאה החברתית בישראל, ובניסיונות לחדש אותה, על רקע הקיצוצים והגזירות בתקציב. ביום שבת תתקיים צעדה שתצא מרחבת כיכר הבימה, הסמוכה לשדרות רוטשילד, ותגיע לרחוב קפלן, שם תתקיים משמרת מחאה עד לבוקר יום ראשון - ה-14 ביולי - התאריך בו החלה מחאת האוהלים ב-2011.

צעדת מחאה בת"אצילום: תומר אפלבאום

כמו כן, בשבת בערב תתקיים הפגנה בשכונת התקווה לציון שנה למותו של משה סלימן, שהצית את עצמו במהלך הפגנת המחאה החברתית בשנה שעברה. ההפגנה תצטרף לאירוע המחאה ברחוב קפלן. בנוסף, פעילים חברתיים מנסים לארגן ביום שבת, "משמרת שתיקה", בה המפגינים לא ידברו למשך 24 שעות. מיקומה של "משמרת השתיקה" טרם נקבע.

ביום ראשון מתוכננת הפגנה בגן הוורדים מול הכנסת בירושלים. המפגינים מתכננים להקים מחנה באזור ולערוך דיונים והרצאות. כמו כן, ביום רביעי בערב תתקיים צעדת מחאה בחיפה לרגל שנה להתאבדותו של משה סלימן. הצעדה תצא מצומת כרמליה ותגיע עד לרחבת הסינימטק.

בעמוד הפייסבוק של חדר המצב, ערוץ התקשורת של המחאה החברתית נכתב כי "שנתיים עברו מאז יצאנו לראשונה לרחובות עם הקריאה לצדק חברתי. דרשנו חלוקה הוגנת בנטל המסים, דרשנו דיור ציבורי, דרשנו פירוק הריכוזיות להורדת יוקר המחיה, דרשנו שהנציגים שלנו בכנסת יעבדו בשבילנו וייצגו אותנו, דרשנו חמלה, דרשנו שיפסיקו להפריד בינינו ולפלג אותנו לתת קבוצות כי כולנו בני אדם.

"מה קיבלנו? בשנתיים האחרונות אנו עדים להגברת העול על החיים שלנו. עוד מסים מכל כיוון אפשרי - מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי, מיסוי על הבירה ועל הערק, עוד גזל של משאבי הטבע שלנו, תקשורת שנוטה באופן ברור לסיקור שלילי של אירועי מחאה, פינויים של משפחות מביתם לרחוב, דיור שהולך ומתייקר, עליית מחירים בכל אספקט אפשרי - מים, חשמל, מזון. קיבלנו גם שר אוצר שבטוח שהוא מחולל שינוי ומבטיח שבעוד שנתיים (חרף כל תחזית מבוססת) 'יהיה פה טוב יותר' ועושה הכל כדי שיהיה רק גרוע יותר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker