כ-10,000 מפגינים בת"א במחאה על הגזירות הכלכליות

המפגינים קראו: "איפה הכסף?", "אין עתיד עם ביבי ולפיד" ו"איזו מדינה של מושחתים"; יותר מוקדם הערב נערכה הפגנה יחסית סוערת מול ביתו של שר האנרגיה סילבן שלום במחאה על כוונת הממשלה לאשר יצוא גז

TheMarker digital
TheMarker digital

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

כ-10,000 בני אדם צעדו אמש ברחובות תל אביב במחאה על הגזירות שהציג השבוע משרד האוצר בתקציב 2014-2013. ההפגנה, שהכותרת שלה "יאללה לרחובות! קחו מהטייקונים ולא מאיתנו!", יצאה הערב בשעה 21:00 מכיכר הבימה, משם הלכו המפגינים לרחובות מרמורק, אבן גבירול, קינג ג'ורג'. אלנבי, שדרות רוטשילד, ומשם חזרו המפגינים שוב בכיכר הבימה. יותר מוקדם הערב הפגינו מאות מפגינים נגד ביתו של שר האנרגיה סילבן שלום, במחאה על הכוונה לייצא גז.

הפגנות נוספות - קטנות יותר - נערכו גם בירושלים, חיפה, אשדוד, ראשון לציון, רמת גן ומודיעין. בחיפה הפגינו כ-600 בני אדם  במרכז חוב. ב"חזית החיפאית" אומרים כי חוץ מפעילים לא מפלגתיים, השתתפו בהפגנה נציגי כל המפלגות - העבודה, מרצ, חדש, התנועה, ואף מספר פעילי ליכוד. לאחר הנאומים, יצאו המפגינים בצעדה לכיוון מטה יש עתיד בעיר והסירו את שלטי המפלגה מהמבנה. ב"חזית החיפאית" הכחישו כי הפעילים ניפצו זגוגיות במטה יש עתיד, אמרו כי זכוכית דלת הכניסה היתה מנופצת עוד לפני הגעתם של המפגינים למקום והדגישו כי הם מגנים כל סוג של אלימות.

כל הדיווחים מההפגנות:

23:43 - יגאל רמב"ם, פעיל בולט במחאה החברתית של 2011, נעצר הערב בצומת הרחובות ארלוזרוב-נמיר, ועימו מספר מפגינים נוספים.

23:30 - דיווח: שמשה שנופצה בסניף של מפלגת יש עתיד בחיפה.

23:05 - עשרת אלפים מפגינים צועדים כרגע על רחוב אלנבי לכיוון שדרות רוטשילד. האווירה בהפגנה מתלהטת.

22:06 - אלפים צועדים עכשיו באיזור דיזינגוף סנטר וקוראים לשר האוצר יאיר לפיד להתפטר מתפקידו. עוד הם צועקים: "איזו מדינה של מושחתים", "אין עתיד עם ביבי ולפיד", "אנחנו הרוב יצאנו לרחוב".

8 מתוך 8 |
הפגנה באשדודצילום: אילן אסייג
1 מתוך 8 |
עימותים בין שוטרים למפגינים ברמת גן
2 מתוך 8 |
ההפגנה בתל אביב, הערב

22:04 - ההפגנה מול ביתו של שר האנרגיה סילבן שלום התפזרה לפני זמן קצר, והמפגינים החלו לעשות דרכם לכיוון כיכר הבימה, שם הם יתאחדו עם אלפי המפגינים שצועדים כרגע באבן גבירול. המשטרה עצרה מול ביתו של סילבן שלום 3 מפגינים, אך שיחררה אותם בסוף ההפגנה, שהיתה יחסית סוערת. המפגינים חסמו לזמן קצר את צומת עלית, אך המשטרה הביאה תגבורת, וכעת מפעילים יד קשה כלפי המפגינים.

21:53 - ח"כ איתן כבל (העבודה): "כל כך מתבקש שהמחאה הזו תתקיים. אין לי ספק שחלק ניכר מהאנשים פה הצביעו ליאיר לפיד. תחושה של אכזבה קשה. הכרי גרוע בסיפור הזה, שבסופו של דבר הבטחה התנפצה לרסיסים. לכולנו ברור שהמצב קשה אך איפה מה שלפיד הציג בפנינו? לפיד מנסה עכשיו לתת את ההסברים, אך הקול הוא קולו של שר האוצר, והידיים ידי נתניהו".

21:50 - ספיר (22), אחת ממארגנות ההפגנה מול ביתו של סילבן שלום, פעילה בתנועת המגמה הירוקה אמרה הערב: אירגנו את ההפגנה כי עומד להיות מחטף. מיליארד שקל ששיכים לציבור הישראלי -תמלוגי הגז והנפט על פי החלטת הממשלה הקיימת עומדים ללכת לכיסו הישיר של יצחק תשובה וחברות זרות. אנחנו לא מוכנים לכך ושר האנרגיה צריך לדעת שאנחנו יודעים על ההחלטה ולא ניתן לה לעבור ונזכיר לו את זה כל יום עד שישנה אותה. באנו להפגין למען כלל הציבור הישראלי ונגד התקציב וייצוא הגז".

מפגין נוסף, שי (39) מת"א, אמר ל-TheMarker: יצחק תשובה רוצה למכור את הגז לחו"ל ולעשות על כך קופה על גב הציבור. אנחנו נהפוך להיות כמעין מדינת עולם שלישי אשר רוקנו לה את המקורות הטבעיים ואת זה צריך לעצור. במקום שישאירו את הגז במדינת ישראל ויאפשרו למדינה עצמאות במבחינה אנרגית מיצאים את הגז . נמאס לנו שכל הזמן סוגרים דברים מתחת לשולחן והדברים לא נעשים בצורה שקופה".

קרדיט: שלי אפלברג

21:48 - לפי המשטרה, אלפיים מפגינים צועדים בצעדת המחאה שיצאה מכיכר הבימה. לצד ההפגנה מפגינים עשרות פעילים של התנועה הליברלית החדשה שצועקים: "הפרטה" ו"כן לחופש, לא לסוציאזם", ומנופפים בדגלי יוון.

21:29 - דפני ליף, ממובילות המחאה החברתית ב-2011, אמרה הערב: "אנשים באו לצעוק נגד הגזירות. אני לא חושבת שזה לא נכון להשוות אות המחאה למחאה הקודמת. הייתי שמחה לשבת בבית, לראות שמטפלים בוועדים הגדולים ומרפים מהאנשים הקטנים שאין להם מנגנוני לוביסטים. בימים האחרונים אני שומעת גם כלכלנים עם השקפת עולם ימנית שמדברים על כך שהגזירות פוגעות במעמד הביניים ובמעמד המוחלש, כשהמעמד העליון לא ניזוק. זה לא שיאיד לפיד מעניין אותי כאדם, אלא הגזירות הכלכליות בהן נוקט משרד האוצר. צריך לשים את האדם במרכז ושהפוליטיקאים לא יתנהלו בצורה של "אחד בפה ואחד בלב". לפיד בעצמו אמר שמאה הימים הראשונים בתפקיד הם החשובים ביותר, ושאח"כ יהיה קשה לעשות שינויים". ליף הדגישה כי לא יצאה להפיל ממשלה, אבל הדגישה כי "צריך שדברים משמעותיים ישתנו בתקציב, או שיהיה כאן גל אלימות, שלא אני אהיה זאת שאזום אותו, אלא הוא יבוא מהשכבות המוחלשות. אני מאוד מודאגת מהמקום שאליו אנחנו הולכים".

21:20 - כאלפיים מפגינים צועדים עכשיו בצעדת המחאה שיצאה מכיכר הבימה. הפגינים צועקים: "במקום לעניים, נותנים לעשירים", "אין עתיד עם ביבי ולפיד", ו"התקציב לא יעבור, את הממשלה נשבור"

21:16 - ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה הערב: "אני מאמינה גדולה שההיסטוריה חוזרת על עצמה בפעם הראשונה כטרגדיה, ובפעם השנייה כפארסה. לכן, אני חושבת שזו לא מחאה חדשה אלא שהמחאה שהתחילה בקיץ 2011 לא הסתיימה. זו דרך ארוכה וסיזיפית שנמשכת כל הזמן. הציבור חזק יותר ואנחנו ננצח".

21:13 - המפגינים ליד ביתו של שר האנרגיה סילבן שלום צובעים על שער בכניסה. שוטרים מאבדים עשתונות מול המפגינים. המשטרה מנסה לפזר את ההפגנה באמצעות תרסיס גז פלפל, וכן עצרה שלושה מהמפגינים.

21:07 - מאות מפגינים נמצאים בשעה זו מול ביתו של שר האנרגיה סילבן שלום ברחוב בנימין ברמת גן, במחאה על הכוונה לאשר יצוא גז. המפגינים צועקים: "הון-שלטון-עולם תחתון" ו"רוצים גז - לא רוצים גזירות". המשטרה הציבה מחסומים סביב הבית בשני הצדדים המפגינים צועקים: "שוטרים, שוטרים, על מי אתם שומרים". המפגנים מנסים לאגף את הבית.

21:00 - רבים ממנהיגי המחאה נמצאים בהפגנה בכיכר הבימה, ביניהם דפני ליף, ח"כ סתיו שפיר, רגב קונטס. עוד נמצא במקום אלון-לי גרין, שאירגן גם את המחאה הערב ואמר: "באנו לכאן הערב עם תחושה של זעם ורמאות, כאשר גילינו שהתקציב של נתניהו ולפיד הוא העתק מוחלט של מדיניות ראש הממשלה בעשור האחרון. השאלה של מאיפה לוקחים את הכסף, ניתן ללכת בדרך הכלכלית הקיצונית של נתניהו, ולרמוס הרבה ציבורים, ואפשר לבחור בחלופות ההוגנות והאחראיות של לקחת מהטייקונים ומההתנחלויות, במקום מאיתנו.

20:47 - מאות בודדות של מפגינים מתקבצים בשעה זו בכיכר הבימה, למה שאמור להיות אירוע המחאה המרכזי הערב. אירועים נוספים אמורים להתרחש ברחבי הארץ. במקום נוכחות כבדה של אמצעי תקשורת. מכיכר הבימה אמורים המפגינים להחל לצעוד לעבר כיכר רבין. אנשים מחזיקים שלטים "הברונית והברון לקחו לי את הצהרון", "we are the 99%".

23 מתוך 23 |
הפגנה מול ביתו של סילבן שלום
1 מתוך 23 |
המחאה בחיפה
2 מתוך 23 |
המחאה בחיפה

20:35- כ-200 מפגינים נמצאים כרגע בצומת עלית, משם הם מתכננים לצעוד לכיוון ביתו של שר האנרגיה, סילבן שלום, במחאה על הכוונה לאשר יצוא גז.

לאירוע שנפתח בפייסבוק, ושהזמין את האנשים לצעדת המחאה בכיכר הבימה, הצטרפו עד שעות הערב כ-11,400 אנשים. ברחבי הארץ מתוכננות הפגנות נוספות - בחיפה, בירושלים, באשדוד, במודיעין ועוד.

צעדת מחאה נוספת התקיימה היום במחאה על כוונת הממשלה לאשר יצוא גז, ובניסיון להשפיע על קבלת ההחלטות בנושא זה. הצעדה יצאה מצומת עלית והסתיימה בביתו של שר האנרגיה, סילבן שלום, לאחר סיום הצעדה, חברו המוחים לכיכר הבימה והצטרפו למחאה שהיתה שם.

לפני כיומיים (ה'), הפגינו מאות אנשים מחוץ לביתו של שר האוצר יאיר לפיד ברמת אביב. חלק מהמפגינים נשארו ליד ביתו ואף עשו אתמול קבלת שבת במקום. חלק מהמפגינים נשארו ללון בלילה ליד ביתו של שר האוצר, ואף ערכו שם אתמול קבלת שבת.

לאחר שלא התראיין מאז הבחירות, ערך השבוע לפיד מסיבת עיתונאים עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, בסופה ענה לשאלות העיתונאים. כמו כן, ערך אתמול שר האוצר ראיונות בכל ערוצי הטלוויזיה. בראיון ל"אולפן שישי" בערוץ 2 אמר לפיד כי "מעמד הביניים לא יכול להרשות לעצמו שהכלכלה תתמוטט. הוא יפסיד את מקום העבודה שלו. בחרתי בחירה אחראית. החברה הישראלית תצא מהבוץ הזה.לא הלכנו רק לכיס של מעמד הביניים. מס החברות עולה, תחרותיות, שמים פתוחים ועוד. לא אהרוס את הכלכלה הישראלית, אנשים כועסים בצדק. הם צריכים לכעוס אולי על מישהו אחר, אבל אני זה שיושב עכשיו בתפקיד. אני שר אוצר במשך חודש וחצי. אני הבטחתי ואקיים. יכולתי לא לפגוע בבוחרים שלי, אבל החלטתי שאף אחד לא חסין".

בהפגנה לפני כיומיים אמר איציק אלרוב, מנהיג מחאת הקוטג', כי "העלאות מע"מ זו לא גבורה יאיר - זו חולשה. לבוא לריקי כהן ולהוציא ממנה עוד כמה אלפי שקלים בשנה זו פחדנות לשמה. העלאת המסים ידרדרו עוד אלפי משפחות לעוני ואין בזה חזון ואין בזה תקווה". אלרוב הוסיף כי אם לפני שנתיים יצאו אזרחי ישראל לאוהלים כאות מחאה, בעקבות הגזירות הללו אנשים יצאו לאוהלים כי פשוט יזרקו אותם מהבית".

בהכנת הידיעה השתתפו: יסמין גואטה, עידו אפרתי, רינה רונזברג ואשר שכטר, שלי אפלברג וערן אזרן

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ