הרחוב מתעורר |

פעילים חברתיים מארגנים צעדת ענק במוצ"ש בתל אביב

אלפי אנשים כבר אישרו השתתפותם בצעדה שתתקיים במוצאי שבת ■ "אנשים מודעים לחלופות. הם שואלים למה לוקחים מהם ולא מהמקורבים ומהטייקונים. לכן הזעם אפילו גדול יותר"

מיה אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה אפשטיין

אתמול ב-20:30 פתחו הפעילים החברתיים אלון לי גרין, אור שי, ליאת בירון ושירה שטייניץ להפגנה שמתוכננת למוצאי שבת בכיכר הבימה בתל אביב, שם החלה מחאת רוטשילד בקיץ 2011, תחת הכותרת "יאללה לרחובות! "צעדת ענק: קחו מהטייקונים ולא מאתנו".

נכון לשעה זו אישרו השתתפותם אלפי אנשים. "בימים האחרונים יש התעוררות שמזכירה את יולי 2011. הרבה דברים שרצו אז בפייסבוק התפוצצו ברעש גדול, וגם המחאה על הגזירות היא דבר שיוכל לתרגם עצמנו לנוכחות בשטח", אומר אלון לי גרין. "אתמול בלילה כשהעלו את מחירי הסיגריות בהתראה של שעה הפיצוציות היו מלאות בתורים של אנשים זועמים".

אנשי המחאה החברתית צועדים לעבר כיכר הבימה, ב-2011צילום: מוטי מילרוד

על אף שמדובר בסיגריות, גרין בטוח שלא מדובר ב"עוד מחאה תל-אביבית", כפי שחלק  מהאנשים מנסים לצייר. "שלושת הימים האחרונים מראים אכזבה של רבים ממצביעי יאיר לפיד שרחוקים מהמחאה התל-אביבית ומייצגים מחנה רחב הרבה יותר. עמוד הפייסבוק שלי מורכב מאנשים מפעילים חברתיים ומאנשים המחנה הפוליטי של השמאל, אבל האירוע שפתחתי קיבל 350 שיתופים מאנשים שאני לא מכיר בכלל. הסנטימנט הציבורי עוסק כרגע בזה. העיסוק ברשת הוא סביב השאלה מי נפגע מהגזירות ולא מי מוביל את המחאה".

לדברי גרין, בניגוד למחאת 2011, השיח הציבורי התבגר וכבר מכיל את הפתרונות החלופיים. "אנשים מודעים לחלופות. הם שואלים למה לוקחים מהם ולא מהמקורבים ומהטייקונים, למה לא מנצלים רווחים ממשאבי טבע. לכן הזעם אפילו גדול יותר".

אף על פי שגרין מנוסה בארגון מחאות, הוא מתכנן אירוע ספונטני בהרבה ממחאת האוהלים של לפני שנתיים. "לא יהיו כאן עצרות ובמות ודיונים מי נואם ומי שותף. בחרנו זמן ומקום וכל מי שממתנגד לכך שצריך לתת לטייקונים ולמתנחלים ולקחת מהשכבות החלשות, מוזמן להגיע".

בסיעתו של יאיר לפיד שמודע היטב לכוחה של המדיה החברתית, כבר היו עוזרים פרלמנטרים שהתקשרו לברר במה מדובר, אך ההפגנה ממשיכה להתארגן. "נראה שעכשיו הזעם בשל לצאת", אומר גרין. הוא סבור שרבים ממי שאישרו הגעה אכן יגיעו. "יש אלפים רבים שמחויבים לפעולה".

"הגזירות של הממשלה הן אטימות גמורה, לא בכדי הפייסבוק הוא הר געש של זעם בימים האחרונים", אומר הפעיל החברתי גרין. "בניגוד למחאות קודמות, הפעם אנחנו באים עם שורה של פיתרונות לממשלה: במקום להשית עלינו מסים, השיתו אותם על חברות הענק, במקום לקצץ בקצבאות הילדים - קצצו בהתנחלויות. למה לא להעלות עוד יותר את מס החברות? הציבור מרגיש שעבדו עליו, זו תהיה מחאה בוגרת ומפוכחת יותר. אני מעריך שנראה מחאה בסדרי גודל של קיץ 2011. אנו קוראים לכל מי שמרגיש שותף לתסכול הציבורי מהגזרות להצטרף אלינו".

הפגנת מחאה ב-2011צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker